Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Benjamin Choquert 1986 FRA 2 01:45:56 00:29:07 00:00:19 01:02:03 00:00:20 00:14:09
2 Emilio Martin 1982 ESP 3 01:46:10 00:30:00 00:00:22 01:01:05 00:00:23 00:14:21
3 Angelo Vandecasteele 1990 BEL 23 01:46:11 00:29:59 00:00:20 01:01:08 00:00:23 00:14:22
4 Liam Lloyd 1994 GBR 25 01:46:17 00:30:01 00:00:22 01:00:30 00:00:20 00:15:06
5 Yohan Le Berre 1987 FRA 1 01:46:32 00:29:07 00:00:32 01:01:46 00:00:22 00:14:47
6 Marco Miguel 1990 POR 29 01:46:33 00:29:58 00:00:24 01:01:06 00:00:24 00:14:44
7 Benoit Nicolas 1977 FRA 4 01:46:34 00:29:59 00:00:21 01:01:05 00:00:20 00:14:50
8 Arnaud Mengal 1997 BEL 36 01:46:56 00:30:57 00:00:22 01:00:11 00:00:21 00:15:07
9 Javier Martin Morales 1995 ESP 8 01:47:01 00:30:00 00:00:22 01:01:04 00:00:23 00:15:13
10 Luis Miguel Martin Berlanas 1972 ESP 17 01:47:02 00:29:59 00:00:26 01:01:05 00:00:30 00:15:04
11 Arnaud Dely 1997 BEL 33 01:47:05 00:29:58 00:00:19 01:01:12 00:00:24 00:15:13
12 Philip Wylie 1978 GBR 7 01:47:10 00:30:26 00:00:21 01:00:42 00:00:24 00:15:20
13 Cristobal Garcia Guillen 1986 ESP 12 01:47:24 00:30:46 00:00:22 01:00:21 00:00:28 00:15:29
14 Thomas Cremers 1998 NED 35 01:47:42 00:30:55 00:00:33 00:59:24 00:00:25 00:16:26
15 Max Schröter 1993 GER 14 01:47:51 00:30:26 00:00:23 01:00:41 00:00:27 00:15:56
16 Niels Te Pas 1996 NED 37 01:47:54 00:30:57 00:00:22 01:00:11 00:00:25 00:16:01
17 Ramos Herrera Zavaleta 1984 MEX 22 01:47:57 00:30:58 00:00:22 01:00:11 00:00:22 00:16:06
18 Antonio Benito Lopez 1994 ESP 21 01:48:15 00:30:00 00:00:19 01:01:09 00:00:22 00:16:26
19 Toumi Dahmani 1978 MAR 26 01:48:44 00:30:57 00:00:25 01:00:07 00:00:25 00:16:52
20 Carlos Oliver Vives 1999 ESP 44 01:49:03 00:30:57 00:00:22 01:00:10 00:00:23 00:17:12
21 László Tarnai 1993 HUN 9 01:49:18 00:30:57 00:00:23 01:00:07 00:00:23 00:17:29
22 Nicklas Røssner 1991 DEN 5 01:49:56 00:31:45 00:00:25 01:01:38 00:00:25 00:15:46
23 Niall Cornyn 1996 IRL 45 01:50:35 00:31:18 00:00:25 01:02:03 00:00:26 00:16:25
24 Sergio Correa González 1997 ESP 39 01:50:54 00:31:23 00:00:21 01:02:03 00:00:24 00:16:45
25 Samuel Mileham 1998 AUS 40 01:51:35 00:32:07 00:00:23 01:01:16 00:00:26 00:17:26
26 Matt Smith 1996 AUS 34 01:52:21 00:32:07 00:00:25 01:01:20 00:00:47 00:17:44
27 Nicolas Tilman 1995 BEL 10 01:54:01 00:32:16 00:00:19 01:01:08 00:00:27 00:19:52
28 Kurt Fryer 1998 AUS 43 01:54:18 00:31:32 00:00:25 01:06:10 00:00:23 00:15:50
29 Jonathan Mckinley 1992 USA 18 01:54:25 00:30:56 00:00:25 01:06:42 00:00:23 00:16:01
30 Denis Sketako 1988 SLO 6 01:55:24 00:33:15 00:00:26 01:04:27 00:00:26 00:16:51
31 Jose Isaac Valencia Villaverde 1992 MEX 27 01:56:14 00:32:02 00:00:23 01:05:39 00:00:28 00:17:43
32 Takumi Sayama 1998 JPN 42 01:56:56 00:32:03 00:00:26 01:01:49 00:00:31 00:22:10
33 Rin Tanimoto 1998 JPN 41 01:57:28 00:32:57 00:00:22 01:04:50 00:00:30 00:18:51
LAP David Ndatha Githinji 1990 KEN 20 LAP 00:32:57 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jassette Bromfield 1983 JAM 24 LAP 00:35:04 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yazid Khaorma 1993 JOR 15 DNF 00:32:57 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Julian Demyanov 1994 UKR 19 DNF 00:31:32 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Wesley Mols 1996 NED 38 DNF 00:31:45 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Stijn Jansen 1997 NED 46 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Stefan Mauris/SUI. Head Referee: Vicki Lundine/CAN. Competition Jury: Stefane Mauris/SUI, Gonzalo Triunfo/ESP, Jeanne Courbe/FRA.
Distances: Run 9.9km (4 laps), Bike 40km (6 laps), Run 4.8km (2 laps).
Air temperature: 14.5ºC.
Athlete #1 Le Berre/FRA Yamagishi/JPN served a 15 seconds penalty in T1