Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sif Bendix Madsen 2001 DEN 2 01:00:22 00:10:22 00:01:11 00:30:25 00:00:30 00:17:54
2 Barbara De Koning 2002 NED 4 01:02:58 00:10:18 00:01:13 00:32:24 00:00:26 00:18:37
3 Margareta Bicanova 2001 SVK 9 01:03:10 00:10:53 00:01:18 00:32:06 00:00:28 00:18:25
4 Zuzanna Sudak 2001 POL 7 01:03:33 00:10:18 00:01:13 00:32:40 00:00:23 00:18:59
5 Franka Rust 2002 GER 14 01:03:40 00:11:05 00:01:15 00:31:57 00:00:26 00:18:57
6 Maria Tomé 2001 POR 3 01:04:04 00:10:16 00:01:18 00:32:36 00:00:23 00:19:31
7 Marit Van Den Berg 2001 NED 30 01:04:08 00:11:03 00:01:18 00:31:55 00:00:25 00:19:27
8 Zuzana Michalickova 2002 SVK 6 01:04:11 00:10:21 00:01:14 00:32:36 00:00:25 00:19:35
9 Joana Oliveira 2001 POR 26 01:04:22 00:10:58 00:01:20 00:32:01 00:00:30 00:19:33
10 Heidi Juránková 2002 CZE 27 01:04:24 00:11:00 00:01:12 00:32:01 00:00:22 00:19:49
11 Kateřina Míčková 2004 CZE 37 01:04:49 00:10:48 00:01:15 00:32:20 00:00:33 00:19:53
12 Vanessa Possberg 2003 SUI 11 01:05:07 00:10:57 00:01:15 00:32:10 00:00:23 00:20:22
13 Nadine Klive 2002 GER 21 01:05:11 00:10:19 00:01:13 00:32:38 00:00:22 00:20:39
14 Julia Bröcker 2003 GER 28 01:05:25 00:10:46 00:01:16 00:32:20 00:00:28 00:20:35
15 Mariana Vargem 2001 POR 1 01:05:39 00:10:55 00:01:16 00:32:05 00:00:24 00:20:59
16 Julia Sanecka 2001 POL 5 01:05:49 00:10:52 00:01:12 00:32:10 00:00:24 00:21:11
17 Neža Pogačar 2001 SLO 10 01:05:54 00:10:23 00:01:15 00:32:45 00:00:30 00:21:01
18 Noémi Van der Kaaij 2004 SUI 18 01:06:10 00:10:57 00:01:16 00:32:11 00:00:24 00:21:22
19 Lucie Miklisova 2002 CZE 36 01:06:20 00:10:59 00:01:15 00:32:06 00:00:30 00:21:30
20 Józefina Młynarska 2003 POL 15 01:06:24 00:10:22 00:01:16 00:32:43 00:00:30 00:21:33
21 Šárka Půstová 2002 CZE 19 01:06:37 00:11:01 00:01:15 00:32:06 00:00:25 00:21:50
22 Rita Simonics 2002 HUN 35 01:07:11 00:10:57 00:01:19 00:32:03 00:00:31 00:22:21
23 Beatriz Nunes Santos 2002 POR 16 01:07:32 00:10:25 00:01:19 00:32:33 00:00:26 00:22:49
24 Eliska Rihova 2002 CZE 34 01:07:51 00:11:08 00:01:18 00:34:57 00:00:28 00:20:00
25 Bernadett Józsa 2002 HUN 22 01:07:57 00:11:00 00:01:17 00:34:13 00:00:26 00:21:01
26 Aviv Levi 2003 ISR 23 01:08:13 00:10:17 00:01:16 00:32:23 00:00:29 00:23:48
27 Natalie Fraňková 2004 CZE 38 01:08:19 00:11:06 00:01:17 00:34:08 00:00:28 00:21:20
28 Julie Balcarova 2003 CZE 39 01:08:29 00:11:39 00:01:22 00:33:32 00:00:27 00:21:29
29 Aleksandra Ferchmin 2004 POL 31 01:08:33 00:11:41 00:01:16 00:34:26 00:00:25 00:20:45
30 Eszter Schuchmann 2003 HUN 33 01:08:54 00:11:04 00:01:21 00:34:09 00:00:29 00:21:51
31 Lenka Svecová 2001 CZE 32 01:09:54 00:11:04 00:01:22 00:34:05 00:00:26 00:22:57
32 Gyöngyvér Bende 2004 HUN 29 01:10:04 00:11:00 00:01:21 00:34:12 00:00:31 00:23:00
33 Romy Spoelder 2001 NED 24 01:10:29 00:11:28 00:01:22 00:34:31 00:00:25 00:22:43
LAP Delia-Oana Dudau 2003 ROU 17 LAP 00:11:39 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Nynne Marie Jakobsen 2004 DEN 20 LAP 00:11:41 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Maja Wąsik 2004 POL 25 LAP 00:11:42 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Monika Bartol 2003 SLO 8 DSQ 00:11:39 00:01:18 00:34:24 00:00:24 00:18:36
Program notes:

Technical delegate: Marco van Oostende/NED. Head referee: Remi Patrice/FRA. Competition jury: Marco Van Oostende/NED, Mariya Cherkovskaya-Tarasevich/BLR, Pawel Mlynarczyk/POL
Distances: Swim 750 m (1 lap), bikw 20 km (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air temperature 18.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #8 Bartol/SLO was disqualified because she did not stop at the penalty box