Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 William Grace 1995 GBR 531 01:58:02 00:21:52 00:01:00 00:56:27 00:02:48 00:35:56
2 Tamás Wagner 1997 HUN 538 01:59:42 00:21:00 00:01:00 00:57:16 00:03:05 00:37:22
3 Dan Elliot 1996 GBR 530 02:01:28 00:22:13 00:01:07 00:54:49 00:03:08 00:40:13
4 Kai Dahlhaus 1998 GER 536 02:01:45 00:21:57 00:00:58 00:58:26 00:02:54 00:37:32
5 Eric Cramer 1999 GER 535 02:03:14 00:21:56 00:00:57 00:54:21 00:02:58 00:43:03
6 Leif Johannsen 1997 GER 537 02:04:57 00:24:09 00:01:16 00:52:28 00:03:43 00:43:24
7 Liévin Crefcoeur 1999 BEL 524 02:06:34 00:22:23 00:01:03 01:01:04 00:03:27 00:38:39
8 Oliver Caudwell 1995 GBR 527 02:06:38 00:24:25 00:01:10 00:59:32 00:03:18 00:38:15
9 Chris Steenbakker 1998 NED 521 02:07:48 00:22:31 00:01:01 00:57:47 00:03:19 00:43:13
10 Bernard Sant 1998 MLT 541 02:08:34 00:22:12 00:01:16 00:58:57 00:03:49 00:42:22
11 Oliver Pritchard 1996 GBR 533 02:08:40 00:24:32 00:01:05 00:59:20 00:02:59 00:40:45
12 Jurriaan Schuring 1999 NED 520 02:08:41 00:24:32 00:01:19 01:01:19 00:03:11 00:38:22
13 Tom White 1997 GBR 534 02:10:26 00:24:26 00:00:52 00:57:39 00:03:22 00:44:08
14 Shaun Galea 1998 MLT 540 02:10:29 00:23:31 00:01:20 01:00:25 00:03:00 00:42:14
15 Christopher Price 1997 GBR 532 02:13:11 00:22:41 00:00:59 01:02:12 00:03:22 00:43:58
16 Jack Donaghy 1995 GBR 528 02:13:51 00:25:05 00:01:18 00:58:11 00:03:57 00:45:21
17 Tadas Cesevicius 1999 LTU 539 02:16:21 00:22:10 00:01:01 01:03:18 00:03:18 00:46:36
18 Jacob Dukes 1996 GBR 529 02:16:43 00:26:30 00:01:00 01:05:45 00:03:04 00:40:26
19 Darrel Schembri 1995 MLT 542 02:17:09 00:26:17 00:01:16 01:00:32 00:03:51 00:45:15
20 Yitse Lemmens 1998 BEL 526 02:22:35 00:24:22 00:01:31 01:03:32 00:03:38 00:49:33
21 Arnold Van Balen 1995 NED 523 02:35:22 00:28:01 00:01:09 01:08:04 00:04:24 00:53:45
22 Nathan Ten Holder 1996 NED 522 03:15:32 00:30:04 00:01:49 01:22:04 00:05:11 01:16:25
DNF Jeroen De Winter 1996 BEL 525 DNF 00:26:14 00:01:15 00:57:04 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Daan Hoogland/NED
Competition Jury: Hans Everts/NED, Renato Bertrandi/ITA, Patrick Kingma/NED.
Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (connection + 2 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature: 18.7.ºC. Air temperature 19.3.ºC. Wetsuits allowed