Results: 2020 Arzachena ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Cannigione, Arzachena, Italy • 10 Oct, 2020
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vincent Luis 1989 FRA 1 00:54:24 00:08:49 00:00:37 00:29:58 00:00:23 00:14:40
2 Kristian Blummenfelt 1994 NOR 4 00:54:29 00:09:24 00:00:38 00:29:22 00:00:23 00:14:45
3 Alistair Brownlee 1988 GBR 36 00:54:45 00:09:11 00:00:39 00:29:34 00:00:29 00:14:54
4 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 15 00:54:55 00:09:25 00:00:39 00:29:21 00:00:21 00:15:11
5 Gustav Iden 1996 NOR 2 00:55:02 00:09:34 00:00:36 00:29:15 00:00:24 00:15:15
6 Léo Bergere 1996 FRA 9 00:55:09 00:09:04 00:00:37 00:29:44 00:00:22 00:15:25
7 Tim Hellwig 1999 GER 34 00:55:16 00:09:07 00:00:37 00:29:41 00:00:22 00:15:32
8 Matthew McElroy 1992 USA 6 00:55:19 00:09:27 00:00:37 00:30:04 00:00:22 00:14:51
9 Pierre Le Corre 1990 FRA 7 00:55:19 00:08:51 00:00:39 00:30:05 00:00:24 00:15:22
10 Gabriel Sandör 1996 SWE 27 00:55:20 00:09:40 00:00:36 00:29:08 00:00:23 00:15:35
11 Leon Pauger 1998 AUT 54 00:55:21 00:09:22 00:00:40 00:29:22 00:00:24 00:15:35
12 Kevin McDowell 1992 USA 12 00:55:23 00:09:19 00:00:35 00:29:41 00:00:27 00:15:24
13 Florin Salvisberg 1990 SUI 25 00:55:28 00:09:07 00:00:39 00:30:22 00:00:23 00:15:00
14 Henri Schoeman 1991 RSA 3 00:55:35 00:08:53 00:00:36 00:30:07 00:00:22 00:15:39
15 Jonas Breinlinger 1994 GER 31 00:55:40 00:08:59 00:00:39 00:29:47 00:00:23 00:15:54
16 Jonas Schomburg 1994 GER 8 00:56:04 00:08:50 00:00:38 00:30:07 00:00:23 00:16:09
17 Dorian Coninx 1994 FRA 10 00:56:10 00:09:10 00:00:39 00:30:20 00:00:22 00:15:42
18 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 39 00:56:14 00:09:10 00:00:36 00:30:22 00:00:26 00:15:42
19 Alessandro Fabian 1988 ITA 19 00:56:16 00:09:05 00:00:38 00:30:26 00:00:25 00:15:44
20 Emil Holm 1996 DEN 51 00:56:16 00:09:26 00:00:38 00:30:06 00:00:23 00:15:46
21 Richard Murray 1989 RSA 11 00:56:19 00:09:40 00:00:38 00:30:53 00:00:20 00:14:51
22 Jelle Geens 1993 BEL 5 00:56:28 00:09:25 00:00:38 00:30:40 00:00:22 00:15:26
23 Simon Viain 1993 FRA 17 00:56:32 00:09:37 00:00:39 00:30:27 00:00:23 00:15:28
24 Seth Rider 1997 USA 22 00:56:38 00:09:23 00:00:40 00:30:07 00:00:24 00:16:07
25 Valentin Wernz 1995 GER 21 00:56:44 00:09:26 00:00:37 00:30:39 00:00:23 00:15:41
26 Tyler Smith 1998 BER 50 00:56:46 00:09:19 00:00:43 00:30:06 00:00:23 00:16:18
27 Noah Servais 1997 BEL 41 00:56:49 00:09:24 00:00:38 00:30:25 00:00:23 00:16:01
28 Shachar Sagiv 1994 ISR 20 00:56:54 00:09:23 00:00:37 00:31:07 00:00:21 00:15:28
29 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 33 00:57:12 00:09:42 00:00:39 00:30:49 00:00:25 00:15:40
30 Delian Stateff 1994 ITA 37 00:57:18 00:09:07 00:00:37 00:30:25 00:00:25 00:16:47
31 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 40 00:57:24 00:09:18 00:00:42 00:30:43 00:00:24 00:16:20
32 Nicola Azzano 1997 ITA 43 00:57:29 00:09:15 00:00:39 00:31:13 00:00:23 00:16:02
33 Michele Sarzilla 1988 ITA 44 00:57:33 00:09:39 00:00:39 00:31:41 00:00:23 00:15:14
34 Felix Duchampt 1989 ROU 16 00:57:35 00:09:32 00:00:38 00:31:49 00:00:23 00:15:15
35 Endre Espedal 1998 NOR 56 00:57:41 00:09:42 00:00:38 00:30:22 00:00:21 00:16:40
36 Genis Grau 1994 ESP 29 00:57:48 00:09:33 00:00:37 00:31:49 00:00:23 00:15:29
37 Tony Smoragiewicz 1994 USA 23 00:57:49 00:09:40 00:00:39 00:30:53 00:00:23 00:16:17
38 Lasse Lührs 1996 GER 18 00:58:06 00:09:24 00:00:40 00:31:03 00:00:22 00:16:39
39 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 30 00:58:23 00:09:19 00:00:38 00:32:25 00:00:22 00:15:42
40 Jonathan Wayaffe 1995 BEL 49 00:58:26 00:09:50 00:00:38 00:32:04 00:00:23 00:15:32
41 Gaspar Riveros 1990 CHI 35 00:58:34 00:09:35 00:00:37 00:31:48 00:00:26 00:16:11
42 Davide Uccellari 1991 ITA 24 00:58:40 00:09:37 00:00:40 00:32:17 00:00:21 00:15:47
43 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 32 00:59:05 00:09:29 00:00:37 00:32:53 00:00:27 00:15:42
44 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 62 00:59:08 00:09:54 00:00:39 00:32:25 00:00:23 00:15:50
45 Maximilian Sperl 1994 GER 53 00:59:09 00:09:37 00:00:37 00:32:08 00:00:23 00:16:27
46 Ian Manthey 1993 IRL 48 00:59:16 00:09:48 00:00:44 00:32:08 00:00:27 00:16:10
47 Henry Räppo 1998 EST 52 00:59:17 00:09:41 00:00:38 00:32:14 00:00:22 00:16:24
48 Benjamin Zorgnotti 1994 TAH 57 00:59:18 00:09:47 00:00:36 00:32:11 00:00:23 00:16:25
49 Ivan Ivanov 1989 UKR 38 00:59:19 00:09:39 00:00:40 00:32:39 00:00:25 00:15:59
50 Tom Van Cappellen 1999 BEL 61 00:59:22 00:09:56 00:00:35 00:32:09 00:00:24 00:16:20
51 Bence Lehmann 1997 HUN 47 00:59:29 00:09:22 00:00:38 00:32:36 00:00:23 00:16:33
52 Yegor Martynenko 1987 UKR 46 01:00:04 00:09:50 00:00:40 00:32:27 00:00:23 00:16:46
53 Matthias Steinwandter 1993 ITA 42 01:00:06 00:09:41 00:00:39 00:31:40 00:00:26 00:17:43
54 Itamar Eshed 2000 ISR 60 01:00:22 00:09:43 00:00:40 00:32:36 00:00:29 00:16:57
55 Scott Mcclymont 1998 GER 55 01:00:33 00:09:47 00:00:40 00:32:31 00:00:23 00:17:15
56 Maciej Bruzdziak 1998 POL 59 01:00:39 00:09:20 00:00:39 00:33:00 00:00:23 00:17:20
57 Donald Hillebregt 1992 NED 45 01:00:49 00:09:22 00:00:40 00:31:58 00:00:27 00:18:26
58 Mateusz Gluszkowski 2001 POL 63 01:01:36 00:09:08 00:00:34 00:32:51 00:00:21 00:18:45
DNF Rostislav Pevtsov 1987 AZE 14 DNF 00:09:38 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kenji Nener 1993 JPN 26 DNF 00:09:23 00:00:41 00:41:30 00:00:00 00:00:00
DNF Collin Chartier 1993 USA 28 DNF 00:09:33 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 58 DNF 00:09:36 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Daniel Martin/AUT. Head referee: Laura Patti/ITA. Competition jury: Daniel Martin/AUT, Antonio Fernandez/ESP,  Luigi Bianchi/ITA.
Distances: Swim 750 m (1 lap), bike.19.260 km (3 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 20.1ºC ,  air temperature 23ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #63 Gluszkowski/POL served a 10 seconds penalty during the run segment