Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Henk Galenkamp 1985 NED 1053 08:30:01 01:02:23 00:03:48 04:26:38 00:03:23 02:53:50
2 Maarten Seghers 1983 BEL 1077 08:34:32 01:00:08 00:02:55 04:27:32 00:03:46 03:00:13
3 Niels Kerdel 1986 NED 1050 08:43:15 01:03:13 00:03:49 04:42:50 00:02:48 02:50:36
4 Matthias Dippong 1983 SUI 1069 08:53:43 01:01:21 00:05:17 04:35:16 00:04:44 03:07:07
5 Olivier Boquet 1985 FRA 1080 08:57:15 01:02:38 00:02:52 04:29:45 00:03:56 03:18:06
6 Vincent Vergeer 1983 NED 1065 09:01:22 01:13:43 00:04:03 04:42:43 00:04:42 02:56:13
7 Mike Senior 1983 GBR 1082 09:07:53 01:06:18 00:03:41 04:48:44 00:03:14 03:05:57
8 Paul Lijten 1982 NED 1058 09:12:47 01:06:52 00:04:40 04:37:43 00:03:05 03:20:29
9 Sam Thompson 1983 GBR 1083 09:21:54 01:07:28 00:04:40 04:38:17 00:04:04 03:27:26
10 Heikki Sanelma 1985 FIN 1079 09:28:02 01:14:46 00:03:50 04:48:33 00:03:46 03:17:09
11 Jimmy De Lijser 1986 NED 1051 09:36:21 01:11:54 00:04:37 04:43:33 00:04:05 03:32:14
12 Christiaan Van Den Berg 1984 NED 1063 09:38:17 01:04:31 00:06:20 04:52:31 00:04:27 03:30:30
13 John Wile 1986 USA 1075 09:59:12 01:07:05 00:03:28 05:09:32 00:03:40 03:35:30
14 Lionel Wille 1982 NED 1067 09:59:35 01:21:38 00:04:31 04:50:48 00:05:25 03:37:14
15 Delphin Kruithof Kremer 1985 NED 1057 10:07:14 01:07:06 00:04:35 04:48:43 00:04:18 04:02:35
16 Ruud Roemersma 1982 NED 1061 10:15:28 01:25:21 00:05:07 05:03:26 00:07:03 03:34:33
17 Ricardo Valverde 1983 USA 1074 10:22:32 01:16:22 00:05:09 05:05:01 00:04:24 03:51:37
18 Michel Klaasse 1982 NED 1056 10:25:09 01:10:55 00:05:12 05:04:19 00:04:27 04:00:18
19 Mark Metekohy 1986 NED 1059 10:25:54 01:19:58 00:05:12 05:02:34 00:03:46 03:54:26
20 Ferdi Dorr 1983 NED 1052 10:26:32 01:15:10 00:06:21 05:19:39 00:04:40 03:40:43
21 Jonathan Smith 1982 USA 1073 10:28:35 01:09:20 00:05:59 05:28:09 00:06:41 03:38:29
22 Chandler Carranza 1982 USA 1072 10:41:57 01:14:29 00:03:34 05:11:20 00:04:58 04:07:38
23 Thom Kahle 1984 NED 1054 10:42:24 01:06:44 00:05:31 05:08:18 00:05:32 04:16:21
24 Oleksandr Postika 1984 UKR 1070 10:44:38 01:17:15 00:03:46 05:12:02 00:06:07 04:05:29
25 Carl Alleyne 1985 USA 1071 10:51:02 01:34:03 00:05:37 05:30:26 00:06:48 03:34:10
26 Benjamin Hodgson 1984 GBR 1081 11:02:39 01:19:03 00:03:40 05:33:53 00:03:32 04:02:33
27 Maarten Van Ettinger 1985 NED 1064 11:15:12 01:06:33 00:10:56 05:28:34 00:08:02 04:21:08
28 Tomás José González Del Pozo 1985 CHI 1078 11:16:08 01:11:50 00:05:59 05:38:11 00:05:17 04:14:54
29 Gjalt Vlam 1984 NED 1066 11:52:36 01:01:05 00:05:17 05:58:48 00:09:18 04:38:09
30 Joel Young 1983 USA 1076 12:57:55 01:13:13 00:04:00 05:57:37 00:05:49 05:37:18
DNF Tore Hatlem 1983 NOR 1068 DNF 01:24:12 00:07:34 06:03:38 00:00:50 00:00:00
Program notes:

Technical Delagates: Kalle Jensen/NOR, Stefane Mauris/SUI. Head Referee Sander Verheuvel/NED. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Bernard Saint-Jean/FRA, Patrick Kingma/NED.
Distances: swim 3.8 km (2 laps), bike 180.2 km (connection+2 laps+connection), run 42 km (6 laps)
Water temperature 20.4ºC Air temperature 16.6º. Wetsuits allowed.