Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lisa Tertsch 1998 GER 1 00:57:47 00:10:27 00:00:33 00:28:33 00:00:28 00:17:46
2 Pauline Landron 1999 FRA 6 00:58:02 00:10:27 00:00:34 00:28:32 00:00:27 00:18:02
3 Valentina Riasova 1998 RUS 4 00:58:04 00:10:14 00:00:36 00:28:43 00:00:27 00:18:04
4 Kiara Lenaertz 1998 BEL 14 00:58:31 00:10:34 00:00:36 00:28:21 00:00:27 00:18:33
5 Therese Feuersinger 1998 AUT 5 00:58:34 00:10:06 00:00:35 00:28:30 00:00:27 00:18:56
6 Alicja Ulatowska 1996 POL 3 00:58:43 00:10:03 00:00:37 00:28:33 00:00:27 00:19:03
7 Anne Holm 1999 DEN 17 00:58:49 00:10:21 00:00:35 00:28:18 00:00:30 00:19:05
8 Sara Guerrero Manso 1997 ESP 37 00:58:50 00:10:28 00:00:37 00:28:32 00:00:30 00:18:43
9 Roksana Slupek 1999 POL 15 00:58:51 00:10:23 00:00:40 00:28:31 00:00:29 00:18:48
10 Madalena Amaral Almeida 1998 POR 7 00:58:55 00:10:42 00:00:35 00:28:15 00:00:29 00:18:54
11 Annika Koch 1999 GER 8 00:58:56 00:10:46 00:00:35 00:29:05 00:00:32 00:17:58
12 Dorka Putnóczki 1999 HUN 24 00:59:11 00:10:05 00:00:40 00:28:29 00:00:30 00:19:27
13 Sophie Alden 1998 GBR 2 00:59:18 00:10:03 00:00:38 00:28:31 00:00:28 00:19:38
14 Noelia Juan 1996 ESP 32 00:59:24 00:10:58 00:00:36 00:28:51 00:00:28 00:18:31
15 Bianca Bogen 1998 GER 12 00:59:24 00:10:09 00:00:35 00:28:29 00:00:27 00:19:44
16 Alissa Konig 1996 SUI 9 00:59:30 00:10:50 00:00:33 00:29:04 00:00:27 00:18:36
17 Ekaterina Shabalina 1998 RUS 35 00:59:37 00:10:26 00:00:40 00:28:30 00:00:31 00:19:30
18 Hanne De Vet 1998 BEL 19 00:59:52 00:10:35 00:00:37 00:28:19 00:00:33 00:19:48
19 Noémi Sárszegi 1996 HUN 11 00:59:55 00:10:52 00:00:34 00:29:01 00:00:28 00:19:00
20 Bronwen Owen 1997 GBR 22 00:59:55 00:11:00 00:00:35 00:29:53 00:00:33 00:17:54
21 Iveta Fairaislova 1998 CZE 10 01:00:12 00:10:45 00:00:38 00:29:04 00:00:26 00:19:19
22 Raz Poradosu 1999 ISR 23 01:00:15 00:10:33 00:00:35 00:28:28 00:00:30 00:20:09
23 Jasmin Weber 1998 SUI 20 01:00:17 00:10:35 00:00:34 00:28:24 00:00:28 00:20:16
24 Stine Dale 1998 NOR 28 01:00:22 00:10:36 00:00:35 00:28:25 00:00:34 00:20:12
25 María Rico Meneses 1998 ESP 46 01:00:25 00:10:48 00:00:37 00:29:03 00:00:29 00:19:28
26 Katrin Zaitseva 1996 EST 26 01:00:27 00:10:30 00:00:39 00:29:22 00:00:33 00:19:23
27 Leana Bissig 1999 SUI 34 01:00:38 00:10:53 00:00:36 00:29:02 00:00:30 00:19:37
28 Eva Cornelisse 1997 NED 31 01:00:46 00:10:30 00:00:37 00:29:22 00:00:29 00:19:48
29 Eva Daniels 2001 LUX 33 01:00:53 00:10:34 00:00:38 00:28:23 00:00:34 00:20:44
30 Joyce Caro 1999 NED 36 01:00:59 00:10:56 00:00:39 00:28:55 00:00:29 00:20:00
31 Natasha Sinha 1997 GBR 43 01:01:11 00:10:07 00:00:38 00:28:48 00:00:30 00:21:08
32 Sofiya Pryyma 1998 UKR 29 01:01:25 00:10:39 00:00:37 00:29:10 00:00:29 00:20:30
33 Solveig Løvseth 1999 NOR 30 01:01:47 00:10:48 00:00:38 00:29:04 00:00:37 00:20:40
34 Hollie Elliott 1999 GBR 44 01:01:50 00:10:10 00:00:38 00:29:42 00:00:29 00:20:51
35 Orla Walsh 1999 IRL 39 01:02:02 00:10:49 00:00:38 00:29:02 00:00:29 00:21:04
36 Emma Varga 1997 SWE 25 01:02:07 00:10:16 00:00:40 00:28:39 00:00:28 00:22:04
37 Ines Oliveira 1996 POR 45 01:03:26 00:10:48 00:00:44 00:31:46 00:00:32 00:19:36
38 Sara Roel 1996 MEX 18 01:03:39 00:10:49 00:00:41 00:31:51 00:00:29 00:19:49
39 Céline Kaiser 1998 GER 38 01:03:39 00:10:53 00:00:42 00:31:42 00:00:31 00:19:51
40 Fanni Soós 1999 HUN 27 01:04:01 00:11:01 00:00:35 00:31:40 00:00:34 00:20:11
41 Astrid Snäll 1999 FIN 40 01:05:21 00:12:29 00:00:36 00:31:32 00:00:33 00:20:11
42 Paula Herrero Aguirre 1996 ESP 42 01:06:14 00:11:45 00:00:43 00:33:53 00:00:33 00:19:20
43 Sofiia Tkach 2000 UKR 41 01:07:18 00:10:53 00:00:40 00:34:05 00:00:31 00:21:09
DNF Yuliya Golofeeva 1996 RUS 16 DNF 00:10:31 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marije Dankelman 1997 NED 21 DNF 00:10:33 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Claudia Perez Pay 1999 ESP 47 DNF 00:10:32 00:00:43 00:32:04 00:00:29 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate Duncan Hough/GBR,  Head Referee; Jane Vine/GBR
Competition Jury; Duncan Hough/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Air Temperature 24’C and Water 23.8’C Wetsuits not allowed.
Swim 750m (1 lap), Bike 20K (3 laps of 6.33k) and Run 5k (2 laps of 2.5k)
Due to weather conditions the race was shortened to sprint distance