Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Cédric Keget 1979 FRA 697 01:59:49 00:21:09 00:01:04 00:57:19 00:03:05 00:37:13
2 Csaba Kuttor 1975 HUN 722 02:01:38 00:21:06 00:00:57 00:59:20 00:02:56 00:37:20
3 Kris Vermeiren 1976 BEL 696 02:01:44 00:24:41 00:01:16 00:56:05 00:03:09 00:36:35
4 Xavier Tupet 1975 FRA 699 02:01:57 00:22:15 00:00:52 00:58:01 00:03:06 00:37:43
5 Timothy Fletcher 1977 GBR 706 02:02:01 00:24:40 00:01:06 00:55:33 00:03:11 00:37:32
6 Pim Kalisvaart 1979 NED 681 02:02:17 00:22:16 00:00:57 00:55:39 00:03:24 00:40:04
7 Sven Bartels 1979 GER 720 02:04:08 00:24:41 00:00:59 00:56:44 00:03:01 00:38:45
8 Armand Laumen 1976 BEL 692 02:06:21 00:27:05 00:01:17 00:56:08 00:03:06 00:38:48
9 Garry Walker 1976 GBR 718 02:07:54 00:24:43 00:01:09 00:56:48 00:03:32 00:41:45
10 Laurent Jaymaert 1979 BEL 691 02:09:18 00:23:24 00:01:00 01:01:09 00:03:27 00:40:19
11 Ben Oman 1977 GBR 713 02:09:36 00:24:54 00:01:01 01:00:49 00:03:09 00:39:46
12 Alexie Calvert Ansari 1979 GBR 705 02:10:02 00:24:51 00:01:26 00:59:55 00:03:33 00:40:19
13 Martin Verheesen 1976 NED 687 02:10:43 00:24:42 00:01:12 00:56:50 00:03:44 00:44:17
14 Bart Meirsman 1977 BEL 694 02:10:57 00:24:52 00:01:03 00:58:24 00:03:43 00:42:57
15 Philip Castles 1977 IRL 723 02:11:32 00:24:59 00:01:16 00:58:08 00:03:22 00:43:50
16 John Aldwinckle 1976 GBR 700 02:13:09 00:29:55 00:01:31 00:58:17 00:03:15 00:40:13
17 Paul Mwanza 1978 GBR 712 02:13:37 00:27:47 00:01:21 00:59:35 00:03:25 00:41:32
18 Richard Johnson 1978 GBR 710 02:14:48 00:24:53 00:01:21 01:00:36 00:03:18 00:44:42
19 Ben Phyall 1979 GBR 714 02:14:49 00:26:49 00:01:44 00:57:05 00:03:54 00:45:20
20 Stuart Boyer 1977 GBR 703 02:15:47 00:29:13 00:01:39 00:59:32 00:03:45 00:41:40
21 Andreas Bolzer 1976 AUT 689 02:16:24 00:26:50 00:01:49 01:00:11 00:03:57 00:43:39
22 Andrew Babbayan 1978 GBR 701 02:17:04 00:25:00 00:01:24 01:02:17 00:03:50 00:44:35
23 Josse De Bruin 1979 NED 679 02:18:25 00:27:59 00:01:22 01:01:07 00:03:20 00:44:39
24 Martin Hill 1977 GBR 709 02:18:55 00:29:20 00:01:20 01:00:08 00:03:31 00:44:37
25 Andy De Jong 1975 NED 680 02:20:09 00:27:53 00:01:05 01:04:15 00:03:43 00:43:15
26 Marc Rinagl 1979 GBR 715 02:20:22 00:31:20 00:01:59 01:00:29 00:03:58 00:42:38
27 Sébastien Rehibi 1979 FRA 698 02:21:31 00:25:23 00:01:27 01:03:44 00:03:46 00:47:12
28 Ralph Metten 1975 NED 682 02:21:41 00:28:34 00:01:05 01:02:04 00:03:59 00:46:00
29 Dean Haward 1975 GBR 708 02:22:03 00:29:03 00:01:45 01:00:53 00:03:53 00:46:31
30 Daniel Blackburn 1979 GBR 702 02:22:49 00:32:52 00:01:10 00:59:59 00:04:20 00:44:30
31 Dennis Angevaare 1977 NED 677 02:23:30 00:31:42 00:01:30 01:02:01 00:03:51 00:44:27
32 Chris Snelleman 1977 NED 683 02:25:02 00:27:49 00:01:47 01:00:30 00:04:21 00:50:38
33 Phil Wallis 1977 GBR 719 02:25:05 00:29:00 00:01:17 01:03:20 00:03:53 00:47:38
34 Juan Marques 1976 GBR 711 02:25:36 00:27:51 00:01:15 01:00:44 00:03:38 00:52:09
35 Simon Guerin 1978 GBR 707 02:26:15 00:25:58 00:01:42 01:02:36 00:04:27 00:51:35
36 Marc Naumann 1976 GER 721 02:26:33 00:29:37 00:01:31 01:04:33 00:04:14 00:46:40
37 Krispijn Teunissen 1975 NED 685 02:26:53 00:31:25 00:01:45 01:02:12 00:04:13 00:47:20
38 Geert Michielsen 1975 BEL 695 02:29:56 00:28:45 00:02:13 01:07:07 00:04:58 00:46:55
39 Matthew Stabler 1979 GBR 716 02:32:34 00:25:35 00:01:20 01:08:45 00:04:01 00:52:55
40 Nico Statius Muller 1976 NED 684 02:40:26 00:34:43 00:01:22 01:04:55 00:04:44 00:54:44
DNS Donald Brooks 1977 GBR 704 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Jochem Tolsma 1977 NED 686 DSQ 00:25:59 00:01:08 00:56:41 00:03:36 00:32:47
DSQ Egemen Ertolga 1979 TUR 688 DSQ 00:31:28 00:01:38 01:04:28 00:04:11 00:54:24
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Daan Hoogland/NED
Competition Jury: Hans Everts/NED, Renato Bertrandi/ITA, Patrick Kingma/NED.
Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (connection + 2 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature: 18.7.ºC. Air temperature 19.3.ºC. Wetsuits allowed