Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Roger T. Canham 1964 GBR 5574 06:19:23 00:32:31 00:04:34 03:26:27 00:02:42 02:13:10
2 Helmut Neß 1964 GER 5590 06:41:00 00:32:41 00:05:06 03:33:14 00:03:11 02:26:50
3 Gerard Brachet 1962 FRA 5569 06:42:14 00:30:55 00:05:18 03:30:18 00:03:12 02:32:33
4 Carlos Manuel Silva 1963 POR 5604 06:50:39 00:46:34 00:05:58 03:39:32 00:03:17 02:15:20
5 Nikolaus Loder 1962 GER 5589 06:54:23 00:29:18 00:04:40 03:39:34 00:04:13 02:36:39
6 John Levick 1964 GBR 5580 07:00:20 00:30:12 00:04:25 03:40:01 00:02:44 02:43:00
7 Simon Newell 1963 GBR 5584 07:03:10 00:33:00 00:05:47 03:48:14 00:04:03 02:32:08
8 David Allen 1964 GBR 5570 07:06:34 00:35:11 00:05:52 03:49:44 00:03:36 02:32:12
9 Jordi Moreno Montaner 1960 ESP 5564 07:13:52 00:43:18 00:09:24 03:46:52 00:04:51 02:29:29
10 Simon Macvicker 1964 GBR 5583 07:14:11 00:36:50 00:07:57 03:49:22 00:05:56 02:34:08
11 Clint Bain 1963 AUS 5612 07:14:52 00:33:05 00:06:51 03:54:13 00:03:21 02:37:24
12 Jürgen Contreras Ketterer 1962 CHI 5614 07:19:12 00:28:05 00:05:05 03:50:31 00:03:03 02:52:30
13 Maximino Alonso De La Campa 1961 ESP 5558 07:21:19 00:31:56 00:05:01 03:55:56 00:04:33 02:43:55
14 Adrian Tonge 1963 GBR 5587 07:21:57 00:39:23 00:05:11 03:39:25 00:04:03 02:53:57
15 Peter Farwell 1960 GBR 5576 07:23:54 00:37:47 00:11:19 03:51:03 00:02:56 02:40:50
16 Dave Scott 1962 NZL 5598 07:26:02 00:32:02 00:04:49 04:08:46 00:04:50 02:35:37
17 Glen Macfarlane 1964 GBR 5582 07:33:41 00:35:04 00:09:40 03:51:18 00:06:23 02:51:18
18 Jesús Alberto Alonso Abad 1963 ESP 5557 07:34:00 00:35:18 00:07:52 03:57:28 00:04:40 02:48:45
19 David Bowden 1963 GBR 5572 07:37:33 00:49:49 00:12:04 03:58:32 00:04:38 02:32:34
20 Christian Beaudoin 1960 FRA 5568 07:39:29 00:34:40 00:06:33 03:58:40 00:04:17 02:55:21
21 Paulo Renato Santos 1963 POR 5603 07:40:19 00:34:43 00:06:38 04:05:08 00:03:31 02:50:21
22 Eijin Goh 1962 ESP 5562 07:44:40 00:37:51 00:07:56 03:40:47 00:04:02 03:14:06
23 Geoff Pike 1963 GBR 5585 07:44:49 00:35:19 00:10:32 04:09:00 00:04:23 02:45:36
24 David Bunyan 1962 GBR 5573 07:45:11 00:35:39 00:06:35 03:51:24 00:03:56 03:07:40
25 John Hudspith 1960 GBR 5579 07:46:10 00:55:59 00:09:38 03:43:14 00:04:15 02:53:05
26 Manoel Alberto Lopes Dias 1963 BRA 5613 07:51:21 00:37:17 00:11:55 04:27:53 00:04:20 02:29:56
27 Takeshi Kosuge 1963 JPN 5591 07:51:52 00:34:32 00:08:52 03:59:43 00:06:10 03:02:37
28 Kevin Linehan 1961 GBR 5581 07:53:28 00:35:24 00:07:49 04:08:53 00:04:35 02:56:49
29 Angel Jose Benito Villalba 1964 ESP 5559 07:54:12 00:35:04 00:06:52 04:07:13 00:04:20 03:00:44
30 Takashi Yamaguchi 1962 JPN 5597 08:00:54 00:51:54 00:12:57 03:58:34 00:04:36 02:52:55
31 Ralph Harris 1963 GBR 5578 08:01:59 00:39:48 00:07:06 03:55:07 00:05:41 03:14:18
32 Antonio Federico Serrat Soto 1964 ESP 5565 08:08:15 00:32:42 00:07:01 04:28:47 00:05:22 02:54:25
33 John Myers 1964 USA 5608 08:10:50 00:32:10 00:09:51 04:05:40 00:06:06 03:17:06
34 Andrew Quong 1962 USA 5609 08:16:11 00:49:33 00:07:30 04:11:01 00:03:44 03:04:26
35 Kenji Nakai 1962 JPN 5592 08:18:03 00:49:13 00:12:37 04:02:14 00:07:34 03:06:27
36 Masakazu Sekikawa 1963 JPN 5594 08:19:26 00:39:56 00:12:43 04:20:09 00:04:18 03:02:22
37 Luis Cuesta Crespo 1960 ESP 5560 08:20:42 00:46:58 00:10:09 04:12:49 00:06:38 03:04:09
38 Jose Alvarez 1961 USA 5605 08:38:56 00:40:01 00:12:13 04:17:20 00:07:46 03:21:39
39 Jerry Kreisher 1961 USA 5607 08:49:41 00:35:31 00:08:47 04:17:34 00:06:30 03:41:22
40 Shigeo Senda 1962 JPN 5595 08:51:17 00:48:22 00:11:10 04:30:35 00:06:06 03:15:06
41 Lewis Saunders 1961 GBR 5586 08:51:33 00:36:56 00:11:36 04:15:23 00:05:09 03:42:31
42 Dale Toce 1961 USA 5610 08:53:34 01:00:10 00:08:23 04:07:59 00:04:33 03:32:31
43 Shaun Crowley 1960 GBR 5575 08:53:54 00:43:48 00:15:45 04:23:23 00:08:04 03:22:56
44 Manuel Alfilio Vales Bahamonde 1963 ESP 5567 08:56:14 00:36:42 00:07:26 04:36:15 00:04:15 03:31:37
45 Matt Troy 1962 USA 5611 08:59:44 00:37:29 00:07:06 04:45:26 00:06:38 03:23:07
46 Yasuharu Oku 1962 JPN 5593 08:59:53 01:07:06 00:11:07 04:13:43 00:06:29 03:21:31
47 Julio Garcia Sanchez 1963 ESP 5561 09:32:31 00:45:35 00:09:11 04:29:41 00:06:14 04:01:51
48 João Santos 1961 POR 5602 09:47:40 00:41:48 00:16:21 04:46:06 00:07:23 03:56:04
49 Carlos Pereira 1963 POR 5601 10:17:07 01:03:50 00:13:48 04:40:34 00:05:47 04:13:10
DSQ Charles Hampden Smith 1961 GBR 5577 DSQ 00:49:24 00:09:10 04:11:08 00:05:21 02:30:44
DSQ Thomas Geiger 1962 GER 5588 DSQ 00:32:29 00:07:04 03:42:16 00:03:07 02:39:55
DNF Jose Ramon Solaun Egurrola 1962 ESP 5566 DNF 00:37:43 00:07:50 03:51:41 00:02:28 00:00:00
DNF João Cunha Ferreira 1964 POR 5600 DNF 00:57:23 00:11:35 05:10:32 00:09:03 00:00:00
DNF Julián Martín Fernandez 1960 ESP 5563 DNF 00:56:05 00:16:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Dag Oliver/NOR. Head Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Dag Oliver/NOR, Johanne Suss-Burkell, Gonzalo Triunfo. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 113 km (3 laps), Run 30km (4 laps)
Water temperature: 14.9ºC; Air temperature: 9ºC. Wetsuit swim.
Athlete #5577 was disqualified for not serving a time penalty.
Athlete #5588 was disqualified for not wearing the NF uniform during the run course.