Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sione Jongstra 1976 NED 474 02:12:25 00:24:13 00:01:09 01:01:39 00:03:28 00:41:58
2 Amelita Svéd 1976 HUN 511 02:16:00 00:25:34 00:01:03 01:04:09 00:03:25 00:41:52
3 Gunhild Berntsen 1976 NOR 477 02:16:56 00:25:36 00:01:11 01:03:43 00:03:51 00:42:38
4 Louise Croxson 1975 GBR 490 02:20:10 00:24:22 00:01:09 01:03:57 00:03:37 00:47:08
5 Rebecca Lewis 1977 GBR 496 02:20:29 00:26:07 00:01:48 01:03:33 00:03:42 00:45:21
6 Gesine Junker 1976 GER 509 02:21:58 00:27:35 00:01:25 01:04:25 00:03:40 00:44:53
7 Lucy Hurn 1977 GBR 494 02:22:17 00:29:40 00:01:30 01:03:11 00:03:37 00:44:22
8 Helen Nicholls 1978 GBR 499 02:24:07 00:30:21 00:01:11 01:02:56 00:03:53 00:45:49
9 Candice Heys 1978 GBR 493 02:24:38 00:24:32 00:01:21 01:04:17 00:03:57 00:50:33
10 Corinne Heyrman 1979 BEL 482 02:24:45 00:26:03 00:01:41 01:07:16 00:03:47 00:46:00
11 Liesbeth Wouters 1978 BEL 487 02:25:03 00:29:30 00:01:27 01:03:36 00:04:05 00:46:27
12 Marianne Tarnowskij 1977 AUT 480 02:25:45 00:27:50 00:01:43 01:04:57 00:03:47 00:47:30
13 Jen Lande 1977 GBR 495 02:25:52 00:27:02 00:01:13 01:08:43 00:03:45 00:45:11
14 Penny Rattray 1979 GBR 501 02:26:01 00:29:39 00:01:27 01:04:05 00:03:59 00:46:52
15 Aafke Willemsen 1979 NED 476 02:26:17 00:29:33 00:01:54 01:02:50 00:04:30 00:47:31
16 Lara Newell 1979 GBR 498 02:26:19 00:30:25 00:01:47 01:03:35 00:04:14 00:46:20
17 Jennie Page 1978 GBR 500 02:27:16 00:29:37 00:01:15 01:06:09 00:04:06 00:46:12
18 Janet Fletcher 1975 GBR 492 02:28:34 00:29:44 00:01:38 01:03:44 00:04:25 00:49:05
19 Merli Randoja 1975 EST 488 02:29:10 00:30:09 00:01:31 01:05:47 00:04:13 00:47:32
20 Kristel Polet 1977 BEL 484 02:30:04 00:32:18 00:01:43 01:03:59 00:04:05 00:48:00
21 Harriet Cunningham 1979 GBR 491 02:30:06 00:29:43 00:01:24 01:05:23 00:04:09 00:49:28
22 Joke Lefief 1976 BEL 483 02:30:37 00:33:00 00:01:49 01:05:29 00:04:19 00:46:04
23 Hayley Ruch 1979 GBR 502 02:30:44 00:27:34 00:01:37 01:06:13 00:04:13 00:51:08
24 Andrea Steiner 1975 AUT 479 02:32:44 00:30:59 00:01:44 01:08:07 00:04:21 00:47:35
25 Claire Thompson 1977 GBR 506 02:32:49 00:29:35 00:01:41 01:10:44 00:03:56 00:46:56
26 Elizabeth Williams 1975 GBR 507 02:34:15 00:36:40 00:01:20 01:04:37 00:03:51 00:47:50
27 Kate Sandford 1975 GBR 503 02:35:34 00:29:43 00:01:16 01:06:25 00:04:06 00:54:06
28 Jane Suggitt 1975 GBR 505 02:37:55 00:31:42 00:01:35 01:08:47 00:04:16 00:51:37
29 Ursula Weber 1975 GER 510 02:38:17 00:29:50 00:01:27 01:08:25 00:04:37 00:54:02
30 Karen Amato 1976 MLT 512 02:38:19 00:29:53 00:02:30 01:14:46 00:04:20 00:46:51
31 Katrien Aerts 1976 BEL 481 02:40:21 00:31:34 00:01:47 01:13:39 00:04:20 00:49:03
32 Joni Stubbs-Thrush 1976 GBR 504 02:40:42 00:28:38 00:01:58 01:04:59 00:04:56 01:00:13
33 Cinthy Verfaillie 1975 BEL 486 02:49:14 00:32:51 00:02:33 01:15:39 00:05:23 00:52:50
34 Eugenia Milstein 1977 GBR 497 02:52:39 00:34:37 00:01:31 01:16:04 00:04:18 00:56:11
35 Olivia Bolzer-Stanko 1978 AUT 478 02:57:20 00:32:22 00:01:33 01:15:43 00:04:58 01:02:46
36 Sui Tsang 1977 NED 475 03:05:44 00:36:06 00:02:28 01:22:44 00:05:01 00:59:27
37 Sandra Van Den Hecke 1976 BEL 485 03:10:52 00:35:24 00:02:55 01:14:17 00:06:38 01:11:40
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Marco Van Oostende/NED
Competition Jury: Hans Everts/NED, Renato Bertrandi/ITA, Job Eijsink/NED.
Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (connection + 2 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature: 17.6.ºC Air temperature 17.2ºC. Wetsuits allowed
Athletes #491 Cunningham/GBR, #495 LAnde/GBR, #500 Page/GBR and #503 Sandford served 2 minutes penalty during the bike segment.