Results: 2021 Europe Triathlon Cup Melilla | Elite Women
Melilla, Spain • 18 Apr, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 4 00:57:07 00:12:31 00:01:25 00:27:50 00:00:11 00:15:08
2 Angelica Olmo 1996 ITA 9 00:57:25 00:13:06 00:01:21 00:27:17 00:00:22 00:15:16
3 Leonie Periault 1994 FRA 7 00:57:27 00:13:05 00:01:36 00:27:06 00:00:25 00:15:12
4 Lea Coninx 1998 FRA 38 00:57:47 00:12:46 00:01:38 00:27:24 00:00:25 00:15:32
5 Audrey Merle 1995 FRA 34 00:57:48 00:12:51 00:01:44 00:27:12 00:00:20 00:15:39
6 Summer Rappaport 1991 USA 1 00:57:49 00:12:31 00:01:47 00:27:32 00:00:12 00:15:45
7 Valerie Barthelemy 1991 BEL 10 00:58:03 00:12:46 00:01:46 00:27:12 00:00:21 00:15:55
8 Emma Lombardi 2001 FRA 67 00:58:13 00:12:31 00:01:39 00:27:38 00:00:21 00:16:02
9 Yuko Takahashi 1991 JPN 3 00:58:16 00:12:52 00:01:31 00:27:22 00:00:12 00:16:17
10 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 5 00:58:40 00:12:34 00:01:24 00:29:00 00:00:24 00:15:16
11 Sara Perez Sala 1988 ESP 14 00:58:46 00:12:50 00:01:44 00:27:17 00:00:37 00:16:17
12 Melanie Santos 1995 POR 15 00:58:54 00:12:46 00:01:43 00:27:18 00:00:21 00:16:43
13 Alicja Ulatowska 1996 POL 22 00:59:01 00:12:56 00:01:42 00:27:09 00:00:24 00:16:48
14 Claire Michel 1988 BEL 2 00:59:05 00:12:57 00:01:46 00:28:18 00:00:12 00:15:50
15 Carlotta Missaglia 1999 ITA 19 00:59:30 00:13:14 00:01:32 00:28:11 00:00:21 00:16:10
16 Marta Pintanel Raymundo 1999 ESP 46 00:59:39 00:13:19 00:01:45 00:28:00 00:00:23 00:16:10
17 María Casals Mojica 2002 ESP 62 00:59:42 00:13:18 00:01:42 00:28:04 00:00:23 00:16:14
18 Miriam Casillas García 1992 ESP 6 00:59:54 00:13:28 00:01:39 00:27:51 00:00:23 00:16:31
19 Costanza Arpinelli 2000 ITA 41 00:59:58 00:14:04 00:01:44 00:28:21 00:00:23 00:15:24
20 Paulina Klimas 1995 POL 39 01:00:00 00:12:50 00:01:48 00:28:24 00:00:24 00:16:32
21 Julie Derron 1996 SUI 11 01:00:06 00:14:33 00:01:39 00:27:44 00:00:22 00:15:45
22 Nora Gmür 2001 SUI 40 01:00:18 00:13:14 00:01:46 00:27:59 00:00:23 00:16:53
23 Alessia Orla 1992 ITA 29 01:00:20 00:13:19 00:01:36 00:28:03 00:00:27 00:16:54
24 Celia Merle 1999 FRA 32 01:00:22 00:13:14 00:01:44 00:28:07 00:00:24 00:16:52
25 Iratxe Arenal Arribas 2001 ESP 51 01:00:24 00:12:55 00:01:40 00:28:24 00:00:21 00:17:02
26 Natalia Castro Santos 2002 ESP 69 01:00:33 00:13:20 00:01:46 00:28:28 00:00:20 00:16:38
27 Kaidi Kivioja 1993 EST 16 01:00:33 00:13:56 00:01:40 00:28:02 00:00:23 00:16:31
28 Lisa Berger 1993 SUI 31 01:00:36 00:13:20 00:01:42 00:28:09 00:00:21 00:17:02
29 Barbara De Koning 2002 NED 45 01:00:45 00:12:56 00:01:47 00:28:21 00:00:22 00:17:17
30 Tamara Gomez Garrido 1991 ESP 26 01:00:58 00:13:57 00:01:46 00:28:23 00:00:27 00:16:24
31 Xisca Tous 1992 ESP 18 01:01:01 00:13:13 00:01:44 00:28:13 00:00:23 00:17:27
32 Natalia Hidalgo Martínez 2001 ESP 58 01:01:06 00:13:49 00:01:39 00:28:39 00:00:18 00:16:39
33 Sara Vilic 1992 AUT 12 01:01:09 00:12:52 00:01:43 00:28:28 00:00:27 00:17:37
34 Marta Sanchez Hernandez 1995 ESP 20 01:01:15 00:13:09 00:01:46 00:28:08 00:00:26 00:17:43
35 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 8 01:01:18 00:13:47 00:01:46 00:28:36 00:00:23 00:16:45
36 Noémi Sárszegi 1996 HUN 30 01:01:29 00:13:25 00:01:48 00:28:55 00:00:25 00:16:54
37 Madalena Amaral Almeida 1998 POR 27 01:01:44 00:13:33 00:01:38 00:27:49 00:00:23 00:18:20
38 Noelia Juan 1996 ESP 36 01:01:51 00:14:00 00:01:46 00:28:19 00:00:27 00:17:17
39 Tanja Stroschneider 1990 AUT 44 01:01:53 00:13:53 00:01:44 00:28:31 00:00:34 00:17:10
40 Sofía Aguayo Mauri 1997 ESP 50 01:01:56 00:13:06 00:01:42 00:29:20 00:00:23 00:17:24
41 Iria Rodriguez 1999 ESP 42 01:01:59 00:12:59 00:01:48 00:29:32 00:00:26 00:17:12
42 Helena Moragas Molina 2003 ESP 65 01:02:01 00:14:32 00:01:43 00:29:09 00:00:25 00:16:10
43 Sara Guerrero Manso 1997 ESP 35 01:02:06 00:13:36 00:01:42 00:28:52 00:00:22 00:17:31
44 Emma Ducreux 1999 FRA 56 01:02:29 00:13:52 00:01:49 00:28:25 00:00:23 00:17:57
45 Alexandrine Coursol 2001 CAN 33 01:02:35 00:12:59 00:01:45 00:28:49 00:00:23 00:18:37
46 Yaiza Saiz Serrano 2000 ESP 52 01:03:01 00:13:55 00:01:48 00:29:42 00:00:24 00:17:10
47 Zuzanna Sudak 2001 POL 49 01:03:10 00:13:30 00:01:49 00:29:41 00:00:23 00:17:45
48 Magdalena Sudak 2000 POL 43 01:03:17 00:14:00 00:01:42 00:29:41 00:00:24 00:17:29
49 Margaryta Krylova 1994 UKR 28 01:03:18 00:13:19 00:01:53 00:29:44 00:00:26 00:17:53
50 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 24 01:03:34 00:13:33 00:01:48 00:29:11 00:00:22 00:18:38
51 Julia Sanecka 2001 POL 48 01:03:37 00:14:02 00:01:44 00:29:37 00:00:22 00:17:50
52 Aviv Levi 2003 ISR 55 01:03:39 00:13:09 00:01:42 00:28:09 00:00:24 00:20:15
53 Marta Lagownik 1995 POL 21 01:03:49 00:14:39 00:01:56 00:29:40 00:00:25 00:17:08
54 Sonia Ruiz Melguizo 1991 ESP 70 01:03:51 00:13:13 00:01:46 00:29:30 00:00:28 00:18:51
55 Maryna Kyryk 1997 UKR 60 01:03:58 00:12:50 00:01:54 00:29:57 00:00:27 00:18:46
56 Claudia Perez Pay 1999 ESP 54 01:04:05 00:13:05 00:01:49 00:30:07 00:00:23 00:18:40
57 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 25 01:04:10 00:13:21 00:01:50 00:29:49 00:00:23 00:18:45
58 Lola Sauvet 2002 FRA 71 01:05:24 00:14:36 00:01:55 00:29:45 00:00:25 00:18:41
59 Sara Alemany Seguer 2000 ESP 63 01:05:40 00:13:58 00:01:53 00:30:29 00:00:30 00:18:48
60 Marta Romance Oms 2000 ESP 59 01:05:50 00:15:37 00:01:55 00:30:45 00:00:27 00:17:04
61 Roni Cohen 2001 ISR 64 01:06:24 00:14:37 00:01:52 00:29:45 00:00:29 00:19:38
62 Andrea Cernuda Herraiz 2003 ESP 72 01:07:24 00:14:40 00:02:03 00:31:36 00:00:27 00:18:37
63 Camila Alonso Aradas 1994 ESP 37 01:08:04 00:13:51 00:02:00 00:30:34 00:00:24 00:21:13
64 Zoe Natalia Bello Diaz 1996 VEN 57 01:08:10 00:15:38 00:01:55 00:30:47 00:00:32 00:19:17
DNS Ronnie Zawlik 2000 ISR 66 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Michelle Flipo 1988 MEX 17 DSQ 00:12:49 00:01:53 00:28:14 00:00:22 00:15:53
DNF Pauline Landron 1999 FRA 23 DNF 00:13:39 00:01:46 00:29:15 00:00:26 00:00:00
DNF Laura Duran Morote 2000 ESP 47 DNF 00:14:01 00:01:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sara Melitta Gimena Schümmelfeder 2003 ESP 68 DNF 00:13:57 00:01:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: swim 750 m (1lap), bike 18.8 km (4 laps), run 5 km (2 laps)
Technical Delegate: Agueda Soria/ESP,  Head Referee: Inmaculada Ruiz/ESP. Competition Jury: Agueda Soria/ESP, Pascal Salamin/FRA, Javier Guillot/ESP.
Water temperature 18.6ºC. Air temperature: 19.8ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #54 Perez Pay/ESP served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #17 Flipo/MEX was disqualified because she did not stop at the penalty box.