Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lothar Stall 1954 GER 187 02:17:40 00:23:55 00:01:36 01:01:33 00:03:57 00:46:42
2 Christopher Owens 1952 GBR 177 02:24:13 00:27:48 00:01:16 01:05:48 00:04:08 00:45:15
3 Roland Kaeshammer 1952 GER 184 02:24:16 00:28:00 00:01:46 01:04:30 00:03:50 00:46:12
4 Karl-Heinz Nottrodt 1952 GER 185 02:26:32 00:23:20 00:01:58 01:08:18 00:04:34 00:48:24
5 Stephen Williams 1952 GBR 183 02:28:50 00:30:33 00:01:30 01:01:52 00:04:01 00:50:57
6 Graham Plews 1952 GBR 178 02:33:32 00:32:46 00:01:37 01:06:24 00:04:41 00:48:06
7 Bert Rijneveld 1953 NED 163 02:34:54 00:28:31 00:01:37 01:03:31 00:04:52 00:56:23
8 Jacky Buron 1954 FRA 168 02:34:55 00:41:35 00:02:23 01:01:10 00:04:21 00:45:28
9 Claus Thumm 1954 GER 189 02:35:58 00:29:57 00:02:37 01:07:04 00:05:12 00:51:11
10 Frits Riemersma 1951 NED 162 02:36:12 00:31:05 00:01:34 01:05:07 00:04:50 00:53:37
11 James Howard Jeffrey 1954 GBR 174 02:36:14 00:30:58 00:02:01 01:08:35 00:04:34 00:50:08
12 Malcolm Sloane 1954 GBR 182 02:38:20 00:29:08 00:02:11 01:08:07 00:04:19 00:54:37
13 John Redwood 1950 BEL 167 02:38:22 00:33:21 00:01:37 01:06:20 00:04:23 00:52:42
14 Bernd Stegmann 1952 GER 188 02:38:25 00:29:06 00:02:08 01:07:58 00:04:45 00:54:30
15 Dean Culshaw 1953 GBR 171 02:38:31 00:31:32 00:02:19 01:09:52 00:04:52 00:49:58
16 Eduard De Wit 1950 NED 161 02:38:49 00:29:40 00:02:00 01:04:12 00:05:28 00:57:31
17 James Hoadley 1952 GBR 173 02:40:11 00:33:07 00:01:18 01:06:32 00:04:16 00:54:59
18 John Simpson 1951 GBR 181 02:41:33 00:33:07 00:02:28 01:11:04 00:04:35 00:50:19
19 Tom Berkouwer 1953 NED 159 02:41:50 00:29:15 00:02:29 01:06:49 00:05:47 00:57:32
20 Yves Gerard 1953 FRA 169 02:43:43 00:32:27 00:02:34 01:12:32 00:04:48 00:51:25
21 Martin Gyselinck 1954 BEL 166 02:44:41 00:36:41 00:02:40 01:08:58 00:06:25 00:49:58
22 Hans Heinz Schumacher 1954 GER 186 02:48:08 00:32:17 00:02:59 01:11:18 00:05:02 00:56:34
23 Michael Covell 1954 GBR 170 02:50:18 00:33:33 00:01:23 01:09:07 00:04:42 01:01:35
24 Ralf Wegener 1954 GER 190 02:53:59 00:28:18 00:02:18 01:09:47 00:05:50 01:07:49
25 Leo De Hartog 1951 NED 160 02:58:09 00:33:26 00:02:40 01:10:25 00:05:09 01:06:32
26 Glyn Jenkins 1953 GBR 175 02:59:29 00:34:08 00:02:20 01:16:00 00:05:51 01:01:12
27 Ferdinand Starzengruber 1951 AUT 165 03:08:46 00:36:11 00:02:29 01:13:38 00:05:26 01:11:03
28 John Setford 1953 GBR 180 03:11:11 00:31:35 00:02:47 01:17:46 00:06:02 01:13:04
29 Wiebe Wienbelt 1950 NED 164 03:16:02 00:45:26 00:04:16 01:20:58 00:06:35 00:58:50
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Marco Van Oostende/NED
Competition Jury: Hans Everts/NED, Renato Bertrandi/ITA, Job Eijsink/NED.
Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (connection + 2 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature: 17.6.ºC Air temperature 17.2ºC. Wetsuits allowed
Athletes #162 Riemersma/NED, #167 Redwood/BEL, #171 Culshaw/GBR, #173 Hoadley/GBR, #178 Plews/GBR, #182 Sloane/GBR, #185 Nottrodt/GER and #188 Stegmann/GER served 2 minutes penalty during the bike segment.