Results: 2019 Tongyeong ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Tongyeong, Korea, South • 19 Oct, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sandra Dodet 1996 FRA 9 00:57:10 00:08:41 00:00:39 00:30:29 00:00:26 00:16:54
2 Ai Ueda 1983 JPN 6 00:57:13 00:09:16 00:00:39 00:29:53 00:00:25 00:16:59
3 Claire Michel 1988 BEL 3 00:57:18 00:09:04 00:00:41 00:30:10 00:00:27 00:16:55
4 Sophie Chase 1994 USA 37 00:57:32 00:08:59 00:00:46 00:30:04 00:00:31 00:17:10
5 Nicola Spirig 1982 SUI 17 00:57:37 00:09:05 00:00:42 00:29:58 00:00:28 00:17:22
6 Anneke Jenkins 1989 NZL 54 00:57:38 00:09:06 00:00:36 00:30:08 00:00:24 00:17:23
7 Luisa Baptista 1994 BRA 7 00:57:40 00:08:50 00:00:38 00:30:25 00:00:26 00:17:19
8 Petra Kurikova 1991 CZE 19 00:57:42 00:09:02 00:00:45 00:30:05 00:00:25 00:17:23
9 Marlene Gomez-Islinger 1993 GER 42 00:57:44 00:09:02 00:00:45 00:30:01 00:00:31 00:17:22
10 Valerie Barthelemy 1991 BEL 15 00:57:45 00:08:28 00:00:43 00:30:35 00:00:28 00:17:29
11 Niina Kishimoto 1995 JPN 23 00:57:48 00:08:57 00:00:39 00:30:12 00:00:29 00:17:29
12 Alexandra Razarenova 1990 RUS 11 00:57:49 00:09:05 00:00:44 00:30:06 00:00:29 00:17:23
13 Amelie Kretz 1993 CAN 44 00:57:52 00:08:55 00:00:46 00:30:06 00:00:27 00:17:37
14 Mathilde Gautier 1995 FRA 51 00:58:05 00:09:04 00:00:44 00:30:01 00:00:29 00:17:45
15 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 18 00:58:07 00:08:41 00:00:42 00:30:27 00:00:30 00:17:44
16 Emma Jeffcoat 1994 AUS 12 00:58:07 00:08:31 00:00:40 00:30:38 00:00:25 00:17:52
17 Verena Steinhauser 1994 ITA 5 00:58:08 00:08:44 00:00:39 00:30:23 00:00:28 00:17:53
18 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 25 00:58:12 00:09:02 00:00:39 00:30:07 00:00:26 00:17:56
19 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 21 00:58:17 00:08:27 00:00:38 00:30:46 00:00:24 00:17:59
20 Yuka Sato 1992 JPN 16 00:58:19 00:09:01 00:00:40 00:30:05 00:00:32 00:17:59
21 Yun-Jung Jang 1988 KOR 33 00:58:24 00:08:55 00:00:40 00:30:21 00:00:26 00:18:01
22 Miriam Casillas García 1992 ESP 8 00:58:25 00:09:00 00:00:45 00:30:03 00:00:27 00:18:08
23 Kaidi Kivioja 1993 EST 31 00:58:25 00:09:22 00:00:39 00:29:49 00:00:26 00:18:06
24 Kelly-Ann Perkins 1992 AUS 14 00:58:32 00:08:33 00:00:49 00:30:28 00:00:26 00:18:13
25 Gillian Sanders 1981 RSA 24 00:58:37 00:08:53 00:00:47 00:30:13 00:00:27 00:18:14
26 Sarika Nakayama 2000 JPN 47 00:58:37 00:08:43 00:00:38 00:30:32 00:00:26 00:18:16
27 Romina Biagioli 1989 ARG 22 00:58:44 00:08:47 00:00:45 00:30:19 00:00:34 00:18:18
28 Vittoria Lopes 1996 BRA 1 00:58:46 00:08:26 00:00:41 00:30:38 00:00:27 00:18:32
29 Edda Hannesdottir 1994 ISL 39 00:59:03 00:08:57 00:00:48 00:30:03 00:00:28 00:18:45
30 Melanie Santos 1995 POR 26 00:59:07 00:08:41 00:00:42 00:30:28 00:00:32 00:18:42
31 Elisabeth Boutin 1995 CAN 46 00:59:10 00:08:49 00:00:45 00:30:16 00:00:25 00:18:53
32 Vendula Frintova 1983 CZE 2 00:59:18 00:08:57 00:00:41 00:30:11 00:00:34 00:18:54
33 Ji Yeon Kim 1990 KOR 38 00:59:35 00:09:04 00:00:40 00:30:02 00:00:22 00:19:25
34 Gyuri Kim 1998 KOR 43 00:59:40 00:09:09 00:00:42 00:30:00 00:00:28 00:19:19
35 Emy Legault 1996 CAN 41 00:59:43 00:09:09 00:00:41 00:30:02 00:00:27 00:19:22
36 Bailee Brown 2000 HKG 45 00:59:44 00:08:55 00:00:43 00:30:13 00:00:29 00:19:22
37 Simone Ackermann 1990 RSA 20 00:59:51 00:08:36 00:00:42 00:30:36 00:00:27 00:19:28
38 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 30 00:59:59 00:08:53 00:00:41 00:30:21 00:00:31 00:19:32
39 Gabriela Ribeiro 2000 POR 56 01:00:09 00:08:38 00:00:39 00:30:38 00:00:26 00:19:46
40 Macarena Salazar 1995 CHI 48 01:00:17 00:08:46 00:00:42 00:30:25 00:00:28 00:19:55
41 Lotte Wilms 1984 NED 52 01:00:31 00:09:11 00:00:45 00:29:57 00:00:31 00:20:05
42 Dominika Jamnicky 1992 CAN 53 01:00:32 00:09:19 00:00:42 00:31:57 00:00:27 00:18:04
43 Jaz Hedgeland 1995 AUS 10 01:00:49 00:09:11 00:00:43 00:32:05 00:00:26 00:18:22
44 Adriana Barraza 1993 MEX 32 01:01:21 00:09:07 00:00:45 00:32:08 00:00:33 00:18:45
45 Romana Gajdošová 1994 SVK 34 01:01:30 00:09:09 00:00:41 00:32:10 00:00:28 00:19:00
46 Chisato Nakajima 2003 JPN 61 01:01:33 00:09:21 00:00:43 00:33:24 00:00:25 00:17:38
47 Severine Bouchez 1994 BEL 50 01:01:38 00:09:17 00:00:41 00:32:01 00:00:26 00:19:11
48 Moira Miranda 1998 ARG 57 01:01:58 00:09:01 00:00:43 00:32:17 00:00:26 00:19:30
49 Solji Om 2000 KOR 60 01:02:06 00:09:12 00:00:42 00:32:07 00:00:28 00:19:35
50 Beatriz Neres 1986 BRA 28 01:02:14 00:09:40 00:00:44 00:33:05 00:00:29 00:18:15
51 Helena Carvalho 1995 POR 55 01:02:48 00:08:30 00:00:48 00:30:31 00:00:29 00:22:27
52 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 59 01:03:44 00:09:08 00:00:43 00:32:08 00:00:27 00:21:17
53 Arina Shulgina 1991 ITU 27 01:04:28 00:09:38 00:00:48 00:34:04 00:00:30 00:19:26
54 Cha Hee Pyeon 1999 KOR 58 01:06:15 00:09:37 00:00:39 00:35:38 00:00:28 00:19:51
55 Jung Won Lee 2001 KOR 62 01:08:59 00:09:39 00:00:42 00:35:34 00:00:29 00:22:33
LAP Mi Gyeong Jeon 1991 KOR 63 LAP 00:09:17 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ye Jin Park 2000 KOR 29 DNF 00:09:07 00:00:41 00:36:06 00:00:32 00:00:00
DNF Charlotte McShane 1990 AUS 35 DNF 00:09:08 00:00:42 00:32:09 00:00:26 00:00:00
DNF Lina Völker 1998 GER 40 DNF 00:09:07 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hye Rim Jeong 1999 KOR 49 DNF 00:09:11 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Olga Blokhina/UZB. Head referee Byambaa Tsagaanbaatar/MGL. Competition jury: Olga Blokhina/UZB, Justin Park/KOR, Woo-Kyiong Ki/KOR
Distances: swim 750 m (1 lap), bike 20 km (3 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 19.9ºC. Air temperature 19.8ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #59 Cohen Kalif/ISR served a 10 seconds penalty during the run segment.