Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Penny Palfrey 1962 AUS 4693 00:39:38 n/a n/a 00:14:35 00:01:35 00:23:28
2 Sharon Hill 1964 GBR 4673 00:40:20 n/a n/a 00:17:23 00:01:23 00:21:35
3 Linda Bayne 1962 USA 4679 00:44:23 n/a n/a 00:19:16 00:01:53 00:23:15
4 Sue Rossi 1964 GBR 4676 00:44:40 n/a n/a 00:20:10 00:02:09 00:22:21
5 Angeles Ayala Gutierrez 1964 ESP 4666 00:44:57 n/a n/a 00:17:22 00:02:17 00:25:19
6 Elizabeth Jennison 1961 USA 4683 00:45:23 n/a n/a 00:19:18 00:02:14 00:23:52
7 Anne Morrissey 1960 IRL 4678 00:45:28 n/a n/a 00:19:20 00:01:51 00:24:18
8 Maria Del Mar Terceiro Delgado 1963 ESP 4669 00:45:44 n/a n/a 00:17:19 00:02:00 00:26:26
9 Linda Church 1963 GBR 4670 00:45:44 n/a n/a 00:20:32 00:01:38 00:23:35
10 Purificacion Lopez Mahia 1963 ESP 4668 00:45:46 n/a n/a 00:21:53 00:02:19 00:21:35
11 Margaret Ludden 1961 GBR 4674 00:46:10 n/a n/a 00:20:30 00:01:56 00:23:44
12 Annette Willows 1960 AUS 4694 00:46:15 n/a n/a 00:19:15 00:02:01 00:25:00
13 Kate Ross 1964 GBR 4675 00:47:41 n/a n/a 00:19:03 00:02:12 00:26:28
14 Elspeth Goodspeed 1962 GBR 4672 00:48:18 n/a n/a 00:19:57 00:02:02 00:26:20
15 Ursula Ryder 1960 GBR 4677 00:48:42 n/a n/a 00:19:06 00:01:50 00:27:47
16 Nancy Lyon-Stadler 1962 USA 4686 00:49:24 n/a n/a 00:19:59 00:02:13 00:27:13
17 Nicola Dick 1962 GBR 4671 00:49:53 n/a n/a 00:23:01 00:01:38 00:25:15
18 Jill Trask 1962 USA 4688 00:51:55 n/a n/a 00:22:44 00:01:54 00:27:18
19 Fran Moroney 1962 AUS 4692 00:54:26 n/a n/a 00:19:13 00:03:08 00:32:06
20 Nancy Kristoferson 1963 USA 4684 00:54:33 n/a n/a 00:20:18 00:02:21 00:31:56
21 Jackie Chen 1962 USA 4680 00:54:48 n/a n/a 00:21:19 00:05:17 00:28:13
22 Laura Lopez Blanco 1962 ESP 4667 00:57:07 n/a n/a 00:28:59 00:02:26 00:25:44
23 Adrienne Chin-Ogilvie 1960 USA 4681 01:44:03 n/a n/a 00:50:50 00:05:24 00:47:50
DNF Jane Ireland 1964 USA 4682 DNF n/a n/a 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Linda Lazo 1963 USA 4685 DNF n/a n/a 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kim Edwards 1960 AUS 4690 DNF n/a n/a 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Race Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Francisco Villanova/ESP, Antonio Arimany/ITU.
Distances: Swim 1000 m (1 lap); Run 5 km (2 laps)
Water temperature:14.6ºC. Air Temperature 23.2ºC. Wetsuit swim.