Results: 2019 Shandrani ATU Triathlon African Championships | Junior Men
Shandran Beachcomber Resort & Spa, Mauritius • 01 Jun, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jamie Riddle 2000 RSA 1 00:58:13 00:09:23 00:00:44 00:30:42 00:00:21 00:17:03
2 Christiaan Stroebel 2001 RSA 4 00:58:18 00:09:23 00:00:37 00:30:48 00:00:12 00:17:18
3 Travis Saunders 2001 RSA 2 01:00:03 00:09:36 00:00:34 00:30:41 00:00:38 00:18:34
4 Mohamed Aziz Sebai 2001 TUN 14 01:01:22 00:09:47 00:00:37 00:32:30 00:00:32 00:17:56
5 Caleb Van Der Veen 2000 RSA 19 01:01:48 00:10:46 00:00:37 00:31:34 00:00:41 00:18:10
6 Jack Spence 2003 RSA 7 01:02:13 00:09:51 00:01:39 00:32:28 00:00:34 00:17:41
7 Remy Gerard 2001 MRI 22 01:03:18 00:10:48 00:00:40 00:32:30 00:00:32 00:18:48
8 Luke Heathcote - Hacker 2003 ZIM 16 01:03:23 00:10:18 00:00:45 00:31:52 00:00:38 00:19:50
9 Matthew Nordengen-Corris 2001 RSA 8 01:03:43 00:09:45 00:00:44 00:32:30 00:00:32 00:20:12
10 Carlu Prinsloo 2002 RSA 5 01:04:07 00:10:21 00:01:46 00:32:59 00:00:27 00:18:34
11 Luke Steffens 2003 ZIM 20 01:04:12 00:11:28 00:00:40 00:32:56 00:00:30 00:18:38
12 Quentin Niclin 2003 FRA 17 01:05:23 00:10:59 00:00:46 00:33:25 00:00:43 00:19:30
13 Rossouw Venter 2002 RSA 3 01:06:25 00:09:44 00:00:31 00:32:41 00:00:34 00:22:55
14 Seifeddine Selmi 2001 TUN 11 01:06:34 00:09:30 00:00:43 00:36:43 00:00:32 00:19:06
15 Audric Hubert 2002 FRA 18 01:06:43 00:10:57 00:00:42 00:33:26 00:00:37 00:21:01
16 Matthew Denslow 2001 ZIM 10 01:06:49 00:10:06 00:00:42 00:34:23 00:00:28 00:21:10
17 Matteo Borelli 2002 MRI 6 01:08:54 00:11:39 00:00:42 00:35:10 00:00:31 00:20:52
18 Loic Mariette 2001 MRI 15 01:11:09 00:12:39 00:00:49 00:36:47 00:00:37 00:20:17
19 Joshua De La Porte 2002 RSA 21 01:15:31 00:09:50 00:00:40 00:41:24 00:00:38 00:22:59
20 Bhisma Boolka 2001 MRI 23 01:17:27 00:13:22 00:02:05 00:37:08 00:00:39 00:24:13
21 Alexandre Agathe 1999 MRI 12 01:29:45 00:14:58 00:00:44 00:44:01 00:00:42 00:29:20
DSQ Yassine Bradai 2002 TUN 9 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate:Shaun Shelton/ZIM. Head Referee: Dominique Frizza/FRA. Competition Jury: Shaun Shelton/ZIM, Alain St Louis/MRI, Daniel McKay/MRI.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (2 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 25.5ºC. Air Temperature 27.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #9 Bradai/TUN was disqualified because he did not stop at the penalty box.