Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Manuel Gonzalez Ojea 1959 ESP 2501 02:09:30 00:38:29 00:01:03 01:06:22 00:01:31 00:22:08
2 Dean Hardie 1959 GBR 2505 02:18:18 00:42:34 00:00:51 01:09:55 00:01:32 00:23:29
3 Roy Flanagan 1957 GBR 2504 02:18:45 00:42:13 00:02:04 01:09:56 00:01:47 00:22:46
4 Sebastian Quixal Martorell 1959 ESP 2502 02:21:54 00:39:19 00:01:02 01:14:56 00:02:05 00:24:35
5 James Jenkin 1959 GBR 2509 02:22:41 00:41:18 00:01:27 01:14:17 00:02:03 00:23:37
6 Alastair Stewart 1957 GBR 2511 02:23:09 00:44:06 00:01:03 01:11:24 00:01:41 00:24:57
7 Paul Muldoon 1956 CAN 2530 02:25:39 00:42:47 00:01:43 01:15:08 00:02:04 00:24:00
8 Jaime Bautista Fernandez Rabago 1958 ESP 2500 02:28:20 00:44:40 00:01:21 01:14:20 00:02:03 00:25:59
9 Nathan Livingstone 1958 NZL 2515 02:28:51 00:43:44 00:01:25 01:15:45 00:02:08 00:25:51
10 Hideo Honda 1957 JPN 2513 02:30:15 00:44:23 00:01:26 01:17:35 00:02:11 00:24:44
11 Tim Taylor 1959 GBR 2512 02:31:49 00:42:39 00:01:27 01:20:31 00:02:05 00:25:08
12 David I'Anson 1958 GBR 2508 02:33:26 00:42:20 00:01:11 01:24:11 00:01:51 00:23:54
13 Andrew Birtwhistle 1957 RSA 2518 02:33:40 00:42:37 00:01:53 01:19:18 00:02:37 00:27:17
14 Ian Hunt 1957 GBR 2507 02:33:45 00:45:14 00:01:27 01:17:49 00:01:56 00:27:20
15 Steven Wade 1958 USA 2527 02:33:51 00:46:36 00:01:24 01:17:07 00:01:59 00:26:47
16 Andrew Burns 1958 AUS 2528 02:36:56 00:42:28 00:01:13 01:25:44 00:02:19 00:25:15
17 Eduardo Bartolome Calderon 1957 ESP 2499 02:38:20 00:47:32 00:01:00 01:20:57 00:01:46 00:27:06
18 David Kemp 1958 GBR 2510 02:38:31 00:45:35 00:01:26 01:23:39 00:02:15 00:25:38
19 Martin Durrant 1957 GBR 2503 02:39:29 00:50:51 00:01:41 01:17:08 00:02:13 00:27:37
20 Nace Mullen 1956 USA 2524 02:39:36 00:49:43 00:01:26 01:17:21 00:02:15 00:28:54
21 Mark Achenbach 1957 USA 2520 02:42:16 00:46:43 00:01:58 01:23:52 00:02:39 00:27:05
22 Ian Hassall 1955 GBR 2506 02:43:35 00:42:56 00:01:43 01:31:33 00:02:26 00:25:00
23 Todd Leff 1959 USA 2523 02:46:20 00:45:32 00:01:27 01:30:04 00:02:33 00:26:46
24 Vernon Anley 1956 RSA 2517 02:48:59 00:47:19 00:01:46 01:29:28 00:02:52 00:27:36
25 JosÉ Felipe Alonso MartÍn 1957 ESP 2498 02:49:05 00:46:27 00:02:03 01:27:04 00:02:17 00:31:17
26 Antonio Brandao 1958 POR 2516 02:56:07 00:54:02 00:01:35 01:27:23 00:02:46 00:30:22
27 Eduardo Vasquez 1958 USA 2526 02:56:29 00:47:27 00:01:45 01:34:04 00:02:21 00:30:54
28 Carl May 1958 RSA 2519 03:02:44 00:55:46 00:01:41 01:31:50 00:02:47 00:30:42
29 Garry Preston 1955 AUS 2529 03:03:28 00:54:22 00:01:26 01:31:10 00:03:06 00:33:26
30 John Breen 1956 USA 2521 03:05:13 00:59:21 00:01:58 01:27:52 00:02:42 00:33:22
31 Pedro Vizcaya-Guarin 1955 COL 2531 03:27:28 00:46:31 00:02:24 01:53:33 00:03:55 00:41:07
DSQ Jose Antonio Meza Lavaniegos 1958 MEX 2514 DSQ 00:43:53 00:02:27 01:26:57 00:03:05 00:14:16
DNF Jeffrey Smith 1956 USA 2525 DNF 00:51:10 00:05:24 01:13:58 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Stefan Mauris/SUI. Head Referee: Vicki Lundine/CAN. Competition Jury: Stefane Mauris/SUI, Gonzalo Triunfo/ESP, Jeanne Courbe/FRA.
Distances: Run 10km (4 laps), Bike 36.2km (1 lap), Run 5km (2 laps).
Air temperature: 27.9ºC.
Athlete #2514 Meza Lavaniegos/USA was disqualified because he did not complete the 2nd run course.