Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ainsley Thorpe 1998 NZL 17 01:02:13 00:09:12 00:00:32 00:33:52 00:00:50 00:17:45
2 Andrea Hewitt 1982 NZL 4 01:02:20 00:09:40 00:00:34 00:34:37 00:00:57 00:16:30
3 Sophie Corbidge 1991 NZL 3 01:02:21 00:09:13 00:00:32 00:33:51 00:00:52 00:17:51
4 Gillian Backhouse 1991 AUS 7 01:02:33 00:09:12 00:00:34 00:33:50 00:00:50 00:18:06
5 Kira Hedgeland 1998 AUS 19 01:02:42 00:09:15 00:00:31 00:33:51 00:00:52 00:18:12
6 Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 1 01:02:56 00:09:41 00:00:32 00:34:36 00:00:51 00:17:14
7 Lotte Wilms 1984 NED 6 01:03:29 00:09:08 00:00:37 00:33:51 00:00:55 00:18:56
8 Joanne Miller 1998 AUS 16 01:03:47 00:09:44 00:00:37 00:34:28 00:00:50 00:18:06
9 Charlotte McShane 1990 AUS 5 01:03:55 00:09:41 00:00:38 00:34:30 00:00:54 00:18:09
10 Olivia Thornbury 1998 NZL 30 01:03:58 00:09:38 00:00:32 00:34:39 00:00:52 00:18:14
11 Kerry Morris 1988 ITU 2 01:04:17 00:09:41 00:00:39 00:34:33 00:01:01 00:18:22
12 Hannah Knighton 2000 NZL 21 01:04:35 00:09:36 00:00:33 00:34:45 00:00:55 00:18:45
13 Rose Dillon 1998 NZL 23 01:05:05 00:09:38 00:00:38 00:34:35 00:00:56 00:19:15
14 Raz Poradosu 1999 ISR 8 01:05:08 00:09:42 00:00:35 00:34:35 00:00:58 00:19:15
15 Emma Hogan 2000 AUS 27 01:05:32 00:09:37 00:00:35 00:34:58 00:00:54 00:19:26
16 Brittany Dutton 1997 AUS 20 01:06:18 00:09:42 00:00:37 00:34:32 00:01:01 00:20:24
17 Matilda Offord 1999 AUS 25 01:06:55 00:09:57 00:00:40 00:36:25 00:00:53 00:18:59
18 Annie Kelly 1994 USA 10 01:07:42 00:09:44 00:00:36 00:37:29 00:00:56 00:18:55
19 Milan Agnew 1999 AUS 22 01:08:09 00:10:00 00:00:42 00:37:31 00:00:57 00:18:57
20 Angharad Llewellyn 1993 NZL 11 01:08:24 00:10:25 00:00:36 00:37:31 00:00:55 00:18:55
21 Victoria Gillies 2000 AUS 26 01:08:46 00:10:15 00:00:35 00:37:42 00:00:51 00:19:20
22 Cassia Boglio 2000 AUS 28 01:08:46 00:09:58 00:00:33 00:37:43 00:01:00 00:19:31
23 Fumika Matsumoto 1995 JPN 9 01:09:21 00:10:43 00:00:36 00:37:13 00:00:58 00:19:49
DNF Jessica Ashworth 2000 AUS 29 DNF 00:10:46 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Claire Hannan/NZL. Head Referee: Sue Horsburgh/AUS. Competition Jury: Claire Hannan/NZL, Eric Angstadt/ESP, Lukas Matys/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 18.3ºC. Air temperature 17.2ºC. Wetsiots allowed.