Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Aeneas Appius 1960 SUI 1422 01:03:44 00:17:52 00:00:31 00:33:10 00:00:46 00:11:24
2 Javi Zubiete Soler 1960 ESP 1397 01:05:00 00:17:51 00:01:03 00:34:31 00:00:41 00:10:53
3 Enric Gil MarÈs 1960 ESP 1388 01:05:04 00:18:34 00:00:39 00:34:17 00:00:30 00:11:03
4 Stephen Valentine 1960 GBR 1414 01:05:17 00:18:51 00:00:50 00:33:46 00:00:51 00:10:57
5 Christopher Smith 1958 GBR 1411 01:05:20 00:18:16 00:00:51 00:34:16 00:00:43 00:11:11
6 Juan Antonio Baena Muñoz 1957 ESP 1386 01:05:47 00:18:22 00:00:42 00:34:22 00:00:39 00:11:40
7 Ian Williamson 1958 GBR 1416 01:05:56 00:19:11 00:00:56 00:33:47 00:00:43 00:11:16
8 Borja Moratal Palacio 1957 ESP 1393 01:06:34 00:18:07 00:00:43 00:35:46 00:00:50 00:11:06
9 Eduardo Rodriguez Rodriguez 1958 ESP 1395 01:06:38 00:19:25 00:00:52 00:33:37 00:00:43 00:11:57
10 Didier Marmorat 1960 FRA 1399 01:06:41 00:19:20 00:00:43 00:33:54 00:00:51 00:11:51
11 Christopher Leech 1956 GBR 1409 01:06:44 00:20:23 00:00:47 00:33:07 00:00:35 00:11:50
12 Neil Heatley 1956 GBR 1405 01:06:47 00:19:12 00:01:05 00:33:37 00:00:53 00:11:59
13 Ovidio Jimenez Varas 1959 ESP 1390 01:06:54 00:19:28 00:00:52 00:33:36 00:01:10 00:11:46
14 Simon Phillips 1960 GBR 1410 01:07:02 00:19:26 00:01:01 00:33:46 00:00:45 00:12:01
15 David I'Anson 1958 GBR 1406 01:08:05 00:18:15 00:00:59 00:36:30 00:00:47 00:11:33
16 Howard Williams 1958 GBR 1415 01:09:25 00:20:45 00:01:09 00:33:40 00:01:00 00:12:49
17 Eric Devaux 1960 FRA 1398 01:09:54 00:20:38 00:00:55 00:34:00 00:00:59 00:13:20
18 Faustino Ginés Menéndez López 1958 ESP 1392 01:11:18 00:19:23 00:00:40 00:38:38 00:00:34 00:12:01
19 Derek Todhunter 1958 GBR 1413 01:11:19 00:20:17 00:01:06 00:36:33 00:01:00 00:12:21
20 David Colley 1958 GBR 1404 01:11:20 00:20:39 00:01:05 00:36:11 00:01:00 00:12:24
21 Richard Jones 1960 GBR 1408 01:11:25 00:21:39 00:00:47 00:35:30 00:00:44 00:12:44
22 Steve Bunce 1957 GBR 1402 01:12:35 00:21:14 00:00:48 00:35:53 00:00:50 00:13:49
23 Joaquin Savall Ibiza 1959 ESP 1396 01:13:06 00:20:30 00:01:22 00:37:44 00:00:55 00:12:33
24 Joao Rodrigues 1959 POR 1421 01:14:18 00:21:45 00:01:02 00:37:19 00:01:01 00:13:08
25 Peter Browne 1958 GBR 1401 01:14:39 00:21:38 00:01:13 00:37:01 00:01:07 00:13:38
26 Hans Richter 1958 GER 1417 01:14:57 00:21:25 00:01:09 00:37:31 00:01:10 00:13:40
27 Manuel Martin De Valmaseda Martinez 1959 ESP 1391 01:15:52 00:22:33 00:01:04 00:37:29 00:01:09 00:13:36
28 David Spencer 1959 GBR 1412 01:16:34 00:20:28 00:01:28 00:40:30 00:01:20 00:12:47
29 Antonio Brandao 1958 POR 1419 01:17:45 00:24:03 00:00:42 00:38:29 00:00:52 00:13:38
30 Joao Gonçalves 1956 POR 1420 01:19:56 00:24:02 00:01:35 00:38:30 00:01:14 00:14:32
31 Alastair Benbow 1958 GBR 1400 01:20:21 00:21:56 00:00:49 00:43:45 00:00:45 00:13:03
32 John Clarke 1960 GBR 1403 01:23:38 00:24:08 00:01:09 00:40:25 00:01:14 00:16:39
DSQ Antonio CalderÓn GonzÁlez 1959 ESP 1387 DNF 00:19:42 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia García/ESP.
Distances: 1st run 4.8 km (2 laps), bike 20.4 km (2 laps) 2nd run 2.8 km (1 lap)
Air temperature 10.3º