Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 William Grace 1995 GBR 3029 01:56:34 00:22:35 00:00:41 00:58:20 00:01:23 00:33:35
2 James Kessell 1992 GBR 3031 01:58:32 00:24:07 00:00:43 00:57:59 00:01:26 00:34:17
3 Joris Aerden 1992 BEL 3041 01:59:30 00:24:30 00:00:50 00:56:52 00:01:21 00:35:57
4 William Kirk 1994 GBR 3032 02:00:56 00:23:06 00:00:44 00:59:45 00:01:30 00:35:51
5 Sven Altermatt 1993 SUI 3037 02:01:12 00:25:27 00:00:43 00:57:32 00:01:16 00:36:14
6 Adrian Escrig Romero 1994 ESP 3021 02:03:44 00:26:38 00:00:45 00:58:42 00:01:18 00:36:21
7 Jack Donaghy 1995 GBR 3027 02:04:44 00:26:46 00:00:52 00:59:31 00:01:33 00:36:02
8 Alberto Blázquez Martín 1996 ESP 3018 02:05:10 00:25:20 00:00:46 01:01:30 00:01:37 00:35:57
9 Ismael Madrid Novillo 1995 ESP 3023 02:06:25 00:24:48 00:00:44 01:00:41 00:01:25 00:38:47
10 Alexander Höfler 1995 AUT 3039 02:06:35 00:26:24 00:00:46 01:00:38 00:01:48 00:36:59
11 Jack Henson 1992 GBR 3030 02:07:14 00:25:35 00:00:44 01:03:29 00:01:24 00:36:02
12 Ricardo Cores Vazquez 1992 ESP 3020 02:10:48 00:25:00 00:00:49 01:05:09 00:01:29 00:38:21
13 Angus Pollard 1995 GBR 3033 02:11:47 00:29:25 00:00:47 01:00:29 00:02:36 00:38:30
14 Clément Flammang 1996 BEL 3042 02:12:26 00:25:37 00:00:56 01:06:06 00:01:33 00:38:14
15 Rhys Thomas 1994 GBR 3034 02:13:08 00:27:35 00:01:10 01:04:45 00:01:42 00:37:56
16 James Bell 1992 GBR 3026 02:14:06 00:25:55 00:01:00 01:02:28 00:01:48 00:42:55
17 Joan Baptista Barberá Suarez 1992 ESP 3015 02:14:58 00:26:41 00:00:51 01:05:28 00:01:59 00:39:59
18 Iñigo Bernaldo De Quirós Fernández 1993 ESP 3017 02:15:08 00:26:21 00:00:53 01:07:30 00:02:14 00:38:10
19 Thomas Wagner 1994 AUT 3040 02:17:10 00:26:22 00:00:47 01:05:41 00:02:00 00:42:20
20 Valentin Barcia Anido 1992 ESP 3016 02:20:58 00:30:32 00:00:49 01:07:26 00:01:18 00:40:53
21 Antonio Gagliasso 1994 GBR 3028 02:21:10 00:27:34 00:00:56 01:02:46 00:01:45 00:48:09
22 Javier Villarroya Valero 1992 ESP 3025 02:21:54 00:31:16 00:00:59 01:04:52 00:01:56 00:42:51
23 Santi Martínez Sesé 1992 ESP 3024 02:23:35 00:28:49 00:01:35 01:10:37 00:02:19 00:40:15
24 Alessandro Zanconato 1994 GBR 3035 02:24:02 00:32:41 00:01:14 01:07:30 00:01:32 00:41:05
25 Alvaro Grande Chamorro 1994 ESP 3022 02:25:43 00:31:23 00:01:36 01:08:06 00:02:52 00:41:46
26 Dominik Gratzer 1994 AUT 3038 02:25:56 00:27:52 00:00:50 01:07:51 00:01:56 00:47:27
28 Valerio Chinea Mirzoyan 1995 ESP 3019 02:33:27 00:27:49 00:01:17 01:11:32 00:02:30 00:50:19
27 Luis Ballesteros Miguel 1996 ESP 3014 02:33:02 00:33:41 00:01:31 01:11:21 00:01:31 00:44:58
Program notes:

Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE Head Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE , Maryia Charkouskaya/BLR, Alicia Garcia/ESP
Distances 1500 m. (1 lap) Bike 40 km (3 laps), run 10km (3 laps)
Water temperature 24.7ºC. Air temperature 20.4ºC. Wetsuits not allowed.