Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Grzegorz Zgliczynski 1966 POL 4291 00:35:00 n/a n/a 00:15:08 00:01:31 00:18:21
2 Olaf Geserick 1968 GER 4286 00:35:14 n/a n/a 00:14:51 00:01:31 00:18:53
3 Fabrice Bossion 1965 FRA 4271 00:35:37 n/a n/a 00:15:57 00:01:18 00:18:23
4 Michael Collins 1966 USA 4298 00:35:41 n/a n/a 00:14:58 00:01:26 00:19:19
5 Amand Redondo Brunet 1966 ESP 4267 00:35:42 n/a n/a 00:15:47 00:01:21 00:18:35
6 Adriano Pedro Araujo 1965 BRA 4304 00:36:12 n/a n/a 00:15:22 00:02:03 00:18:49
7 Martin Skalnik 1966 SVK 4295 00:36:31 n/a n/a 00:15:15 00:01:45 00:19:31
8 Luis Gavilan Ordoñez 1969 ESP 4264 00:36:45 n/a n/a 00:15:44 00:01:38 00:19:24
9 Mark Salway 1968 GBR 4279 00:37:19 n/a n/a 00:15:45 00:01:33 00:20:02
10 Michael Krüger 1968 DEN 4311 00:37:36 n/a n/a 00:17:44 00:01:28 00:18:25
11 Bjørn Nøstvik 1969 NOR 4290 00:39:11 n/a n/a 00:18:51 00:01:29 00:18:52
12 David Lazaro Delgado 1967 ESP 4265 00:39:21 n/a n/a 00:16:24 00:01:30 00:21:29
13 Juan Antonio MadueÑo Calderon 1968 ESP 4266 00:39:41 n/a n/a 00:18:38 00:01:31 00:19:32
14 Peter Clayton 1966 GBR 4275 00:40:12 n/a n/a 00:17:07 00:01:40 00:21:26
15 Martin Wilson 1965 GBR 4285 00:40:19 n/a n/a 00:17:29 00:01:38 00:21:14
16 Stephen Baines 1966 GBR 4273 00:40:58 n/a n/a 00:17:35 00:01:57 00:21:26
17 Neil Smith 1967 GBR 4280 00:41:06 n/a n/a 00:15:55 00:02:21 00:22:51
18 David Suarez Redondo 1968 ESP 4270 00:41:36 n/a n/a 00:19:49 00:01:44 00:20:04
19 Luis Rosario 1967 POR 4293 00:41:44 n/a n/a 00:18:55 00:01:59 00:20:51
20 João Góis Gomes 1968 POR 4292 00:41:44 n/a n/a 00:18:55 00:01:41 00:21:09
21 Brian Elliott 1969 GBR 4276 00:41:56 n/a n/a 00:18:30 00:01:42 00:21:45
22 Andy Barwise 1969 GBR 4274 00:42:31 n/a n/a 00:18:45 00:01:44 00:22:02
23 Michael Stevenson 1968 GBR 4281 00:42:53 n/a n/a 00:20:22 00:02:01 00:20:31
24 Lyndon Williams 1967 GBR 4284 00:43:09 n/a n/a 00:17:37 00:01:53 00:23:40
25 John Fitzpatrick 1968 GBR 4277 00:43:21 n/a n/a 00:20:04 00:01:26 00:21:52
26 Francisco Javier Fontao Ageitos 1968 ESP 4263 00:43:24 n/a n/a 00:19:50 00:01:57 00:21:37
27 Rudolf Krizik 1968 SVK 4294 00:43:47 n/a n/a 00:20:29 00:02:12 00:21:08
28 Alec Johnson 1966 GBR 4278 00:43:54 n/a n/a 00:19:39 00:01:49 00:22:27
29 Alan Turton 1969 GBR 4283 00:44:06 n/a n/a 00:21:17 00:01:31 00:21:19
30 Santiago Rafael Bonilla Nolivos 1967 ECU 4312 00:44:40 n/a n/a 00:18:50 00:02:10 00:23:41
31 Robert Sopena Bert 1966 ESP 4269 00:44:58 n/a n/a 00:22:12 00:02:14 00:20:33
32 Jim Ettenger 1965 USA 4300 00:45:32 n/a n/a 00:21:09 00:02:15 00:22:09
33 Raul Correa 1969 USA 4299 00:46:24 n/a n/a 00:22:10 00:02:23 00:21:52
34 Ricardo De Carvalho RÊgo 1969 BRA 4305 00:49:01 n/a n/a 00:23:20 00:01:56 00:23:45
35 Greg Gubbe 1969 CAN 4310 00:49:59 n/a n/a 00:22:03 00:02:41 00:25:16
36 Ben Thornton 1965 GBR 4282 00:50:08 n/a n/a 00:26:24 00:02:42 00:21:03
37 Garrett Williamson 1968 USA 4302 00:52:07 n/a n/a 00:19:55 00:02:31 00:29:42
38 David Robinson 1965 USA 4301 00:52:33 n/a n/a 00:20:47 00:02:16 00:29:31
39 Francisco Javier Rojas Cruz 1969 ESP 4268 00:57:21 n/a n/a 00:29:50 00:01:47 00:25:44
40 Anthony Alleman 1965 USA 4296 01:01:45 n/a n/a 00:27:41 00:02:46 00:31:20
41 David Carfagno 1967 USA 4297 01:07:50 n/a n/a 00:32:45 00:03:58 00:31:08
42 Antonio Carlos Dos Santos Velloso 1966 BRA 4306 01:08:04 n/a n/a 00:39:38 00:03:18 00:25:10
DNF Christian Siedlitzki 1965 AUT 4303 DNF n/a n/a 00:17:40 00:01:29 00:00:00
DNF Fabio Barros Matos 1969 BRA 4307 DNF n/a n/a 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Race Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Francisco Villanova/ESP, Antonio Arimany/ITU.
Distances: Swim 1000 m (1 lap); Run 5 km (2 laps)
Water temperature:14.6ºC. Air Temperature 23.2ºC. Wetsuit swim.