Results: 2019 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Tiszaujvaros , Hungary • 14 Jul, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Eli Hemming 1995 USA 10 00:53:43 00:09:08 00:00:55 00:28:27 00:00:21 00:14:54
2 Ryan Fisher 1991 AUS 6 00:53:44 00:09:16 00:00:57 00:28:16 00:00:21 00:14:55
3 Wian Sullwald 1993 RSA 3 00:53:44 00:09:17 00:00:57 00:28:16 00:00:20 00:14:56
4 Csongor Lehmann 1999 HUN 5 00:53:49 00:08:56 00:00:55 00:28:40 00:00:22 00:14:58
5 Barclay Izzard 1998 GBR 19 00:53:52 00:09:25 00:00:51 00:28:17 00:00:19 00:15:02
6 Gordon Benson 1994 GBR 16 00:54:00 00:09:18 00:00:59 00:28:16 00:00:22 00:15:07
7 Tamás Tóth 1989 HUN 24 00:54:04 00:09:05 00:00:58 00:28:27 00:00:20 00:15:16
8 Genis Grau 1994 ESP 2 00:54:05 00:09:10 00:00:57 00:28:23 00:00:19 00:15:18
9 Ilya Prasolov 1994 RUS 4 00:54:07 00:09:15 00:00:57 00:28:17 00:00:22 00:15:18
10 Márk Dévay 1996 HUN 15 00:54:10 00:08:42 00:00:58 00:28:50 00:00:19 00:15:23
11 Stefan Zachäus 1990 LUX 1 00:54:13 00:09:07 00:00:59 00:28:24 00:00:24 00:15:22
12 Alexis Lepage 1994 CAN 17 00:54:15 00:09:07 00:00:55 00:28:30 00:00:22 00:15:23
13 Andrea Salvisberg 1989 SUI 29 00:54:18 00:09:03 00:01:00 00:28:28 00:00:19 00:15:30
14 Gregor Payet 1995 LUX 28 00:54:21 00:09:27 00:00:53 00:28:11 00:00:20 00:15:32
15 Diego Moya 1998 CHI 22 00:54:24 00:09:13 00:00:57 00:28:23 00:00:20 00:15:33
16 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 18 00:54:29 00:08:53 00:00:57 00:28:41 00:00:19 00:15:41
17 Aurelien Raphael 1988 FRA 26 00:54:31 00:08:40 00:01:00 00:28:50 00:00:18 00:15:45
18 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 25 00:54:33 00:09:08 00:01:00 00:28:23 00:00:21 00:15:43
19 Ricardo Batista 2000 POR 23 00:54:34 00:09:20 00:00:56 00:28:16 00:00:23 00:15:40
20 Bence Lehmann 1997 HUN 14 00:54:34 00:09:05 00:00:58 00:28:33 00:00:20 00:15:40
21 Jan Volar 1992 CZE 27 00:54:44 00:09:22 00:00:57 00:28:14 00:00:21 00:15:52
22 Christopher Perham 1995 GBR 11 00:54:46 00:09:13 00:00:55 00:28:27 00:00:21 00:15:53
23 Bob Haller 1993 LUX 21 00:54:48 00:09:24 00:00:54 00:28:14 00:00:24 00:15:53
24 Emil Holm 1996 DEN 9 00:55:01 00:09:14 00:01:03 00:28:49 00:00:21 00:15:36
25 Gregory Barnaby 1991 ITA 20 00:55:10 00:09:30 00:00:52 00:28:42 00:00:21 00:15:47
26 Gaspar Riveros 1990 CHI 7 00:55:21 00:09:20 00:00:56 00:28:17 00:00:23 00:16:29
27 Kacper Stepniak 1994 POL 30 00:55:37 00:09:14 00:00:58 00:28:20 00:00:23 00:16:43
28 Constantine Doherty 1995 IRL 31 00:56:01 00:09:32 00:00:54 00:28:39 00:00:19 00:16:40
29 Gábor Faldum 1988 HUN 12 00:56:22 00:09:19 00:00:55 00:29:31 00:00:19 00:16:20
DSQ Felipe Barraza 1991 CHI 8 DSQ 00:09:14 00:00:57 00:28:21 00:00:21 00:15:25
Program notes:

Technical Delegate: Sarah-Taylor Hough/GBR.
Head Referee: Duncan Hough/GBR.
Competition Jury: Sarah-Taylor Hough/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim: 750 m (3 laps); Bike: 20 km (8 laps); Run: 5 km (4 laps).
Water Temperature 23.1ºC Air Temperature 24.5ºC. Wetsuits not allowed