Results: 2019 Pontevedra ITU Duathlon World Championships | 45-49 Female AG Sprint
Pontevedra, Spain • 27 Apr, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Aida Garcia Lopez 1974 ESP 1618 01:06:23 00:19:11 00:00:49 00:34:15 00:01:30 00:10:40
2 Gwen Kinsey 1974 GBR 1625 01:07:26 00:19:08 00:00:51 00:35:29 00:01:24 00:10:36
3 Maria Fernandez Lores 1973 ESP 1617 01:09:45 00:19:51 00:01:04 00:36:19 00:01:38 00:10:55
4 Claire Hall 1973 GBR 1624 01:10:18 00:19:21 00:00:51 00:38:04 00:01:23 00:10:41
5 Ángela Martínez Payá 1973 ESP 1620 01:10:35 00:19:39 00:00:55 00:37:54 00:01:30 00:10:38
6 Severine Guerif 1974 FRA 1622 01:10:58 00:19:21 00:01:01 00:38:05 00:01:33 00:10:59
7 Victoria Wordsworth 1972 GBR 1630 01:11:47 00:21:20 00:01:07 00:36:10 00:01:31 00:11:41
8 Alma Delia Alvarez Mancera 1972 MEX 1631 01:12:19 00:19:10 00:00:55 00:38:59 00:02:02 00:11:15
9 Lindsey Lewis-Painter 1972 GBR 1627 01:13:38 00:21:25 00:00:56 00:38:25 00:01:23 00:11:32
10 Astrid Cybulskis Collins 1974 USA 1636 01:13:52 00:21:44 00:01:01 00:38:04 00:01:36 00:11:30
11 Claire Lowe 1972 GBR 1628 01:14:08 00:21:58 00:01:02 00:37:46 00:01:36 00:11:47
12 Maria Del Carmen Lopez Martin 1973 MEX 1633 01:14:46 00:21:33 00:01:17 00:38:02 00:01:53 00:12:03
13 Adeluci Moraes 1973 BRA 1649 01:15:29 00:21:16 00:01:31 00:38:11 00:02:15 00:12:18
14 Barbara Petryshen-Kozak 1974 CAN 1652 01:16:24 00:23:01 00:01:14 00:37:42 00:01:42 00:12:46
15 Claudia Amador Salas 1972 MEX 1632 01:18:14 00:22:02 00:01:00 00:41:10 00:01:33 00:12:31
16 Renata Silveira 1973 USA 1644 01:18:30 00:22:34 00:01:20 00:40:11 00:02:05 00:12:22
17 Nataliya Springfield 1972 USA 1646 01:18:34 00:22:01 00:01:22 00:40:41 00:02:12 00:12:19
18 Jen Easterday 1973 USA 1638 01:19:23 00:23:47 00:01:17 00:38:56 00:02:20 00:13:04
19 Danielle Springer 1970 USA 1645 01:19:50 00:24:09 00:01:30 00:39:17 00:02:01 00:12:55
20 Natalie Wright 1973 CAN 1653 01:20:14 00:23:52 00:01:09 00:39:54 00:01:59 00:13:22
21 Nadia Chisler 1974 USA 1635 01:21:29 00:22:38 00:01:11 00:43:23 00:01:51 00:12:28
22 Soo Owens 1972 CAN 1651 01:23:03 00:23:35 00:01:36 00:42:53 00:02:13 00:12:48
23 Tracey Lancaster 1970 GBR 1626 01:24:12 00:23:44 00:01:16 00:43:58 00:01:51 00:13:25
24 MÓnica GÓmez MartÍnez 1971 ESP 1619 01:26:12 00:24:40 00:01:38 00:44:28 00:02:13 00:13:14
25 Beth Hunter 1971 USA 1641 01:30:37 00:26:18 00:01:21 00:45:55 00:02:17 00:14:48
26 Marcela Mariana Alvarez Garcia 1973 ESP 1616 01:31:34 00:26:41 00:01:20 00:46:18 00:02:05 00:15:12
27 Kate Baxter 1971 AUS 1648 01:39:14 00:28:21 00:01:29 00:50:49 00:02:51 00:15:46
28 Melinda Hyatt 1973 USA 1642 01:42:37 00:26:20 00:01:33 00:57:38 00:02:31 00:14:36
29 Erika Griffith 1970 USA 1640 01:45:22 00:31:00 00:01:47 00:51:57 00:03:12 00:17:27
30 Kimee Armour 1970 USA 1634 01:47:40 00:33:05 00:01:39 00:48:56 00:03:05 00:20:56
31 Mary Craig 1972 USA 1637 01:53:55 00:34:31 00:01:20 00:55:41 00:02:35 00:19:49
Program notes:

Technical Delegate: Stefan Mauris/SUI. Head Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Stefane Mauris/SUI, Gonzalo Triunfo/ESP, Jeanne Courbe/FRA.
Distances: Run 5km (2 laps), Bike 19.4km (1 lap), Run 2.5km (1 lap).
Air temperature: 12.7ºC