Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Neil Eddy 1986 GBR 5083 05:42:10 00:23:34 00:04:17 03:10:20 00:01:52 02:02:09
2 Fernando Santander De La Muñoza 1985 ESP 5079 05:52:29 00:23:45 00:04:03 03:15:31 00:02:45 02:06:27
3 Benoit Chevalier 1986 BEL 5118 05:55:27 00:27:24 00:04:51 03:21:00 00:01:57 02:00:18
4 Adam Labbett 1986 GBR 5087 06:00:07 00:28:05 00:04:21 03:11:35 00:03:20 02:12:48
5 Ricardo Costa 1985 POR 5102 06:00:19 00:26:59 00:05:06 03:16:47 00:01:50 02:09:39
6 Brett Zimmerman 1987 USA 5117 06:01:25 00:29:15 00:04:40 03:13:49 00:02:45 02:10:59
7 Chris Palfreyman 1988 GBR 5089 06:02:50 00:28:57 00:04:37 03:19:10 00:02:16 02:07:53
8 Jonathan Sanchez Mosquera 1988 GBR 5090 06:03:56 00:27:41 00:04:16 03:15:49 00:03:08 02:13:04
9 James Eacott 1986 GBR 5082 06:04:10 00:27:52 00:03:55 03:17:10 00:02:53 02:12:22
10 Dale Greenwood 1986 GBR 5084 06:11:50 00:30:26 00:05:14 03:23:52 00:02:21 02:10:00
11 Paul Martin 1985 GBR 5088 06:17:42 00:35:25 00:05:47 03:21:45 00:03:23 02:11:23
12 Paul Cowling 1985 GBR 5080 06:19:10 00:25:25 00:03:51 03:26:45 00:02:52 02:20:20
13 Marco Viappiani 1985 ITA 5094 06:21:15 00:28:37 00:06:08 03:37:32 00:02:12 02:06:48
14 Patrick Dekorsi 1985 GER 5092 06:23:43 00:26:11 00:03:53 03:28:42 00:02:36 02:22:23
15 Bruno Martinez Bargiela 1989 ESP 5077 06:25:58 00:27:25 00:04:48 03:25:21 00:03:44 02:24:41
16 Craig Jones 1985 GBR 5086 06:27:58 00:26:42 00:05:44 03:35:27 00:04:16 02:15:51
17 Frederico Cury 1987 BRA 5119 06:32:50 00:30:54 00:04:55 03:37:18 00:02:01 02:17:44
18 Matthew Thompson 1988 GBR 5091 06:35:09 00:28:10 00:05:13 03:31:57 00:03:09 02:26:42
19 Andoni Garcia Matute 1986 ESP 5074 06:36:34 00:29:32 00:05:53 03:30:54 00:04:57 02:25:19
20 Rui Lucas 1989 POR 5103 06:37:15 00:36:01 00:05:39 03:32:22 00:02:41 02:20:34
21 Javier Castro Oliveira 1989 ESP 5071 06:43:41 00:30:23 00:06:56 03:41:03 00:03:58 02:21:23
22 Carlos Rivas Barcala 1988 ESP 5078 06:46:43 00:37:54 00:06:05 03:36:00 00:03:10 02:23:36
23 Yusuf Ibrahim-Zai 1986 GBR 5085 06:53:55 00:33:14 00:06:09 03:38:03 00:04:39 02:31:53
24 Andre Van Den Berg 1985 RSA 5107 06:57:05 00:31:28 00:04:35 03:34:48 00:03:43 02:42:33
25 Samuel Grant 1989 USA 5112 06:57:27 00:31:37 00:05:01 03:38:48 00:04:03 02:37:59
26 Jefry Visser 1986 NED 5100 06:59:40 00:26:12 00:03:40 03:47:37 00:03:21 02:38:51
27 Casey Dillard 1989 USA 5109 07:07:57 00:30:31 00:09:05 03:42:35 00:06:52 02:38:56
28 Filipe Carneiro 1989 POR 5101 07:11:49 00:35:15 00:04:40 03:38:45 00:04:24 02:48:46
29 Oliver Dewhurst 1989 GBR 5081 07:12:37 00:32:34 00:03:26 03:26:34 00:02:21 03:07:44
30 Diogo Silva 1988 POR 5105 07:14:44 00:32:40 00:05:51 03:37:58 00:02:23 02:55:55
31 Jose Miguel Fernandez Cruz 1986 ESP 5072 07:18:15 00:35:34 00:07:21 03:52:27 00:04:43 02:38:12
32 Dino Enzo Medeiros Da Rocha 1987 BRA 5120 07:21:07 00:27:48 00:08:39 04:10:31 00:04:20 02:29:51
33 Tim Moria 1988 NED 5099 07:27:52 00:32:04 00:07:04 03:43:13 00:04:48 03:00:45
34 Stefano Fontana 1988 USA 5110 07:28:54 00:32:11 00:05:23 03:45:18 00:05:45 03:00:20
35 Jonatan Acosta GarcÍa 1985 ESP 5069 07:30:45 00:40:07 00:08:39 04:01:17 00:02:36 02:38:08
36 David Colman 1986 USA 5108 07:32:31 00:48:36 00:07:24 04:10:49 00:06:20 02:19:25
37 Rubén Ferrero Caña 1985 ESP 5073 07:32:48 00:40:14 00:23:09 03:48:44 00:05:57 02:34:45
38 Miguel Angel Araque Martinez 1989 ESP 5070 07:33:51 00:32:58 00:08:38 04:01:26 00:03:31 02:47:20
39 Nobuyuki Shinohara 1986 JPN 5097 07:37:19 00:46:27 00:13:16 04:01:25 00:07:54 02:28:19
40 Keita Taniyama 1985 JPN 5098 07:40:54 00:46:18 00:13:03 04:02:52 00:07:32 02:31:10
41 Matthew Wong 1986 USA 5115 07:46:52 00:33:03 00:07:26 03:51:37 00:04:08 03:10:41
42 Manuel Lara Pacheco 1985 ESP 5075 07:47:12 00:35:55 00:07:15 03:57:48 00:04:38 03:01:37
43 Shoichi Imamura 1986 JPN 5096 07:51:24 00:31:56 00:07:13 04:13:12 00:05:48 02:53:17
44 Antonio Carlos Ferreira Tavares Filho 1989 BRA 5121 08:06:10 00:37:06 00:13:21 04:09:06 00:06:13 03:00:26
45 Koki Enjoji 1985 JPN 5095 08:09:59 00:40:54 00:06:27 03:52:55 00:04:39 03:25:06
46 Colin Foon 1987 USA 5111 08:30:17 00:45:42 00:08:01 04:14:17 00:06:38 03:15:40
47 Jason Little 1986 USA 5113 09:00:02 00:32:02 00:06:08 04:41:51 00:05:15 03:34:48
48 Grigory Yaroslavtsev 1987 USA 5116 09:36:53 00:46:00 00:12:48 05:24:38 00:09:15 03:04:14
Program notes:

Technical Delegate: Dag Oliver/NOR. Head Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Dag Oliver/NOR, Johanne Suss-Burkell, Gonzalo Triunfo. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 113 km (3 laps), Run 30km (4 laps)
Water temperature: 14.9ºC; Air temperature: 9ºC. Wetsuit swim