Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ben Dijkstra 1998 GBR 6 00:51:18 00:09:46 00:00:34 00:25:08 00:00:26 00:15:24
2 Javier Lluch Perez 1998 ESP 29 00:51:33 00:09:38 00:00:35 00:25:17 00:00:24 00:15:39
3 Gabriel Sandör 1996 SWE 2 00:51:39 00:10:01 00:00:29 00:25:01 00:00:29 00:15:39
4 Arthur Berland 1999 FRA 21 00:51:42 00:09:31 00:00:31 00:25:27 00:00:26 00:15:47
5 Paul Georgenthum 2000 FRA 12 00:51:43 00:09:42 00:00:32 00:25:16 00:00:26 00:15:47
6 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 10 00:51:45 00:09:34 00:00:34 00:25:23 00:00:29 00:15:45
7 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 1 00:51:46 00:09:45 00:00:32 00:25:11 00:00:28 00:15:50
8 James Teagle 1996 GBR 11 00:51:47 00:09:51 00:00:35 00:25:08 00:00:32 00:15:41
9 Ricardo Batista 2000 POR 14 00:51:50 00:09:32 00:00:33 00:25:26 00:00:29 00:15:50
10 Simon Westermann 1998 SUI 26 00:51:58 00:09:30 00:00:33 00:25:29 00:00:24 00:16:02
11 Jannik Schaufler 1997 GER 7 00:52:06 00:09:40 00:00:33 00:25:18 00:00:24 00:16:11
12 Harry Leleu 1996 GBR 28 00:52:07 00:09:44 00:00:33 00:25:15 00:00:25 00:16:10
13 Noah Servais 1997 BEL 8 00:52:14 00:09:41 00:00:32 00:25:20 00:00:28 00:16:13
14 Idan Apsimon 1997 ISR 33 00:52:16 00:09:37 00:00:35 00:25:21 00:00:27 00:16:16
15 Vasco Vilaca 1999 POR 4 00:52:17 00:09:45 00:00:29 00:25:11 00:00:25 00:16:27
16 Csongor Lehmann 1999 HUN 5 00:52:17 00:09:26 00:00:34 00:25:32 00:00:29 00:16:16
17 Louis Vitiello 1998 FRA 15 00:52:26 00:09:55 00:00:35 00:25:01 00:00:27 00:16:28
18 Jack Willis 1997 GBR 16 00:52:32 00:09:52 00:00:32 00:25:08 00:00:27 00:16:33
19 Miguel Tiago Silva 1998 POR 50 00:52:41 00:09:28 00:00:36 00:25:26 00:00:26 00:16:45
20 Henry Räppo 1998 EST 30 00:52:43 00:09:58 00:00:35 00:25:01 00:00:29 00:16:40
21 Bence Lehmann 1997 HUN 9 00:52:47 00:09:31 00:00:33 00:25:28 00:00:33 00:16:42
22 Fabian Meeusen 1998 SUI 40 00:52:49 00:09:30 00:00:33 00:25:30 00:00:28 00:16:48
23 Romaric Forques 1999 ESP 35 00:52:53 00:09:38 00:00:32 00:25:22 00:00:27 00:16:54
24 Youri Keulen 1998 NED 43 00:53:01 00:09:42 00:00:33 00:25:16 00:00:29 00:17:01
25 Leon Pauger 1998 AUT 41 00:53:12 00:09:27 00:00:33 00:25:33 00:00:28 00:17:11
26 Scott Mcclymont 1998 GER 39 00:53:15 00:09:46 00:00:33 00:25:14 00:00:28 00:17:14
27 Endre Espedal 1998 NOR 34 00:53:15 00:10:01 00:00:33 00:24:56 00:00:25 00:17:20
28 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 3 00:53:17 00:09:35 00:00:32 00:26:08 00:00:28 00:16:34
29 Emil Holm 1996 DEN 22 00:53:17 00:10:09 00:00:33 00:26:09 00:00:29 00:15:57
30 Tim Siepmann 1998 GER 24 00:53:18 00:10:04 00:00:34 00:26:11 00:00:26 00:16:03
31 Maxime Fluri 1999 SUI 32 00:53:19 00:10:07 00:00:33 00:26:11 00:00:29 00:15:59
32 Mikita Katsianeu 1996 BLR 20 00:53:22 00:10:00 00:00:34 00:26:18 00:00:27 00:16:03
33 Wilhelm Hirsch 1998 GER 54 00:53:25 00:09:32 00:00:34 00:25:27 00:00:27 00:17:25
34 Arnaud Mengal 1997 BEL 17 00:53:48 00:10:08 00:00:33 00:26:10 00:00:27 00:16:30
35 Matevž Planko 1998 SLO 23 00:53:51 00:10:03 00:00:32 00:26:14 00:00:28 00:16:34
36 Boris Pierre 2000 FRA 25 00:53:54 00:10:13 00:00:34 00:26:03 00:00:25 00:16:39
37 Philip Pertl 1998 AUT 18 00:53:55 00:10:05 00:00:34 00:26:10 00:00:26 00:16:40
38 Tomas Zikmund 1999 CZE 44 00:53:56 00:09:57 00:00:37 00:26:18 00:00:27 00:16:37
39 Georgiy Klimenko 1999 RUS 59 00:53:58 00:09:59 00:00:37 00:26:12 00:00:28 00:16:42
40 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 19 00:53:59 00:10:09 00:00:33 00:26:07 00:00:27 00:16:43
41 Cameron Harris 1998 GBR 47 00:54:08 00:10:11 00:00:38 00:26:01 00:00:25 00:16:53
42 Emil Deleuran Hansen 1997 DEN 37 00:54:18 00:10:10 00:00:34 00:26:07 00:00:27 00:17:00
43 Thibaud Decurnex 1998 SUI 38 00:54:28 00:10:07 00:00:32 00:26:12 00:00:26 00:17:11
44 Johannes Sikk 1999 EST 46 00:54:36 00:10:01 00:00:34 00:26:13 00:00:26 00:17:22
45 Lars Van Der Knaap 1999 NED 51 00:54:40 00:10:10 00:00:34 00:26:07 00:00:29 00:17:20
46 Timi Malinen 1999 FIN 48 00:55:16 00:09:43 00:00:36 00:26:31 00:00:29 00:17:57
47 Tiago Fonseca 1999 POR 31 00:55:41 00:10:04 00:00:37 00:26:08 00:00:28 00:18:24
48 Oleksiy Astafyev 1999 UKR 56 00:56:04 00:09:34 00:00:35 00:26:30 00:00:27 00:18:58
49 Stijn Jansen 1997 NED 52 00:56:41 00:10:08 00:00:34 00:26:10 00:00:29 00:19:20
50 Andrey Alypov 1997 RUS 42 00:56:44 00:10:12 00:00:31 00:28:00 00:00:27 00:17:34
51 Daniel Nou 1999 SWE 49 00:57:14 00:10:15 00:00:39 00:27:50 00:00:30 00:18:00
52 Kamil Damentka 1998 POL 45 00:57:46 00:10:07 00:00:36 00:29:25 00:00:27 00:17:11
53 Sergey Kostenko 1996 UKR 53 00:58:36 00:10:10 00:00:36 00:29:35 00:00:30 00:17:45
54 Armin Angerjärv 1999 EST 58 00:59:28 00:10:06 00:00:35 00:29:42 00:00:28 00:18:37
DNF Carlos Oliver Vives 1999 ESP 27 DNF 00:09:58 00:00:31 00:25:00 00:00:25 00:00:00
DNF Anton Ponomarev 1997 RUS 36 DNF 00:09:40 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF James Edgar 1998 IRL 55 DNF 00:10:05 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dmytro Shabanov 1998 UKR 57 DNF 00:10:14 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate Duncan Hough/GBR,  Head Referee; Jane Vine/GBR
Competition Jury; Duncan Hough/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Air Temperature 24’C and Water 23.8’C Wetsuits not allowed.
Swim 750m (1 lap), Bike 20K (3 laps of 6.33k) and Run 5k (2 laps of 2.5k)
Due to weather conditions the race was shortened to sprint distance