Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Beni Gras-Thompson 1971 USA 5832 06:47:16 00:33:10 00:07:24 03:41:16 00:03:00 02:22:28
2 Roslyn Mcginty 1971 GBR 5820 07:23:23 00:37:07 00:05:49 03:46:53 00:04:22 02:49:15
3 Eva Valero Vazquez 1973 ESP 5816 07:34:38 00:31:26 00:05:14 04:05:15 00:03:38 02:49:06
4 Kathy Eggers 1973 NZL 5827 07:40:35 00:38:25 00:06:41 03:59:48 00:04:26 02:51:17
5 Megan Gray 1972 AUS 5840 07:41:31 00:30:05 00:06:09 03:57:45 00:04:03 03:03:30
6 Sara Bergström 1974 SWE 5831 07:45:11 00:46:58 00:05:53 04:11:00 00:03:14 02:38:08
7 Sara Fernandez Sanchez 1971 ESP 5814 07:48:01 00:38:02 00:08:45 04:17:32 00:05:10 02:38:35
8 Ana Filipa Oliveira 1971 POR 5828 07:51:11 00:37:25 00:07:58 04:11:16 00:03:06 02:51:28
9 Judith Hagger 1973 GBR 5818 07:54:08 00:32:46 00:08:03 04:01:41 00:06:53 03:04:47
10 Elizabeth John 1974 GBR 5819 07:55:12 00:30:12 00:06:11 04:25:15 00:03:11 02:50:26
11 Stephanie Van Bebber 1973 USA 5839 07:57:20 00:37:39 00:05:24 04:10:15 00:04:15 02:59:49
12 Rika Yokoyama 1973 JPN 5826 08:12:09 00:33:56 00:08:07 04:20:20 00:07:59 03:01:49
13 Isabel Lundeberg 1974 USA 5836 08:13:29 00:47:58 00:10:08 04:29:13 00:05:11 02:41:01
14 Isabelle Pfirter 1971 SUI 5830 08:20:31 00:36:07 00:07:29 04:11:35 00:03:18 03:22:03
15 Monique Lanz 1971 RSA 5829 08:24:10 00:49:52 00:09:34 04:30:08 00:04:24 02:50:12
16 Carol Pedauga Sánchez 1973 ECU 5843 08:27:20 00:48:09 00:06:59 04:28:57 00:03:49 02:59:28
17 Junko Suzuki 1971 JPN 5824 08:29:48 00:54:45 00:11:22 04:44:51 00:01:54 02:36:58
18 Sharon Frost 1970 GBR 5817 08:36:09 00:55:56 00:09:32 04:33:19 00:04:51 02:52:34
19 Sandra Mase 1971 USA 5837 08:50:05 00:45:46 00:10:58 04:46:25 00:05:15 03:01:42
20 Rebecca Hirselj 1974 USA 5833 08:50:36 00:36:02 00:08:25 04:53:16 00:04:29 03:08:27
21 Kazue Yamazaki 1973 JPN 5825 08:51:19 00:44:35 00:09:29 04:15:45 00:09:05 03:32:25
22 Annette Jacobs 1973 USA 5834 09:01:49 00:44:36 00:08:04 04:34:19 00:06:03 03:28:49
23 Natsuyo Ando 1971 JPN 5821 09:03:01 00:40:36 00:16:33 04:54:33 00:06:49 03:04:31
24 Karine Beaudoin 1974 CAN 5842 09:15:02 00:50:40 00:08:24 04:30:49 00:04:12 03:40:58
25 Takako Maruyama 1971 JPN 5822 09:17:54 00:45:13 00:12:01 04:34:45 00:08:02 03:37:55
26 Michiko Matsuda 1973 JPN 5823 09:23:49 00:41:08 00:11:35 04:43:27 00:05:02 03:42:39
27 Amanda Lang 1974 USA 5835 09:46:22 00:55:46 00:11:25 05:03:08 00:06:18 03:29:47
28 Alison Heather 1970 AUS 5841 09:47:55 00:36:04 00:08:33 05:01:35 00:08:09 03:53:35
DNF Eva Ribalta Ferrer 1974 ESP 5815 DNF 00:41:48 00:05:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Barbara Rivera-Fulton 1973 USA 5838 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Dag Oliver/NOR. Head Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Dag Oliver/NOR, Johanne Suss-Burkell, Gonzalo Triunfo. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 113 km (3 laps), Run 30km (4 laps)
Water temperature: 14.9ºC; Air temperature: 9ºC. Wetsuit swim