Results: 2019 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup | Semifinal 1 Elite Women
Tiszaujvaros , Hungary • 13 Jul, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 1 00:37:02 00:06:38 00:01:05 00:17:56 00:00:30 00:10:55
2 Kelly-Ann Perkins 1992 AUS 6 00:37:03 00:06:33 00:01:06 00:18:04 00:00:32 00:10:50
3 Erika Ackerlund 1996 USA 5 00:37:08 00:06:51 00:01:04 00:17:46 00:00:33 00:10:55
4 Sara Vilic 1992 AUT 7 00:37:09 00:06:40 00:01:03 00:17:57 00:00:38 00:10:52
5 Beatrice Mallozzi 2000 ITA 21 00:37:10 00:06:57 00:01:00 00:17:45 00:00:32 00:10:57
6 Miriam Casillas García 1992 ESP 4 00:37:10 00:07:01 00:01:06 00:17:34 00:00:33 00:10:57
7 Emma Jeffcoat 1994 AUS 2 00:37:10 00:06:35 00:01:07 00:17:57 00:00:40 00:10:52
8 Simone Ackermann 1990 RSA 12 00:37:10 00:06:39 00:01:07 00:17:57 00:00:34 00:10:54
9 Lena Meißner 1998 GER 8 00:37:13 00:06:41 00:01:05 00:17:54 00:00:34 00:11:00
10 Valentina Riasova 1998 RUS 16 00:37:14 00:07:02 00:01:07 00:17:34 00:00:33 00:11:00
11 Marlene Gomez-Islinger 1993 GER 23 00:37:17 00:06:57 00:01:11 00:17:36 00:00:29 00:11:06
12 Sian Rainsley 1997 GBR 24 00:37:21 00:06:37 00:01:10 00:17:54 00:00:24 00:11:18
13 Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 3 00:37:28 00:06:42 00:01:03 00:17:57 00:00:34 00:11:13
14 Sophie Alden 1998 GBR 15 00:37:30 00:06:32 00:01:11 00:18:01 00:00:31 00:11:17
15 Brittany Dutton 1997 AUS 14 00:37:34 00:07:01 00:01:06 00:17:36 00:00:34 00:11:19
16 Maria Czesnik 1977 POL 17 00:37:37 00:07:03 00:01:09 00:17:32 00:00:32 00:11:23
17 Bailee Brown 2000 HKG 20 00:37:42 00:06:59 00:01:07 00:17:36 00:00:36 00:11:26
18 Hanne De Vet 1998 BEL 25 00:37:55 00:06:39 00:01:09 00:17:54 00:00:38 00:11:36
19 Raz Poradosu 1999 ISR 27 00:38:05 00:06:58 00:01:09 00:17:38 00:00:28 00:11:53
20 Madalena Amaral Almeida 1998 POR 18 00:38:22 00:07:03 00:01:05 00:17:30 00:00:34 00:12:10
21 Barbara Balogh 1992 HUN 29 00:38:31 00:06:57 00:01:10 00:17:36 00:00:33 00:12:16
22 Jony Heerink 1986 NED 19 00:38:54 00:07:11 00:01:10 00:18:29 00:00:37 00:11:28
23 Iveta Fairaislova 1998 CZE 22 00:38:56 00:07:15 00:01:08 00:18:29 00:00:37 00:11:30
24 Aoi Kuramoto 1988 JPN 10 00:39:02 00:06:42 00:01:05 00:19:06 00:00:36 00:11:36
25 Renáta Fuchs 1995 HUN 28 00:39:56 00:07:19 00:01:06 00:18:28 00:00:37 00:12:30
26 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 11 00:41:08 00:07:15 00:01:08 00:20:21 00:00:38 00:11:49
DNF Klaudia Sebők 1997 HUN 26 DNF 00:07:13 00:01:07 00:18:31 00:00:42 00:00:00
DNF Ye Jin Park 2000 KOR 9 DNF 00:07:16 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sarah-Taylor Hough/GBR.
Head Referee: Duncan Hough/GBR.
Competition Jury: Sarah-Taylor Hough/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim: 500 m (2 laps); Bike: 12 km (1 lap); Run: 3.2 km (2 laps).
Water Temperature 23.2ºC Air Temperature 17.6ºC. Wetsuits not allowed