Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sergio Marques 1980 POR 1101 08:23:57 00:59:07 00:03:00 04:33:30 00:03:59 02:44:24
2 Lionel Roye 1978 FRA 1120 08:51:51 00:57:24 00:03:35 04:57:31 00:03:45 02:49:39
3 Jappas Du Preez 1980 GBR 1122 08:59:08 01:07:10 00:03:47 04:34:13 00:03:55 03:10:05
4 Alexander Schelfhout 1977 NED 1095 09:11:44 01:05:54 00:03:13 04:42:17 00:04:03 03:16:19
5 Wolter Van Popta 1979 NED 1097 09:15:08 01:05:58 00:03:46 04:50:44 00:04:25 03:10:16
6 Tom Lawton 1980 GBR 1125 09:16:38 01:10:31 00:03:35 04:43:33 00:03:55 03:15:07
7 Josef Krivanek 1979 CZE 1112 09:17:33 01:02:31 00:03:20 04:46:29 00:04:07 03:21:08
8 Juriaan Rijnbeek 1981 NED 1094 09:18:54 01:11:25 00:05:05 04:44:56 00:04:39 03:12:51
9 Marten Visser 1979 NED 1098 09:26:37 01:04:17 00:03:04 04:45:05 00:03:20 03:30:54
10 Chris Ellett 1977 GBR 1123 09:33:31 01:12:23 00:03:59 04:45:04 00:04:28 03:27:39
11 Jeroen Van Der Horst 1981 NED 1096 09:35:50 01:08:31 00:04:07 05:05:13 00:03:30 03:14:32
12 Tuomas Tikkanen 1980 FIN 1116 09:45:09 01:14:59 00:05:35 04:59:24 00:04:32 03:20:41
13 David Reeves 1981 GBR 1126 09:45:36 01:12:33 00:04:35 04:36:52 00:04:38 03:47:00
14 Hans Ove Grøntvedt 1977 NOR 1100 10:05:11 01:21:28 00:04:18 04:45:04 00:05:21 03:49:01
15 Jerome Bareth 1977 USA 1103 10:05:57 01:16:06 00:04:26 05:05:35 00:04:31 03:35:21
16 Michael Gonda 1978 IRL 1128 10:14:42 01:17:50 00:06:25 05:15:09 00:08:12 03:27:08
17 Fausto Fabricio Bolaño Angulo 1979 ECU 1115 10:21:38 01:11:52 00:07:24 05:23:23 00:05:35 03:33:26
18 Robby Holtkamp 1978 NED 1088 10:24:15 01:08:07 00:05:45 05:15:37 00:05:55 03:48:54
19 Yoann Duperret 1978 FRA 1118 10:24:50 01:09:35 00:03:32 05:18:22 00:04:59 03:48:25
20 Eric Wininger 1981 USA 1109 10:27:05 01:07:57 00:05:02 05:24:16 00:04:17 03:45:35
21 Tom Langdon 1981 GBR 1124 10:27:58 01:03:48 00:03:41 05:32:40 00:04:47 03:43:05
22 Johan Lexmond 1979 NED 1091 10:38:21 01:35:05 00:08:45 05:13:42 00:05:26 03:35:25
23 Thomas Bech 1977 DEN 1113 10:41:45 01:15:24 00:04:53 05:06:45 00:04:41 04:10:03
24 Ronald Kleverlaan 1977 NED 1090 10:46:21 01:18:27 00:03:43 05:14:47 00:04:29 04:04:58
25 Martin Kerkvliet 1977 NED 1089 10:54:07 01:05:46 00:04:53 05:05:38 00:05:23 04:32:29
26 Nicolas Ludmann 1977 FRA 1119 10:55:46 01:29:22 00:06:45 05:26:06 00:05:30 03:48:05
27 Joris Sels 1981 BEL 1110 10:57:20 01:22:46 00:05:22 05:12:43 00:11:03 04:05:28
28 Daniel Delepiani 1977 USA 1106 10:59:24 01:20:08 00:08:44 05:21:51 00:06:44 04:01:59
29 Michael Bräunlich 1980 GER 1127 11:01:43 01:34:54 00:05:15 05:32:36 00:04:12 03:44:48
30 Thierry Billet 1977 USA 1104 11:03:35 01:27:56 00:09:00 05:36:17 00:09:26 03:40:58
31 Hector Larenas Molinet 1979 CHI 1111 11:09:42 01:08:56 00:03:53 05:28:09 00:05:59 04:22:47
32 David Reijerkerk 1980 NED 1093 11:19:52 01:28:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00 03:58:37
33 Justin Griffee 1979 USA 1107 11:36:18 01:12:15 00:09:18 05:14:37 00:06:45 04:53:24
34 Bogdan Tatomir 1980 ROU 1102 11:49:19 01:33:40 00:08:52 05:47:57 00:05:51 04:13:01
35 Elion Bulku 1979 USA 1105 11:53:15 01:31:27 00:07:37 05:27:30 00:09:36 04:37:08
36 Michiel Wesseling 1978 NED 1099 12:09:53 01:38:26 00:08:11 05:57:57 00:04:56 04:20:24
37 Bruce Rose 1978 USA 1108 12:20:47 01:16:39 00:07:21 05:47:05 00:07:53 05:01:53
Program notes:

Technical Delagates: Kalle Jensen/NOR, Stefane Mauris/SUI. Head Referee Sander Verheuvel/NED. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Bernard Saint-Jean/FRA, Patrick Kingma/NED.
Distances: swim 3.8 km (2 laps), bike 180.2 km (connection+2 laps+connection), run 42 km (6 laps)
Water temperature 20.4ºC Air temperature 16.6º. Wetsuits allowed.