Results: 2019 Zagreb ETU Triathlon Junior European Cup | Junior Women
Zagreb, Lake Jarun, Croatia • 14 Sep, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Costanza Arpinelli 2000 ITA 5 01:00:45 00:11:10 00:00:32 00:31:01 00:00:29 00:17:33
2 Karolina Helga Horváth 2002 HUN 10 01:01:06 00:10:38 00:00:34 00:31:31 00:00:27 00:17:56
3 Magdalena Früh 2000 AUT 1 01:01:29 00:11:09 00:00:32 00:31:02 00:00:29 00:18:17
4 Monika Bartol 2003 SLO 27 01:01:36 00:11:16 00:00:30 00:31:20 00:00:26 00:18:04
5 Pia Totschnig 2000 AUT 6 01:01:43 00:11:12 00:00:31 00:36:12 00:00:31 00:18:28
6 Julia Sanecka 2001 POL 12 01:02:00 00:10:53 00:00:29 00:31:22 00:00:30 00:18:46
7 Cathia Schär 2001 SUI 7 01:02:09 00:11:35 00:00:30 00:30:57 00:00:28 00:18:39
8 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 3 01:02:17 00:10:47 00:00:30 00:31:25 00:00:27 00:19:08
9 Rachele Botti 2000 SUI 58 01:02:20 00:11:19 00:00:31 00:31:13 00:00:28 00:18:49
10 Magdalena Sudak 2000 POL 11 01:02:36 00:11:01 00:00:29 00:31:15 00:00:29 00:19:22
11 Ida Lucia Burrows 2001 SWE 9 01:02:41 00:11:17 00:00:32 00:31:15 00:00:30 00:19:07
12 Katharina Erber 2001 AUT 29 01:02:45 00:11:03 00:00:31 00:31:09 00:00:28 00:19:34
13 Nora Gmür 2001 SUI 2 01:02:49 00:10:51 00:00:30 00:31:21 00:00:29 00:19:38
14 Iratxe Arenal Arribas 2001 ESP 22 01:02:55 00:10:52 00:00:34 00:31:17 00:00:30 00:19:42
15 Letizia Martinelli 2003 SUI 35 01:03:00 00:11:29 00:00:29 00:31:09 00:00:28 00:19:25
16 Bianca Seregni 2000 ITA 26 01:03:19 00:10:31 00:00:34 00:32:05 00:00:35 00:19:34
17 Esther Gomez Gonzalez 2000 ESP 28 01:03:24 00:11:02 00:00:34 00:31:08 00:00:33 00:20:07
18 Noelle Werner 2003 GER 17 01:03:27 00:11:03 00:00:32 00:31:32 00:00:30 00:19:50
19 Zuzanna Sudak 2001 POL 21 01:03:46 00:10:51 00:00:33 00:31:42 00:00:36 00:20:04
20 Alevtina Stetsenko 2001 RUS 4 01:03:57 00:11:18 00:00:28 00:32:37 00:00:32 00:19:02
21 Livia Wespe 2002 SUI 39 01:04:02 00:11:33 00:00:33 00:32:24 00:00:29 00:19:03
22 Natalia Zych 2001 POL 34 01:04:11 00:11:16 00:00:33 00:31:18 00:00:32 00:20:32
23 Anna Tóth 2001 HUN 41 01:04:17 00:10:41 00:00:35 00:31:29 00:00:29 00:21:03
24 Bianca Barbesino 2000 ITA 44 01:04:23 00:11:03 00:00:35 00:31:06 00:00:28 00:21:11
25 Lisa Hufnagl 2002 AUT 40 01:04:36 00:11:17 00:00:33 00:31:16 00:00:28 00:21:02
26 Anikó Botka 2000 HUN 36 01:04:47 00:11:33 00:00:34 00:32:53 00:00:29 00:19:18
27 Sarah Hämmerle 2002 AUT 51 01:04:52 00:10:57 00:00:35 00:31:37 00:00:29 00:21:14
28 Kinga Bóna 2002 HUN 43 01:04:58 00:11:23 00:00:34 00:33:12 00:00:33 00:19:16
29 Noga Gottlieb 2000 ISR 25 01:05:10 00:11:31 00:00:33 00:32:53 00:00:31 00:19:42
30 Adrienn Hangya 2001 HUN 42 01:05:31 00:11:40 00:00:33 00:32:44 00:00:34 00:20:00
31 Mika Naftali 2003 ISR 18 01:05:33 00:11:26 00:00:34 00:32:58 00:00:31 00:20:04
32 Bernadett Józsa 2002 HUN 33 01:05:37 00:11:18 00:00:33 00:32:39 00:00:28 00:20:39
33 Lenka Svecová 2001 CZE 38 01:05:50 00:11:22 00:00:34 00:31:09 00:00:32 00:22:13
34 Ivana Granosa 2000 CRO 48 01:06:01 00:11:03 00:00:36 00:31:29 00:00:31 00:22:22
35 Katharina Nowak 2002 AUT 45 01:06:06 00:11:37 00:00:34 00:32:46 00:00:29 00:20:40
36 Joanna Woźniak 2001 POL 46 01:06:09 00:12:11 00:00:35 00:34:03 00:00:34 00:18:46
37 Kayla Ribbink 2002 RSA 14 01:06:38 00:11:17 00:00:34 00:33:11 00:00:32 00:21:04
38 Larissa Burtscher 2003 AUT 63 01:08:00 00:12:04 00:00:34 00:32:18 00:00:30 00:22:34
39 Matilde Locatelli 2003 ITA 59 01:08:11 00:11:28 00:00:33 00:33:00 00:00:32 00:22:38
40 Minich Yeva 2002 BLR 64 01:08:36 00:12:00 00:00:36 00:33:39 00:00:31 00:21:50
41 Petra Koceic 2002 CRO 52 01:09:31 00:11:23 00:00:36 00:33:04 00:00:31 00:23:57
42 Šárka Půstová 2002 CZE 37 01:09:50 00:11:44 00:00:33 00:33:56 00:00:31 00:23:06
43 Kata Rebeka Leier 2002 HUN 49 01:10:07 00:11:48 00:00:41 00:34:23 00:00:34 00:22:41
44 Til Ocvirk 2002 CRO 32 01:10:17 00:11:46 00:00:38 00:33:47 00:00:34 00:23:32
45 Lujza Luca Hrncsár 2002 HUN 47 01:10:56 00:12:08 00:00:34 00:34:08 00:00:33 00:23:33
46 Neža Pogačar 2001 SLO 61 01:11:03 00:11:35 00:00:34 00:34:46 00:00:38 00:23:30
47 Valentina Vuković 2003 SRB 50 01:12:10 00:12:18 00:00:34 00:33:58 00:00:47 00:24:33
48 Anastasiya Silivonchyk 2003 BLR 66 01:14:27 00:12:07 00:00:40 00:35:42 00:00:34 00:25:58
49 Vita Pilih 2003 SLO 67 01:16:01 00:12:04 00:00:36 00:34:09 00:00:35 00:28:37
50 Kristina Uzelac 2003 SRB 68 01:16:45 00:12:03 00:00:37 00:35:00 00:00:38 00:28:27
LAP Miona Bošković 2003 SRB 60 LAP 00:13:18 00:00:37 00:06:17 00:00:00 00:00:00
LAP Ileana Rosanda 2002 CRO 55 LAP 00:13:45 00:00:32 00:11:54 00:00:00 00:00:00
LAP Iva Djukić 2002 SRB 54 LAP 00:13:20 00:00:34 00:12:03 00:00:00 00:00:00
LAP Katarina Suvak 2000 CRO 56 LAP 00:12:06 00:00:44 00:18:30 00:00:00 00:00:00
LAP Leonarda Pavlin 2003 CRO 57 LAP 00:14:32 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kira Ribbink 2003 RSA 15 DNF 00:10:49 00:00:38 00:22:20 00:00:11 00:00:00
DNF Tjasa Vrtacic 2000 SLO 16 DNF 00:10:48 00:00:30 00:31:26 00:00:30 00:00:00
DNF Tereza Svobodova 2000 CZE 23 DNF 00:11:21 00:00:37 00:33:07 00:00:36 00:00:00
DNF Hannah Koglbauer 2003 AUT 30 DNF 00:11:22 00:00:32 00:20:42 00:00:10 00:00:00
DNF Kristiāna Maskava 2001 LAT 53 DNF 00:11:49 00:00:42 00:17:02 00:00:00 00:00:00
DNF Nadine Klive 2002 GER 62 DNF 00:11:09 00:00:34 00:16:20 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Stephan Kretschmer/SUI; Head Referee: Josip Mladin Živković/CRO
Competition Jury: Stephan Kretschmer/SUI, Marya Cherkovskaya Tarasevich/BLR, Dorijan Pavliša/CRO.
Water temperature: 22.5 C; Air temperature: 21.0 C; Wetsuit not allowed.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.6 km (6 laps), Run 5 km (3 laps)
Athletes #17 Werner/GER and #21 Sudak/POL served a 10 seconds penalty at the run penalty box.