Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Radim Grebík 2001 CZE 2 00:55:42 00:09:05 00:01:03 00:29:35 00:00:19 00:15:40
2 Alexandre Montez 2002 POR 3 00:55:53 00:09:05 00:01:02 00:29:36 00:00:18 00:15:52
3 Gonçalo Balbino 2002 POR 14 00:56:55 00:09:31 00:01:06 00:29:31 00:00:30 00:16:17
4 Afonso Do Canto 2001 POR 35 00:57:14 00:09:47 00:01:08 00:29:11 00:00:21 00:16:47
5 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 1 00:57:21 00:09:49 00:01:08 00:29:08 00:00:25 00:16:51
6 João Chagas 2001 POR 25 00:57:27 00:09:32 00:01:09 00:29:27 00:00:20 00:16:59
7 Fabian Schönke 2003 GER 54 00:57:29 00:09:42 00:01:07 00:29:17 00:00:22 00:17:01
8 Benedikt Bettin 2001 GER 31 00:57:38 00:09:30 00:01:08 00:29:29 00:00:24 00:17:07
9 Gonçalo Oliveira 2001 POR 8 00:57:57 00:09:47 00:01:07 00:29:12 00:00:23 00:17:28
10 Rodrigo Rodrigues 2003 POR 43 00:58:12 00:10:02 00:01:07 00:29:55 00:00:22 00:16:46
11 Marcel Bolbat 2001 GER 39 00:58:42 00:09:59 00:01:16 00:29:48 00:00:20 00:17:19
12 Filip Michalek 2001 CZE 49 00:58:57 00:09:27 00:01:11 00:30:23 00:00:30 00:17:26
13 Máté Vajvoda 2001 HUN 47 00:58:58 00:09:48 00:01:10 00:30:10 00:00:25 00:17:25
14 Dorian Horsten 2001 NED 41 00:59:03 00:10:13 00:01:05 00:29:49 00:00:21 00:17:35
15 Jirí Stuchlík 2001 CZE 53 00:59:16 00:09:37 00:01:11 00:30:23 00:00:25 00:17:40
16 Lukáš Juránek 2002 CZE 19 00:59:23 00:09:57 00:01:09 00:30:00 00:00:21 00:17:56
17 Olaf Jan Bosscher 2002 NED 23 00:59:29 00:10:15 00:01:08 00:29:47 00:00:22 00:17:57
18 Filip Tlamka 2002 CZE 56 00:59:42 00:10:04 00:01:09 00:29:59 00:00:24 00:18:06
19 Matej Marek 2002 CZE 45 00:59:43 00:09:32 00:01:08 00:30:27 00:00:22 00:18:14
20 Albert Frydensberg 2001 DEN 9 00:59:44 00:10:06 00:01:11 00:30:53 00:00:28 00:17:06
21 Mateusz Gluszkowski 2001 POL 34 00:59:49 00:09:02 00:01:07 00:29:35 00:00:21 00:19:44
22 Junias Groth 2002 GER 50 00:59:53 00:09:46 00:01:13 00:30:01 00:00:26 00:18:27
23 Filip Glapa 2004 POL 24 00:59:59 00:09:46 00:01:09 00:30:07 00:00:21 00:18:36
24 Jakub Marek 2003 CZE 38 01:00:15 00:09:46 00:01:02 00:30:23 00:00:25 00:18:39
25 Jakob Medved 2002 SLO 6 01:00:23 00:09:58 00:01:06 00:30:05 00:00:26 00:18:48
26 Jan Chrzanowski 2003 POL 12 01:00:32 00:09:53 00:01:08 00:30:05 00:00:23 00:19:03
27 Peter Spiekermann 2001 GER 10 01:00:37 00:10:03 00:01:14 00:29:47 00:00:28 00:19:05
28 Marcel Kozaczkiewicz 2003 POL 55 01:01:15 00:09:51 00:01:09 00:30:05 00:00:23 00:19:47
29 Jan Przybylkowicz 2002 POL 58 01:01:18 00:10:03 00:01:10 00:30:54 00:00:28 00:18:43
30 Janne Büttel 2002 GER 46 01:01:34 00:09:58 00:01:17 00:30:51 00:00:22 00:19:06
31 Farkas Zsolt Petrov 2002 HUN 40 01:01:47 00:10:08 00:01:11 00:30:57 00:00:24 00:19:07
32 Peter Rojtas 2002 SVK 28 01:01:49 00:09:46 00:01:17 00:30:06 00:00:26 00:20:14
33 Jakub Juskowiak 2001 POL 48 01:02:05 00:10:07 00:01:12 00:30:51 00:00:29 00:19:26
34 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 7 01:02:07 00:09:58 00:01:06 00:31:08 00:00:28 00:19:27
35 Karol Janicki 2003 POL 42 01:02:35 00:10:10 00:01:03 00:30:56 00:00:25 00:20:01
36 Jakob Mamič 2003 SLO 27 01:02:38 00:10:01 00:01:11 00:30:56 00:00:30 00:20:00
37 Gergo Illes 2003 HUN 32 01:03:10 00:10:46 00:01:14 00:32:17 00:00:28 00:18:25
38 Ul Denša 2004 SLO 17 01:03:37 00:09:32 00:01:09 00:31:33 00:00:26 00:20:57
39 Vlad-Adrian Remzing 2001 ROU 26 01:03:39 00:09:40 00:01:22 00:32:36 00:00:35 00:19:26
40 Jozef Vrabel 2002 SVK 37 01:03:58 00:10:14 00:01:13 00:32:52 00:00:28 00:19:11
41 Staš Tomšič 2004 SLO 44 01:04:06 00:10:11 00:01:09 00:32:53 00:00:25 00:19:28
42 Simon Den Braber 2001 NED 33 01:04:23 00:10:13 00:01:15 00:32:37 00:00:27 00:19:51
43 Robert Kostlan 2003 CZE 29 01:04:53 00:10:13 00:01:08 00:32:58 00:00:23 00:20:11
44 Joakim Skovlund Reincke Schnack 2004 DEN 30 01:05:15 00:10:10 00:01:16 00:32:53 00:00:32 00:20:24
45 Szilárd Gergely 2004 HUN 22 01:05:15 00:10:04 00:01:12 00:32:21 00:00:25 00:21:13
46 Mateusz Polski 2004 POL 57 01:06:11 00:10:07 00:01:14 00:32:16 00:00:23 00:22:11
LAP Gabriel Boca 2002 ROU 15 LAP 00:10:44 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Matej Medveczky 2002 SVK 18 LAP 00:11:13 00:01:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Domonkos Vizsy 2003 HUN 51 LAP 00:10:28 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Oliver Hostrup Sahlberg 2003 DEN 11 DSQ 00:09:34 00:01:10 00:30:20 00:00:21 00:18:15
DSQ Timo Behrens 2001 GER 21 DSQ 00:09:23 00:01:12 00:29:35 00:00:26 00:16:55
DNF Elai Izhak Chaski 2002 ISR 4 DNF 00:09:34 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Valdemar Solok 2001 DEN 5 DNF 00:09:14 00:01:02 00:29:29 00:00:19 00:00:00
DNF Lukas Bentsen 2003 DEN 20 DNF 00:09:11 00:01:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Žiga Podgoršek 2003 SLO 36 DNF 00:10:43 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maksymilian Kopiczko 2002 POL 52 DNF 00:10:05 00:01:10 00:30:54 00:00:24 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Marco van Oostende/NED. Head referee: Remi Patrice/FRA. Competition jury: Marco Van Oostende/NED, Mariya Cherkovskaya-Tarasevich/BLR, Pawel Mlynarczyk/POL
Distances: Swim 750 m (1 lap), bikw 20 km (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air temperature 28.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #46 Büttel served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athletes #11 Hostrup Sahlberg/DEN and #21 Behrens/GER were disqualified because they did not stop at the penalty box