Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Collin Chartier 1993 USA 2 01:48:24 00:19:22 00:00:21 00:54:59 00:00:23 00:33:19
2 Gaspar Riveros 1990 CHI 3 01:48:39 00:19:23 00:00:22 00:54:58 00:00:24 00:33:32
3 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 1 01:49:51 00:19:24 00:00:19 00:57:19 00:00:22 00:32:27
4 Facundo Medard 1995 ARG 4 01:50:11 00:20:37 00:00:21 00:57:00 00:00:23 00:31:50
5 Jaime González Buganza 1994 MEX 10 01:50:44 00:19:26 00:00:22 00:57:17 00:00:23 00:33:16
6 Andres Cabascango 1989 ECU 7 01:50:47 00:20:39 00:00:23 00:56:57 00:00:24 00:32:24
7 Leonardo Saucedo 1986 MEX 15 01:50:53 00:19:47 00:00:21 00:57:47 00:00:27 00:32:31
8 Michel Gonzalez Castro 1985 CUB 11 1:51:00 00:19:25 00:00:22 00:57:16 00:00:23 00:33:36
9 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 14 01:51:25 00:19:00 00:00:23 00:57:00 00:00:22 00:33:40
10 Billy Gordon 1989 PAN 12 01:52:03 00:20:43 00:00:27 00:56:52 00:00:24 00:33:37
11 Jorge Andre Cabrera Silva 1998 MEX 23 01:52:40 00:20:37 00:00:19 00:56:58 00:00:24 00:34:22
12 Peter Vega 1996 PAN 8 01:53:03 00:19:47 00:00:23 00:57:50 00:00:26 00:34:37
13 Miguel Hidalgo 2000 BRA 5 01:53:16 00:19:24 00:00:22 00:57:18 00:00:24 00:35:48
14 Gabriel Bravo 1997 ECU 32 01:53:45 00:20:37 00:00:22 00:56:59 00:00:24 00:35:23
15 Kacper Stepniak 1994 POL 9 01:53:52 00:19:37 00:00:23 00:57:54 00:00:28 00:35:30
16 Gerardo Vergara 1989 GUA 31 01:54:00 00:20:33 00:00:22 00:57:03 00:00:26 00:35:36
17 Fabian Roman 1992 PUR 27 01:54:46 00:20:45 00:00:22 00:56:53 00:00:25 00:36:21
18 Victor Manuel Herrera de la Hoz 1997 CUB 17 01:55:14 00:18:07 00:00:23 00:59:31 00:00:24 00:36:49
19 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 21 01:55:21 00:20:44 00:00:23 00:56:53 00:00:24 00:36:57
20 Kevin Martínez 1999 DOM 20 01:56:30 00:19:48 00:00:22 00:57:48 00:00:25 00:38:07
21 David Hernandez Muñoz 2000 ECU 30 01:59:43 00:19:48 00:00:33 01:01:31 00:00:34 00:37:17
DNS Paulo Segundo Mantilla Bueno 1991 ECU 25 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Juan Diego Cuesta Santana 1996 ECU 33 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Francisco Flores Flores 1997 ECU 18 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alberto Oswaldo Chumpitaz Cruz 1997 PER 22 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alejandro Madde 1988 BOL 24 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Freddy Andres Rosado Solis 1989 ECU 26 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Byron Robles Romero 1990 ECU 28 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ramón Armando Matute 1994 ECU 6 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Fernando Suarez/CHI. Head Referee: Jimmy Arauz/ECU
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 38.7 km (6 laps), Run 10 km (4 laps)
Water Temperature 23ºC Air Temperature 25ºC. Wetsuits not allowed.