Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alistair Brownlee 1988 GBR 2 01:35:01 00:15:44 00:00:32 00:47:38 00:00:29 00:30:41
2 Joao Pereira 1987 POR 8 01:35:23 00:15:56 00:00:29 00:48:24 00:00:27 00:30:09
3 Jelle Geens 1993 BEL 3 01:35:56 00:15:57 00:00:32 00:48:18 00:00:25 00:30:45
4 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 12 01:36:03 00:16:13 00:00:33 00:48:04 00:00:25 00:30:49
5 Barclay Izzard 1998 GBR 6 01:36:06 00:16:06 00:00:34 00:48:10 00:00:25 00:30:52
6 Marten Van Riel 1992 BEL 1 01:36:12 00:15:46 00:00:36 00:47:31 00:00:24 00:31:56
7 Vicente Hernandez 1991 ESP 9 01:36:16 00:15:52 00:00:34 00:48:24 00:00:28 00:30:59
8 Andreas Schilling 1991 DEN 7 01:36:21 00:16:13 00:00:35 00:47:59 00:00:26 00:31:10
9 Maximilian Schwetz 1991 GER 26 01:36:32 00:15:48 00:00:35 00:47:33 00:00:23 00:32:16
10 Shachar Sagiv 1994 ISR 16 01:36:38 00:15:55 00:00:36 00:48:15 00:00:25 00:31:30
11 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 10 01:36:45 00:15:45 00:00:35 00:47:35 00:00:25 00:32:27
12 Andrea Salvisberg 1989 SUI 30 01:36:52 00:15:47 00:00:35 00:47:33 00:00:25 00:32:34
13 Ignacio Gonzalez Garcia 1996 ESP 34 01:37:03 00:15:59 00:00:32 00:48:16 00:00:23 00:31:56
14 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 14 01:37:08 00:15:45 00:00:38 00:47:33 00:00:28 00:32:46
15 Adrien Briffod 1994 SUI 32 01:37:14 00:16:03 00:00:38 00:48:08 00:00:21 00:32:06
16 Alexandre Nobre 1994 POR 48 01:37:20 00:16:09 00:00:37 00:48:04 00:00:28 00:32:05
17 Gregory Barnaby 1991 ITA 36 01:37:30 00:16:09 00:00:36 00:48:05 00:00:25 00:32:18
18 Igor Polyanskiy 1990 RUS 5 01:37:47 00:15:42 00:00:36 00:47:38 00:00:25 00:33:28
19 Delian Stateff 1994 ITA 17 01:38:07 00:15:55 00:00:40 00:48:14 00:00:24 00:32:56
20 Ilya Prasolov 1994 RUS 27 01:38:17 00:15:57 00:00:36 00:48:16 00:00:27 00:33:02
21 Russell White 1992 IRL 21 01:38:25 00:15:48 00:00:33 00:47:33 00:00:27 00:34:05
22 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 29 01:38:26 00:16:14 00:00:36 00:48:00 00:00:23 00:33:15
23 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 25 01:38:28 00:16:14 00:00:36 00:48:00 00:00:33 00:33:08
24 Calum Johnson 1994 GBR 35 00:16:39 00:16:01 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
25 Jan Celustka 1982 CZE 40 01:38:52 00:16:07 00:00:38 00:48:02 00:00:25 00:33:41
26 Henrik Klemmensen 1993 DEN 46 01:39:09 00:15:58 00:00:34 00:48:16 00:00:26 00:33:57
27 Jonas Breinlinger 1994 GER 37 01:39:33 00:15:56 00:00:40 00:48:12 00:00:26 00:34:21
28 Donald Hillebregt 1992 NED 52 01:39:47 00:16:12 00:00:32 00:48:07 00:00:28 00:34:31
29 Márk Dévay 1996 HUN 4 01:40:06 00:15:43 00:00:33 00:47:38 00:00:24 00:35:50
30 Michał Oliwa 1997 POL 58 01:40:12 00:15:49 00:00:42 00:48:20 00:00:25 00:34:57
31 Vasco Vilaca 1999 POR 45 01:40:29 00:15:53 00:00:36 00:48:21 00:00:24 00:35:16
32 Gabriel Sandör 1996 SWE 42 01:40:38 00:16:25 00:00:34 00:50:54 00:00:29 00:32:18
33 Stefan Zachäus 1990 LUX 28 01:41:17 00:16:01 00:00:32 00:48:16 00:00:25 00:36:05
34 Henrik Goesch 1994 FIN 38 01:41:22 00:16:05 00:00:42 00:48:04 00:00:31 00:36:02
35 Lukas Pertl 1995 AUT 39 01:41:23 00:16:24 00:00:35 00:50:53 00:00:24 00:33:08
36 Ian Manthey 1993 IRL 56 01:41:31 00:16:25 00:00:36 00:50:53 00:00:24 00:33:15
37 Emil Holm 1996 DEN 54 01:41:59 00:15:56 00:00:37 00:48:20 00:00:27 00:36:42
38 Ben Dijkstra 1998 GBR 41 01:42:28 00:15:50 00:00:35 00:47:31 00:00:28 00:38:07
39 Anton Kozlov 1991 RUS 57 01:42:37 00:16:23 00:00:38 00:50:55 00:00:27 00:34:15
40 Miguel Arraiolos 1988 POR 44 01:43:02 00:16:32 00:00:32 00:51:55 00:00:27 00:33:38
41 Mikita Katsianeu 1996 BLR 55 01:43:20 00:16:22 00:00:43 00:51:53 00:00:25 00:33:59
42 Gábor Faldum 1988 HUN 24 01:43:37 00:16:18 00:00:39 00:50:58 00:00:27 00:35:17
43 Per Wangel 1991 SWE 59 01:08:58 00:16:25 00:00:40 00:51:54 00:00:00 00:00:00
44 Lasse Lührs 1996 GER 15 01:43:56 00:16:20 00:00:39 00:50:55 00:00:26 00:35:38
45 Youri Keulen 1998 NED 63 01:44:28 00:16:24 00:00:36 00:50:55 00:00:25 00:36:09
46 Marco Akershoek 1993 NED 61 01:45:00 00:16:07 00:00:35 00:48:11 00:00:25 00:39:44
47 Roee Zuaretz 1994 ISR 47 01:45:24 00:16:06 00:00:38 00:51:11 00:00:27 00:37:05
48 Jan Volar 1992 CZE 50 01:46:11 00:16:24 00:00:39 00:51:56 00:00:25 00:36:50
49 Bob Haller 1993 LUX 31 01:50:03 00:16:22 00:00:36 00:50:58 00:00:28 00:41:42
LAP Amitai Yonah 1994 ISR 43 LAP 00:17:39 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Johannes Sikk 1999 EST 65 LAP 00:17:41 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Pim Venderbosch 1996 NED 64 LAP 00:17:35 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Mikita Bely 1995 BLR 60 LAP 00:17:37 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Davide Uccellari 1991 ITA 22 DNF 00:15:55 00:00:37 00:48:20 00:00:32 00:00:00
DNF Endre Espedal 1998 NOR 62 DNF 00:16:17 00:00:37 00:50:58 00:00:25 00:00:00
DNF Max Studer 1996 SUI 23 DNF 00:16:00 00:00:35 00:48:12 00:00:25 00:00:00
DNF Lukas Hollaus 1986 AUT 18 DNF 00:16:23 00:00:43 00:51:52 00:00:24 00:00:00
DNF Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 53 DNF 00:16:02 00:00:39 00:48:06 00:00:24 00:00:00
DNF Yegor Martynenko 1987 UKR 51 DNF 00:16:40 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Frantisek Linduska 1994 CZE 33 DNF 00:16:08 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jorik Van Egdom 1995 NED 19 DNF 00:16:29 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ivan Ivanov 1989 UKR 49 DNF 00:16:00 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Joao Silva 1989 POR 11 DNF 00:16:42 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Constantine Doherty 1995 IRL 20 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Daan Hoogland/NED
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Job Eijsink/NED.
Distances: Swim 1500m (2 laps), Bike 37.8km (connection + 6 laps), Run 9.9km (3 laps)
Water temperature 18.8⁰C. Air temperature 28.8⁰C. Wetsuits allowed.
Athletes #17 Stateff/ITA, #31 Haller/LUX, #34 Gonzalez Garcia/ESP, #45 Vilaca/POR and #54 Holm/DEN served a 15 seconds penalty during the run segment.