Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Amelie Kretz 1993 CAN 3 00:56:57 00:09:51 00:00:34 00:28:28 00:00:35 00:17:31
2 Erika Ackerlund 1996 USA 1 00:57:04 00:09:54 00:00:34 00:28:25 00:00:35 00:17:39
3 Sophie Linn 1995 AUS 10 00:57:24 00:09:54 00:00:39 00:28:22 00:00:39 00:17:52
4 Amy Cymerman 1992 USA 6 00:57:45 00:10:20 00:00:35 00:29:15 00:00:42 00:16:56
5 Megan Foley 1990 USA 15 00:57:59 00:09:57 00:00:36 00:28:24 00:00:38 00:18:26
6 Erica Hawley 1998 BER 17 00:58:06 00:10:05 00:00:34 00:28:16 00:00:35 00:18:40
7 Kyleigh Spearing 1998 USA 7 00:58:14 00:09:56 00:00:34 00:28:26 00:00:37 00:18:44
8 Anabel Knoll 1996 GER 11 00:58:36 00:09:56 00:00:35 00:28:27 00:00:37 00:19:04
9 Erin Edminister 1990 USA 16 00:58:39 00:09:52 00:00:35 00:29:44 00:00:37 00:17:54
10 Marissa Ferrante 1991 USA 31 00:58:40 00:10:07 00:00:40 00:29:24 00:00:34 00:17:58
11 Audrey Ernst 1999 USA 30 00:58:42 00:10:04 00:00:32 00:28:19 00:00:50 00:19:00
12 Sonja Catano 1992 USA 8 00:58:54 00:09:57 00:00:36 00:28:25 00:00:39 00:19:21
13 Sara Roel 1996 MEX 26 00:59:00 00:10:09 00:00:34 00:29:26 00:00:37 00:18:17
14 Teresa Groton 1996 USA 23 00:59:07 00:09:55 00:00:39 00:28:23 00:00:41 00:19:33
15 Misaki Kago 1996 JPN 2 00:59:13 00:10:14 00:00:35 00:29:20 00:00:38 00:18:29
16 Severine Bouchez 1994 BEL 4 00:59:35 00:10:21 00:00:37 00:29:10 00:00:38 00:18:51
17 Charlotte Ahrens 1997 GER 28 00:59:57 00:10:02 00:00:32 00:28:20 00:00:45 00:20:19
18 Kyla Roy 1998 CAN 20 01:00:17 00:10:08 00:00:36 00:29:23 00:00:38 00:19:35
19 Cecilia Sayuri Ramirez Alavez 2000 MEX 18 01:00:18 00:10:34 00:00:34 00:30:28 00:00:36 00:18:08
20 Nanami Nakayama 2000 JPN 5 01:00:22 00:10:09 00:00:33 00:29:26 00:00:35 00:19:42
21 Laurin Thorne 1997 CAN 27 01:00:43 00:10:11 00:00:35 00:29:24 00:00:35 00:20:01
22 Raquel Solis Guerrero 1998 CRC 19 01:00:48 00:10:05 00:00:31 00:29:34 00:00:37 00:20:04
23 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 29 01:01:04 00:10:17 00:00:36 00:29:11 00:00:36 00:20:27
24 Katie Gorczyca 1995 USA 12 01:01:12 00:10:35 00:00:38 00:30:22 00:00:37 00:19:03
25 Gal Rubanenko 1998 ISR 14 01:01:15 00:10:37 00:00:37 00:30:21 00:00:38 00:19:05
26 Ayami Taketomo 1985 JPN 9 01:01:21 00:10:16 00:00:35 00:30:47 00:00:41 00:19:05
27 Andreanne Brière-Dulude 1997 CAN 24 01:01:22 00:10:10 00:00:36 00:29:22 00:00:39 00:20:38
28 Samantha Whitting 2000 AUS 32 01:02:00 00:10:13 00:00:35 00:29:20 00:00:38 00:21:17
29 Rachel Pearson 1987 USA 34 01:02:24 00:10:29 00:00:40 00:31:03 00:00:39 00:19:36
30 Sarah Quintero 1998 USA 36 01:02:56 00:11:02 00:00:36 00:30:32 00:00:37 00:20:11
31 Rebecca Naughton 1998 USA 35 01:03:59 00:11:01 00:00:36 00:30:01 00:00:42 00:21:42
32 Lara Gruden 1990 USA 38 01:04:03 00:11:25 00:00:40 00:31:38 00:00:39 00:19:44
33 Ana Jimenez 1992 PUR 25 01:04:40 00:10:10 00:00:38 00:30:50 00:00:41 00:22:25
34 Leanna Lee 1985 CAN 37 01:04:57 00:10:57 00:00:43 00:30:33 00:00:40 00:22:07
DNS Ali Brauer 1994 USA 21 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Avery Evenson 1995 USA 22 DNF 00:09:54 00:00:35 00:28:27 00:01:03 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Marie-Claude Gregoire/CAN. Head Referee: Paul Brandt/USA.
Competition Jury: Marie-Claude Gregoire/CAN, Robert Whitford/USA, Hunter Kemper/USA.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 18.3km (3 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 21.5⁰C. Air temperature 25⁰C. Wetsuits not allowed.