Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Costanza Arpinelli 2000 ITA 1 00:41:30 00:07:02 00:01:01 00:20:50 00:00:26 00:12:13
2 Karolina Helga Horváth 2002 HUN 5 00:41:44 00:06:35 00:01:02 00:21:14 00:00:25 00:12:31
3 Márta Kropkó 2003 HUN 2 00:42:06 00:06:32 00:01:03 00:21:19 00:00:23 00:12:52
4 Magdalena Früh 2000 AUT 7 00:42:10 00:07:34 00:01:01 00:20:43 00:00:24 00:12:31
5 Tanja Neubert 2000 GER 6 00:42:21 00:07:31 00:01:01 00:20:46 00:00:25 00:12:40
6 Sophie Rohr 2000 GER 16 00:42:32 00:07:00 00:01:00 00:20:50 00:00:24 00:13:20
7 Alina Malysheva 2002 RUS 10 00:42:33 00:07:32 00:01:02 00:20:48 00:00:24 00:12:50
8 Pia Totschnig 2000 AUT 3 00:42:38 00:07:28 00:01:02 00:20:48 00:00:25 00:12:58
9 Angelica Prestia 2002 ITA 9 00:42:41 00:06:59 00:01:02 00:21:16 00:00:23 00:13:03
10 Irina Zhuldybina 2001 RUS 11 00:42:55 00:07:31 00:01:01 00:20:50 00:00:24 00:13:11
11 Myral Greco 2003 ITA 4 00:43:09 00:07:01 00:01:01 00:21:56 00:00:22 00:12:50
12 Stefanie Walter 2000 GER 17 00:43:19 00:07:04 00:01:06 00:21:11 00:00:24 00:13:36
13 Aviv Levi 2003 ISR 28 00:43:21 00:07:18 00:01:02 00:21:01 00:00:21 00:13:40
14 Anikó Botka 2000 HUN 8 00:43:33 00:06:42 00:01:03 00:22:06 00:00:22 00:13:22
15 Zuzana Michalickova 2002 SVK 22 00:43:38 00:06:49 00:01:00 00:21:25 00:00:22 00:14:05
16 Gabrielle Lemes 2002 BRA 24 00:43:39 00:07:41 00:01:00 00:21:46 00:00:24 00:12:50
17 Heidi Juránková 2002 CZE 26 00:43:40 00:07:36 00:01:04 00:21:46 00:00:25 00:12:52
18 Nora Jencusova 2002 SVK 21 00:44:18 00:07:52 00:01:01 00:20:47 00:00:21 00:14:19
19 Noga Gottlieb 2000 ISR 20 00:44:33 00:07:37 00:01:01 00:21:49 00:00:25 00:13:43
20 Shira Katz 2001 ISR 18 00:44:41 00:06:58 00:01:00 00:22:26 00:00:23 00:13:55
21 Marta Sikora 2000 POL 27 00:44:43 00:06:52 00:01:08 00:21:50 00:00:30 00:14:25
22 Anna Tóth 2001 HUN 23 00:45:03 00:06:37 00:01:03 00:22:11 00:00:23 00:14:51
23 Fruzsina Dóra Kovács 2002 HUN 12 00:45:14 00:07:38 00:01:01 00:22:07 00:00:25 00:14:05
24 Magdalena Sudak 2000 POL 14 00:45:17 00:06:59 00:01:01 00:23:30 00:00:25 00:13:23
25 Nicole Buri 2002 SUI 15 00:45:28 00:06:53 00:00:58 00:22:53 00:00:24 00:14:22
26 Dominika Peszleg 2002 HUN 30 00:46:09 00:07:30 00:01:06 00:23:24 00:00:24 00:13:47
27 Hagar Bloch 2002 ISR 25 00:47:27 00:07:09 00:01:01 00:23:38 00:00:24 00:15:16
DNF Laura Holánszky 2002 HUN 19 DNF 00:06:33 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bridget Theunissen 2001 RSA 29 DNF 00:07:34 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aya Avigad 2002 ISR 31 DNF 00:07:34 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sarah-Taylor Hough/GBR.
Head Referee: Bela Varga/HUN.
Competition Jury: Sarah-Taylor Hough/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim: 500 m (2 laps); Bike: 12.5 km (5 laps); Run:  3.6 km (3 laps).
Water Temperature 22.8ºC Air Temperature 22.2ºC. Wetsuits not allowed
Athletes #3 Totschnig/GER and #24 Lemes/BRA served a 10 seconds penalty during the run segment.