Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Collin Chartier 1993 USA 1 01:51:02 00:19:30 00:01:21 00:55:36 00:01:00 00:33:38
2 Clayton Hutchins 1995 USA 22 01:52:11 00:19:47 00:01:15 00:57:37 00:01:01 00:32:33
3 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 2 01:53:07 00:20:02 00:01:20 00:57:17 00:00:59 00:33:31
4 Jaime González Buganza 1994 MEX 5 01:53:27 00:19:43 00:01:17 00:57:38 00:01:00 00:33:51
5 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 6 01:53:32 00:20:45 00:01:11 00:56:44 00:01:00 00:33:53
6 Ivan Eduardo Castro Garcia 1995 MEX 3 01:53:45 00:19:42 00:01:19 00:57:37 00:01:00 00:34:08
7 Juan José Cano Castillo 1998 COL 9 01:54:00 00:19:49 00:01:13 00:57:38 00:01:01 00:34:22
8 Derek Oskutis 1987 USA 14 01:54:09 00:19:40 00:01:21 00:57:38 00:00:58 00:34:33
9 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 12 01:54:43 00:19:45 00:01:16 00:57:36 00:01:01 00:35:07
10 David Guete 1991 COL 18 01:55:21 00:21:22 00:01:17 00:58:59 00:01:03 00:32:42
11 Federico Scarabino 1996 URU 10 01:55:43 00:20:19 00:01:21 00:56:45 00:01:02 00:36:19
12 Billy Gordon 1989 PAN 8 01:57:20 00:20:37 00:01:18 00:56:44 00:00:49 00:37:55
13 Alejandro Nicolas Chavez 1985 COL 33 01:58:21 00:21:48 00:01:13 00:59:48 00:00:59 00:34:35
14 Yamil Amuch 1992 ARG 15 01:58:39 00:20:41 00:01:26 00:56:34 00:01:01 00:38:59
15 Bruno Vieira 1997 BRA 32 01:58:50 00:20:20 00:01:23 00:59:57 00:00:57 00:36:15
16 Eligio Brendo Ferreira Teleciro 1995 BRA 27 02:00:42 00:19:47 00:01:16 00:57:42 00:01:03 00:40:56
17 Rodrigo Bravo Mejia 2000 PER 28 02:00:43 00:21:26 00:01:15 00:58:57 00:01:01 00:38:06
18 Samid Cuenca 1993 COL 30 02:00:54 00:21:47 00:01:15 00:59:47 00:01:00 00:37:06
19 Dan Mcintosh 1984 POL 7 02:02:47 00:21:21 00:01:21 00:58:56 00:01:00 00:40:11
20 Nestor Ivan Ramirez Duran 1995 COL 25 02:03:38 00:21:46 00:01:18 00:59:46 00:01:05 00:39:45
21 Nicholas Johnson 1999 USA 19 02:04:08 00:19:59 00:01:25 00:57:14 00:01:00 00:44:32
22 Alberto Oswaldo Chumpitaz Cruz 1997 PER 16 02:08:24 00:21:43 00:01:17 00:59:49 00:01:06 00:44:32
LAP Daniel Ortega COL 35 LAP 00:20:31 00:01:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Juan Jose Cadavid 1999 COL 26 LAP 00:23:23 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Juan David Prada 1996 COL 24 LAP 00:24:58 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 17 DNF 00:20:35 00:01:21 00:56:42 00:04:01 00:00:00
DNF Mohamad Alsabbagh 1990 SYR 4 DNF 00:20:02 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Grant Wiggins 1996 USA 21 DNF 00:20:23 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ernesto González Herrero 2000 CRC 11 DNF 00:20:52 00:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Camilo Humberto Estupiñan Bohorquez 1995 COL 34 DNF 00:21:42 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Martha Yeo/MEX. Head Referee: Gustavo Ordoñez/COL. Competition Jury: Martha Yeo/MEX, Rodrigo Salazar/COL, Felix Arturo Roa/COL.

Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40 km (4 laps), Run 10 km (4 laps)
Water Temperature 28ºC. Air Temperature 32ºC. Wetsuits not allowed