Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Antonio Fernando Horta 1962 POR 1380 00:59:43 00:16:39 00:00:33 00:31:56 00:00:29 00:10:03
2 Juan Luis Maiza Begiristain 1965 ESP 1351 01:00:33 00:17:13 00:00:40 00:31:50 00:00:27 00:10:22
3 Christian Siedlitzki 1965 AUT 1382 01:00:40 00:16:41 00:00:41 00:32:20 00:00:38 00:10:18
4 Gonzalo Martin Santana 1965 ESP 1352 01:00:49 00:17:37 00:00:37 00:31:31 00:00:39 00:10:23
5 Paul Spowage 1963 GBR 1373 01:01:03 00:17:36 00:00:36 00:31:36 00:00:41 00:10:33
6 David Wilkinson 1962 GBR 1378 01:01:05 00:17:36 00:00:32 00:31:44 00:00:28 00:10:42
7 Carmelo Gomez Pastor 1962 ESP 1349 01:02:45 00:18:19 00:00:53 00:31:54 00:00:57 00:10:40
8 Juan Jesus Rodriguez Martin 1965 ESP 1356 01:02:58 00:17:58 00:01:11 00:32:03 00:00:50 00:10:54
9 Nick Harmon 1961 GBR 1366 01:03:00 00:17:49 00:00:54 00:32:26 00:00:57 00:10:51
10 Owen Barron 1962 IRL 1379 01:03:14 00:17:48 00:00:45 00:32:35 00:00:47 00:11:18
11 Steve Thompson 1964 GBR 1375 01:05:04 00:18:09 00:01:11 00:33:30 00:01:00 00:11:11
12 Luis Miguel Sanchez Garcia 1963 ESP 1359 01:05:57 00:18:06 00:00:56 00:34:52 00:00:53 00:11:07
13 Adam Prentis 1963 GBR 1372 01:05:59 00:19:02 00:00:52 00:34:15 00:00:43 00:11:04
14 Tony Gilbert 1964 GBR 1364 01:06:14 00:18:33 00:00:41 00:34:45 00:00:41 00:11:33
15 Gerry Hyde 1963 GBR 1369 01:06:28 00:19:04 00:00:48 00:34:01 00:00:41 00:11:52
16 Cesareo Romero Jara 1964 ESP 1357 01:06:31 00:19:06 00:00:35 00:34:13 00:00:40 00:11:55
17 Santi Ribot Terricabras 1963 ESP 1355 01:06:42 00:18:37 00:00:57 00:34:17 00:00:56 00:11:54
18 John Kendall 1964 GBR 1370 01:06:52 00:18:41 00:01:19 00:34:34 00:01:10 00:11:06
19 Christian Ulf-Hansen 1962 GBR 1376 01:07:00 00:19:40 00:01:05 00:33:12 00:00:47 00:12:14
20 Luis Redondo Badás 1963 ESP 1354 01:07:00 00:19:32 00:00:56 00:33:45 00:00:55 00:11:51
21 Ian Vatter 1962 GBR 1377 01:07:44 00:19:53 00:00:55 00:33:46 00:01:00 00:12:08
22 Melvyn Heywood 1961 GBR 1367 01:08:17 00:19:09 00:00:44 00:35:11 00:01:01 00:12:10
23 Robert Lambert 1965 GBR 1371 01:10:28 00:19:17 00:01:24 00:37:20 00:00:56 00:11:29
24 Manuel Agustin López Sánchez 1965 ESP 1350 01:11:10 00:21:02 00:00:48 00:36:08 00:00:48 00:12:21
25 Kevin Ayre 1963 GBR 1361 01:11:25 00:20:56 00:00:40 00:36:23 00:00:42 00:12:42
26 Tony Holt 1961 GBR 1368 01:11:41 00:20:17 00:00:56 00:36:47 00:01:15 00:12:24
27 Renato Inácio 1961 POR 1381 01:11:43 00:21:03 00:01:08 00:35:50 00:00:59 00:12:41
28 Pedro Jose Prada San Roman 1965 ESP 1353 01:13:16 00:19:27 00:01:17 00:38:52 00:01:00 00:12:39
29 Iain Bishop 1963 GBR 1362 01:13:36 00:22:32 00:00:43 00:36:29 00:00:55 00:12:55
30 John Taylor 1961 GBR 1374 01:13:48 00:20:18 00:00:58 00:37:56 00:01:09 00:13:26
31 Neill Crowther 1965 GBR 1363 01:17:55 00:21:05 00:00:59 00:40:24 00:01:23 00:14:02
32 Manuel Sanchez Aguilar 1963 ESP 1358 01:19:58 00:24:05 00:01:52 00:37:44 00:01:12 00:15:05
DSQ Michael Gregson 1962 GBR 1365 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia García/ESP.
Distances: 1st run 4.8 km (2 laps), bike 20.4 km (2 laps) 2nd run 2.8 km (1 lap)
Air temperature 10.3º
Athlete #1365 Gregson/GBR was disqualified because he did not complete the bike course.