Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Beth Potter 1991 GBR 17 01:45:44 00:17:18 00:00:37 00:54:15 00:00:13 00:33:23
2 Sandra Dodet 1996 FRA 8 01:46:42 00:17:15 00:00:34 00:54:17 00:00:08 00:34:29
3 Claire Michel 1988 BEL 1 01:46:55 00:17:24 00:00:37 00:54:08 00:00:12 00:34:36
4 Emilie Morier 1997 FRA 22 01:47:49 00:17:22 00:00:38 00:54:07 00:00:17 00:35:27
5 Vendula Frintova 1983 CZE 2 01:47:59 00:18:09 00:00:35 00:55:10 00:00:12 00:33:56
6 Carolyn Hayes 1988 IRL 24 01:48:01 00:17:59 00:00:40 00:55:15 00:00:10 00:34:00
7 Sara Vilic 1992 AUT 20 01:48:12 00:17:24 00:00:42 00:54:01 00:00:15 00:35:51
8 Olivia Mathias 1998 GBR 18 01:48:20 00:17:15 00:00:37 00:54:13 00:00:11 00:36:06
9 Nina Eim 1998 GER 16 01:48:30 00:17:33 00:00:38 00:53:56 00:00:09 00:36:16
10 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 9 01:48:33 00:18:02 00:00:40 00:55:13 00:00:14 00:34:25
11 Elena Danilova 1991 RUS 29 01:48:35 00:18:03 00:00:41 00:55:12 00:00:11 00:34:29
12 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 10 01:48:39 00:17:27 00:00:38 00:54:03 00:00:17 00:36:15
13 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 31 01:48:46 00:17:17 00:00:41 00:54:11 00:00:11 00:36:29
14 Edda Hannesdottir 1994 ISL 34 01:48:55 00:17:23 00:00:40 00:54:03 00:00:12 00:36:38
15 Sara Perez Sala 1988 ESP 19 01:49:03 00:17:10 00:00:38 00:54:20 00:00:16 00:36:42
16 Romana Gajdošová 1994 SVK 26 01:49:11 00:17:30 00:00:37 00:54:02 00:00:12 00:36:51
17 Julia Hauser 1994 AUT 3 01:49:14 00:18:02 00:00:44 00:55:10 00:00:15 00:35:05
18 Miriam Casillas García 1992 ESP 14 01:49:14 00:18:01 00:00:36 00:55:18 00:00:15 00:35:06
19 Jenny Manners 1990 GBR 52 01:49:22 00:17:26 00:00:36 00:54:08 00:00:14 00:37:00
20 Alexandra Razarenova 1990 RUS 15 01:49:45 00:17:59 00:00:41 00:55:18 00:00:12 00:35:36
21 Petra Kurikova 1991 CZE 5 01:49:51 00:18:07 00:00:36 00:55:14 00:00:12 00:35:44
22 Sophie Alden 1998 GBR 25 01:50:05 00:17:16 00:00:38 00:54:16 00:00:10 00:37:47
23 Kseniia Levkovska 1989 AZE 28 01:50:18 00:17:48 00:00:56 00:55:15 00:00:13 00:36:08
24 Kaidi Kivioja 1993 EST 4 01:50:21 00:17:45 00:00:41 00:55:30 00:00:14 00:36:13
25 Annamaria Mazzetti 1988 ITA 7 01:50:27 00:18:03 00:00:38 00:55:17 00:00:13 00:36:18
26 Zsófia Kovács 1988 HUN 11 01:50:38 00:17:39 00:00:42 00:55:39 00:00:14 00:36:26
27 Diana Isakova 1999 RUS 55 01:50:41 00:17:14 00:00:48 00:55:58 00:00:22 00:36:20
28 Therese Feuersinger 1998 AUT 30 01:51:10 00:17:14 00:00:36 00:54:15 00:00:12 00:38:54
29 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 21 01:51:35 00:18:00 00:00:40 00:55:15 00:00:12 00:37:30
30 Anne Holm 1999 DEN 45 01:51:42 00:17:19 00:00:35 00:54:12 00:00:11 00:39:27
31 Iveta Fairaislova 1998 CZE 43 01:51:46 00:18:02 00:00:39 00:55:16 00:00:12 00:37:38
32 Anabel Knoll 1996 GER 33 01:51:51 00:17:58 00:00:46 00:55:15 00:00:14 00:37:40
33 Rani Skrabanja 1998 NED 38 01:52:01 00:17:20 00:00:40 00:54:09 00:00:17 00:39:37
34 Anja Knapp 1988 GER 23 01:52:18 00:17:38 00:00:36 00:55:41 00:00:11 00:38:15
35 Julie Derron 1996 SUI 12 01:52:18 00:18:22 00:00:37 00:57:04 00:00:11 00:36:06
36 Lotte Wilms 1984 NED 44 01:52:20 00:17:34 00:00:42 00:55:37 00:00:13 00:38:16
37 Vera Vilaca 1998 POR 41 01:52:23 00:17:16 00:00:40 00:54:09 00:00:10 00:40:09
38 Alicja Ulatowska 1996 POL 35 01:52:46 00:17:37 00:00:38 00:55:37 00:00:15 00:38:40
39 Hanne De Vet 1998 BEL 48 01:52:53 00:17:53 00:00:42 00:55:18 00:00:10 00:38:51
40 Maria Czesnik 1977 POL 32 01:53:53 00:18:04 00:00:46 00:57:15 00:00:17 00:37:33
41 Oleksandra Kokhan 1992 UKR 46 01:54:05 00:17:57 00:00:46 00:55:17 00:00:15 00:39:52
42 Jony Heerink 1986 NED 36 01:54:13 00:18:05 00:00:45 00:57:14 00:00:11 00:38:01
43 Ari Graham 1999 NZL 47 01:54:29 00:17:27 00:00:36 00:55:52 00:00:15 00:40:21
44 Marta Lagownik 1995 POL 39 01:55:08 00:19:43 00:00:38 00:58:05 00:00:13 00:36:31
45 Stine Dale 1998 NOR 56 01:56:15 00:18:06 00:00:42 00:57:19 00:00:17 00:39:54
46 Hanna Maksimava 1993 BLR 50 01:56:39 00:19:44 00:00:35 00:58:05 00:00:14 00:38:02
47 Solveig Løvseth 1999 NOR 58 01:57:37 00:19:25 00:00:43 00:58:18 00:00:12 00:39:02
48 Margaryta Krylova 1994 UKR 27 01:57:48 00:18:37 00:00:48 00:59:02 00:00:14 00:39:10
49 Viktoria Akhmetshina 1999 RUS 57 01:57:56 00:18:05 00:00:47 00:59:35 00:00:15 00:39:16
50 Gal Rubanenko 1998 ISR 42 01:57:57 00:19:26 00:00:38 00:58:22 00:00:12 00:39:20
51 Katrin Zaitseva 1996 EST 54 02:01:30 00:18:12 00:00:45 00:58:14 00:00:14 00:44:06
DNF Melanie Santos 1995 POR 6 DNF 00:17:51 00:00:38 00:55:26 00:00:15 00:00:00
DNF Marije Dankelman 1997 NED 51 DNF 00:18:33 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Madalena Amaral Almeida 1998 POR 40 DNF 00:18:03 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Caroline Pohle 1995 GER 37 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Daan Hoogland/NED
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Hans Urlings/NED.
Distances: Swim 1500m (2 laps), Bike 37.8km (connection + 6 laps), Run 9.9km (3 laps)
Water temperature 17.7⁰C. Air temperature 22.2⁰C. Wetsuits allowed.