Results: 2021 Africa Triathlon Cup Yasmine Hammamet | Elite Men
Yasmine Hammamet, Tunisia • 29 May, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Chris Ziehmer 2000 GER 17 00:50:35 00:07:45 00:00:20 00:26:48 00:00:18 00:15:23
2 Baptiste Massot 2001 FRA 32 00:50:44 00:07:47 00:00:26 00:26:44 00:00:22 00:15:31
3 Johannes Vogel 1996 GER 8 00:50:44 00:07:43 00:00:23 00:26:57 00:00:41 00:15:01
4 Chase Mcqueen 1998 USA 5 00:50:53 00:07:35 00:00:20 00:26:46 00:00:30 00:15:40
5 Arnaud Des Boscs 1999 FRA 35 00:51:00 00:07:36 00:00:20 00:26:48 00:00:27 00:15:46
6 Baptiste Passemard 2001 FRA 23 00:51:05 00:07:43 00:00:19 00:26:08 00:00:57 00:15:55
7 Thomas Sonnery-Cottet 1998 USA 10 00:51:16 00:07:43 00:00:39 00:26:49 00:00:20 00:16:04
8 Guillaume Hay 2000 FRA 14 00:51:23 00:07:55 00:00:23 00:26:38 00:00:18 00:16:12
9 Rico Bogen 2000 GER 20 00:51:28 00:07:41 00:00:20 00:26:50 00:00:18 00:16:16
10 Axel Baumans 1996 BEL 28 00:51:41 00:07:42 00:00:20 00:26:50 00:00:26 00:16:22
11 Benedikt Bettin 2001 GER 33 00:52:06 00:08:10 00:00:18 00:26:35 00:00:20 00:16:36
12 Mohamad Maso 1993 SYR 2 00:52:11 00:07:47 00:00:20 00:26:48 00:00:24 00:16:51
13 Paul Lebois 2001 FRA 40 00:52:18 00:07:47 00:00:22 00:26:44 00:00:19 00:17:06
14 Tuur Lemmens 1997 BEL 22 00:52:35 00:07:50 00:00:22 00:26:36 00:00:30 00:17:19
15 Tom Van Cappellen 1999 BEL 16 00:52:43 00:08:11 00:00:20 00:26:37 00:00:21 00:17:11
16 Mohamad Alsabbagh 1990 SYR 4 00:52:43 00:08:06 00:00:20 00:26:46 00:00:22 00:17:07
17 Philip Pertl 1998 AUT 6 00:53:03 00:08:10 00:00:20 00:26:40 00:00:24 00:17:25
18 Magnus Männer 1999 GER 21 00:53:23 00:07:45 00:00:21 00:26:46 00:00:21 00:18:07
19 Sébastien Pascal 1996 FRA 9 00:53:26 00:07:50 00:00:20 00:26:35 00:00:16 00:18:03
20 Martin Demuth 1995 AUT 7 00:53:49 00:07:42 00:00:22 00:28:26 00:00:25 00:16:51
21 Mohamed Aziz Ben Ferjani 1995 TUN 34 00:54:02 00:08:15 00:00:22 00:28:06 00:00:23 00:16:56
22 Marek Pavuk 1999 SVK 12 00:54:05 00:08:03 00:00:29 00:28:08 00:00:34 00:16:54
23 Tomas Tolkunov 1998 SVK 15 00:54:35 00:08:01 00:00:18 00:27:00 00:00:33 00:18:39
24 Vlad-Adrian Remzing 2001 ROU 36 00:55:06 00:09:02 00:00:20 00:26:48 00:00:31 00:18:26
25 Alexandru Ion 1998 ROU 26 00:55:57 00:09:08 00:00:19 00:26:46 00:00:18 00:19:30
26 Seitan Nicolae 1997 ROU 39 00:56:07 00:08:18 00:00:21 00:29:47 00:00:27 00:17:11
27 Mohamed Aziz Sebai 2001 TUN 27 00:56:17 00:08:16 00:00:14 00:29:50 00:00:26 00:17:23
28 Seifeddine Selmi 2001 TUN 38 00:56:42 00:08:15 00:00:20 00:29:47 00:00:24 00:17:53
29 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 18 00:57:18 00:08:47 00:00:18 00:29:03 00:00:25 00:18:39
30 Dalibor Riska 2000 SVK 37 00:57:30 00:08:07 00:00:18 00:28:09 00:00:25 00:20:26
31 Omar Ali 2000 BRN 11 00:58:11 00:08:38 00:00:18 00:30:50 00:00:24 00:17:49
32 Catalin Romas 2000 ROU 19 00:58:11 00:08:48 00:00:21 00:31:14 00:00:22 00:17:25
33 Khlifa Dhifallah 2000 TUN 31 01:00:46 00:08:05 00:00:19 00:32:52 00:00:25 00:18:56
34 Ahmed Abdulmajid Sandah 2001 LBA 42 01:29:29 00:28:50 00:00:19 00:39:03 00:00:22 00:20:03
DSQ Jawad Abdelmoula 1994 MAR 41 DSQ 00:08:05 00:01:09 00:26:45 00:00:17 00:15:09
DNF Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 1 DNF 00:08:04 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Oliver Gorges 1998 LUX 3 DNF 00:07:49 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexis Lherieau 2000 SUI 30 DNF 00:08:03 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Catherine Jennings/ZIM. Head Referee Mahdi Mnif/TUN.  Competition Jury. Catherine Jennings/ZIM, Saber Gharbe/TUN, Ahmed Alouch/TUN.
Distances: swim 750 m. (1 lap), bike 19.4 km (5 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature: 23ºC Air temperature 26ºC. Wetsuits forbiden.
Athlete #41 Abdelmoula/MAR was disqualified because he did not stop at the penalty box.
Athletes #34 Ben Ferjani/TUN and #40 Lebois/FRA served a 10 seconds penalty during the run segment.