Results: 2019 Pontevedra ITU Duathlon World Championships | 65-69 Male AG Sprint
Pontevedra, Spain • 27 Apr, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Francisco Morales Tornel 1952 ESP 1430 01:08:07 00:20:24 00:00:51 00:34:25 00:01:44 00:10:45
2 Fermín Rodríguez García 1953 ESP 1431 01:11:00 00:09:49 00:12:05 00:36:19 00:01:45 00:11:04
3 Greg Salter 1954 AUS 1455 01:11:13 00:20:59 00:01:08 00:36:04 00:01:38 00:11:26
4 John Peacock 1953 GBR 1437 01:12:02 00:21:11 00:01:10 00:36:36 00:01:39 00:11:29
5 Juan Vicente Izquierdo Rey 1954 ESP 1429 01:12:03 00:21:00 00:00:53 00:37:03 00:01:37 00:11:32
6 John Mccarthy 1954 USA 1449 01:14:59 00:22:04 00:00:57 00:37:53 00:01:56 00:12:11
7 Günther Theer 1954 GER 1442 01:15:13 00:22:31 00:01:04 00:37:54 00:01:34 00:12:12
8 Hubert Fussi 1954 AUT 1456 01:15:24 00:21:10 00:01:53 00:38:28 00:02:17 00:11:39
9 Tony Hyland 1953 CAN 1459 01:16:46 00:21:34 00:01:09 00:39:43 00:01:54 00:12:28
10 Rafael Jorge Cored Penilla 1954 ESP 1428 01:17:20 00:21:04 00:01:12 00:41:21 00:01:53 00:11:51
11 James Howard Jeffrey 1954 GBR 1435 01:17:40 00:22:40 00:01:20 00:39:22 00:02:03 00:12:18
12 Patrick Eveillard 1954 FRA 1432 01:18:00 00:22:37 00:01:12 00:39:03 00:02:04 00:13:06
13 Dirk Covent 1953 BEL 1457 01:18:05 00:22:32 00:01:07 00:39:45 00:02:01 00:12:41
14 David Walker 1954 GBR 1440 01:18:09 00:23:43 00:00:57 00:38:39 00:01:41 00:13:10
15 Ivar Mjåland 1952 NOR 1445 01:18:17 00:22:54 00:01:23 00:39:11 00:02:13 00:12:38
16 Dan Mccarthy 1950 CAN 1460 01:18:21 00:22:30 00:01:34 00:39:54 00:01:55 00:12:30
17 Anthony Metcalfe 1954 GBR 1436 01:18:47 00:21:21 00:01:29 00:42:32 00:01:52 00:11:35
18 Richard Smith 1954 GBR 1438 01:18:52 00:22:35 00:01:19 00:40:18 00:02:07 00:12:36
19 Richard Hardy 1954 GBR 1434 01:20:41 00:24:26 00:00:59 00:39:48 00:01:49 00:13:41
20 Rod Rose 1952 AUS 1454 01:23:21 00:22:35 00:01:07 00:44:26 00:02:24 00:12:51
21 Michael Cook 1952 GBR 1433 01:24:23 00:24:48 00:01:08 00:43:48 00:01:45 00:12:54
22 Len Joy 1951 USA 1448 01:26:25 00:24:54 00:01:59 00:42:55 00:02:51 00:13:47
23 Paul Turner 1953 GBR 1439 01:26:45 00:25:35 00:01:03 00:43:33 00:01:51 00:14:45
24 Renald Desharnais 1950 CAN 1458 01:29:50 00:25:38 00:02:14 00:45:39 00:02:40 00:13:41
25 Ward King 1951 USA 1462 01:33:28 00:29:42 00:01:23 00:46:01 00:02:36 00:13:48
26 Greg Lebeter 1951 AUS 1453 01:34:15 00:28:32 00:01:48 00:45:06 00:02:53 00:15:59
27 Greg Seaton 1954 USA 1450 01:37:11 00:26:46 00:02:02 00:50:22 00:03:04 00:14:58
28 Jim Ransom 1953 CAN 1461 01:37:39 00:27:24 00:01:56 00:50:23 00:02:41 00:15:16
29 David Johns 1952 USA 1447 01:39:03 00:28:58 00:02:05 00:49:02 00:02:36 00:16:25
30 James Graves 1950 USA 1446 01:53:00 00:17:38 00:20:25 00:51:54 00:04:03 00:19:01
DNF Keith Woodward 1951 USA 1452 DNF 00:21:57 00:01:02 01:05:25 00:06:29 00:00:00
DNF Dagoberto Vicente Rodriguez Calderon 1954 MEX 1444 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Stefan Mauris/SUI. Head Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Stefane Mauris/SUI, Gonzalo Triunfo/ESP, Jeanne Courbe/FRA.
Distances: Run 5km (2 laps), Bike 19.4km (1 lap), Run 2.5km (1 lap).
Air temperature: 12.7ºC