Results: 2021 Europe Triathlon Cup Balıkesir | Elite Men
Balıkesir, Turkey • 31 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lasse Nygaard-Priester 1995 GER 7 00:52:31 00:09:36 00:00:26 00:27:20 00:00:30 00:14:40
2 Simon Westermann 1998 SUI 5 00:53:16 00:09:30 00:00:29 00:27:23 00:00:29 00:15:27
3 Johannes Vogel 1996 GER 9 00:53:28 00:09:37 00:00:27 00:27:22 00:00:31 00:15:34
4 Arnaud Mengal 1997 BEL 6 00:53:50 00:09:52 00:00:27 00:28:24 00:00:29 00:14:41
5 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 1 00:53:55 00:10:00 00:00:26 00:28:16 00:00:29 00:14:47
6 Bob Haller 1993 LUX 3 00:53:58 00:09:51 00:00:29 00:28:16 00:00:29 00:14:55
7 Martin Demuth 1995 AUT 10 00:54:00 00:09:26 00:00:29 00:27:31 00:00:31 00:16:05
8 Sasha Caterina 2000 SUI 16 00:54:06 00:09:28 00:00:31 00:27:25 00:00:33 00:16:11
9 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 63 00:54:16 00:09:48 00:00:27 00:28:21 00:00:27 00:15:16
10 Lars Holenweger 1998 SUI 25 00:54:22 00:09:32 00:00:28 00:27:25 00:00:30 00:16:28
11 Eric Diener 2000 GER 21 00:54:25 00:09:54 00:00:27 00:28:21 00:00:30 00:15:14
12 Magnus Männer 1999 GER 35 00:54:28 00:09:28 00:00:30 00:27:26 00:00:33 00:16:33
13 Tomas Zikmund 1999 CZE 17 00:54:31 00:09:51 00:00:27 00:28:28 00:00:35 00:15:12
14 Adrien Deharre 2000 BEL 48 00:54:34 00:09:55 00:00:29 00:28:22 00:00:31 00:15:20
15 Jonas Osterholt 2000 GER 15 00:54:38 00:09:47 00:00:26 00:28:25 00:00:30 00:15:33
16 Genta Uchida 1997 JPN 4 00:54:40 00:09:47 00:00:29 00:28:27 00:00:41 00:15:18
17 Chris Ziehmer 2000 GER 18 00:54:40 00:09:50 00:00:26 00:28:24 00:00:31 00:15:32
18 Ludovic Séchaud 2000 SUI 32 00:54:44 00:09:47 00:00:30 00:28:22 00:00:31 00:15:36
19 Scott McClymont 1998 GER 22 00:54:49 00:09:52 00:00:28 00:28:21 00:00:30 00:15:41
20 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 12 00:54:54 00:09:57 00:00:26 00:28:17 00:00:31 00:15:44
21 Victor Goené 1999 NED 34 00:55:01 00:09:55 00:00:28 00:28:17 00:00:33 00:15:50
22 Gültigin Er 1997 TUR 30 00:55:07 00:09:53 00:00:29 00:28:20 00:00:31 00:15:56
23 Georgiy Klimenko 1999 RUS 42 00:55:16 00:09:48 00:00:30 00:28:18 00:00:28 00:16:14
24 Reo Ishizeki 1998 JPN 27 00:55:17 00:09:52 00:00:30 00:28:23 00:00:32 00:16:03
25 Anton Ponomarev 1997 RUS 19 00:55:22 00:09:50 00:00:27 00:28:22 00:00:32 00:16:13
26 Michael Ziegler 1998 SUI 33 00:55:47 00:09:49 00:00:32 00:28:23 00:00:32 00:16:33
27 Constantine Doherty 1995 IRL 2 00:55:56 00:10:25 00:00:31 00:29:27 00:00:32 00:15:03
28 Yegor Martynenko 1987 UKR 14 00:56:01 00:10:01 00:00:29 00:29:39 00:00:34 00:15:20
29 Sébastien Pascal 1996 FRA 24 00:56:04 00:10:16 00:00:28 00:29:16 00:00:32 00:15:34
30 Ian Manthey 1993 IRL 11 00:56:09 00:10:09 00:00:28 00:29:38 00:00:30 00:15:27
31 Pierre Moraz 1999 SUI 23 00:56:39 00:09:59 00:00:28 00:29:34 00:00:33 00:16:07
32 Cedric Osterholt 2000 GER 20 00:56:50 00:10:01 00:00:28 00:29:42 00:00:33 00:16:09
34 Thibaud Decurnex 1998 SUI 26 00:57:03 00:10:25 00:00:29 00:29:19 00:00:32 00:16:21
35 Arne Leiss 2001 GER 58 00:57:13 00:10:06 00:00:29 00:29:35 00:00:32 00:16:32
36 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 28 00:57:20 00:10:11 00:00:27 00:29:34 00:00:34 00:16:36
37 Botond Józsa 2000 HUN 60 00:57:27 00:10:03 00:00:29 00:29:46 00:00:33 00:16:38
38 Scott Steenberg 2000 DEN 57 00:57:30 00:09:58 00:00:27 00:29:37 00:00:35 00:16:55
39 Joey Van 'T Verlaat 1999 NED 36 00:57:32 00:10:04 00:00:29 00:29:45 00:00:36 00:16:40
40 Sebastian Rivera Del Hierro 1998 MEX 29 00:57:50 00:10:13 00:00:29 00:29:42 00:00:36 00:16:51
41 Peter Luftensteiner 1999 AUT 44 00:57:52 00:10:25 00:00:28 00:29:20 00:00:33 00:17:09
42 Aleksandr Kurishov 1995 UZB 40 00:58:26 00:10:01 00:00:27 00:29:49 00:00:36 00:17:34
43 Alexis Lherieau 2000 SUI 49 00:58:44 00:10:04 00:00:31 00:29:39 00:00:32 00:18:01
44 Enes Kızılcık 2001 TUR 51 00:59:19 00:10:07 00:00:29 00:30:05 00:00:35 00:18:06
45 Enrico Schiavino 1994 ITA 55 00:59:25 00:10:29 00:00:30 00:31:34 00:00:33 00:16:21
46 Mathieu Benoit 1999 CAN 46 00:59:28 00:10:11 00:00:30 00:29:39 00:00:35 00:18:36
47 Alexander Bründl 1996 AUT 38 01:00:09 00:10:26 00:00:28 00:33:15 00:00:33 00:15:28
48 Doniyorkhuja Khamroev 1995 UZB 59 01:00:47 00:10:26 00:00:32 00:31:34 00:00:36 00:17:41
49 Klemen Bojanc 1998 SLO 37 01:00:48 00:10:55 00:00:32 00:32:40 00:00:40 00:16:02
50 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 39 01:00:48 00:10:22 00:00:26 00:29:30 00:00:34 00:19:57
51 Fabio Pruiti 1986 ITA 61 01:01:26 00:10:27 00:00:30 00:31:41 00:00:46 00:18:03
52 Janarold Martinez 1999 PUR 54 01:01:47 00:10:23 00:00:32 00:33:12 00:00:38 00:17:05
53 Ivan Trpchevski 1993 MKD 41 01:06:07 00:10:31 00:00:33 00:33:04 00:00:45 00:21:15
LAP Samuele Faro 2001 ITA 52 LAP 00:11:59 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Abdulaziz Alduaij 2001 KUW 64 LAP 00:13:32 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Tomas Kriz 2000 CZE 43 DSQ 00:10:03 00:00:27 00:29:42 00:00:30 00:16:12
DNF Lucas Goene 2001 NED 50 DNF 00:10:11 00:00:32 00:29:32 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Kollegger 1997 AUT 31 DNF 00:09:32 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vlad-Adrian Remzing 2001 ROU 45 DNF 00:10:12 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Loïc Triponez 2001 SUI 56 DNF 00:10:05 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Angeliki Thoma/GRE. Head Referee: Ivan Mihajlovski/MKD. Competition Jury: Angeliki Thoma/GRE, Herwig Grabner/AUT, Ali Ozgur Eris/TUR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water temperature: 27ºC; Air temperature: 36ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #43 Kriz/CZE was disqualified for not serving a time penalty
Athletes #1 Pevtsov/AZE and #29 Rivera Del Hierro/MEX served a 10 seconds penalty during the run segment