Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lotte Miller 1996 NOR 1 02:02:52 00:19:30 00:01:23 01:03:54 00:00:36 00:37:29
2 Ilaria Zane 1992 ITA 8 02:03:47 00:19:40 00:01:27 01:06:11 00:00:46 00:35:43
3 Nora Gmür 2001 SUI 11 02:03:56 00:20:08 00:01:21 01:05:50 00:00:33 00:36:04
4 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 6 02:04:10 00:19:43 00:01:20 01:06:18 00:00:34 00:36:15
5 Maria Tomé 2001 POR 5 02:04:40 00:19:53 00:01:22 01:06:05 00:00:34 00:36:47
6 Katharina Möller 2001 GER 10 02:04:46 00:20:11 00:01:20 01:05:52 00:00:41 00:36:42
7 Sharon Spimi 1997 ITA 3 02:04:50 00:19:23 00:01:18 01:04:05 00:00:35 00:39:28
8 Iona Miller 1999 GBR 21 02:05:22 00:19:54 00:01:16 01:06:12 00:00:39 00:37:21
9 Jolien Vermeylen 1994 BEL 12 02:06:03 00:19:32 00:01:18 01:06:39 00:00:39 00:37:55
10 Celia Merle 1999 FRA 17 02:06:17 00:19:56 00:01:16 01:06:10 00:00:36 00:38:18
11 Tilly Anema 2001 GBR 38 02:06:26 00:19:32 00:01:24 01:06:35 00:00:35 00:38:20
12 Magdalena Sudak 2000 POL 19 02:06:33 00:20:22 00:01:19 01:05:38 00:00:44 00:38:30
13 Annabel Morton 2000 GBR 18 02:06:51 00:20:21 00:01:21 01:05:43 00:00:41 00:38:46
14 Sara Vilic 1992 AUT 4 02:07:03 00:20:18 00:01:22 01:05:40 00:00:36 00:39:07
15 Stine Dale 1998 NOR 15 02:07:27 00:20:19 00:01:26 01:05:41 00:00:41 00:39:20
16 Maryna Kyryk 1997 UKR 20 02:07:42 00:19:27 00:01:31 01:06:27 00:00:39 00:39:38
17 Bianca Bogen 1998 GER 14 02:08:51 00:19:54 00:01:25 01:06:01 00:00:35 00:40:56
18 Asia Mercatelli 2000 ITA 22 02:10:05 00:20:09 00:01:32 01:09:59 00:00:34 00:37:52
19 Erin McConnell 2000 IRL 25 02:10:08 00:20:01 00:01:22 01:05:59 00:00:35 00:42:11
20 Raquel Arostegui Gonzalez 1993 ESP 36 02:10:17 00:20:30 00:01:20 01:09:49 00:00:35 00:38:02
21 Paula Sánchez García 2003 ESP 27 02:10:37 00:20:27 00:01:15 01:09:58 00:00:35 00:38:23
22 Yaiza Saiz Serrano 2000 ESP 35 02:10:51 00:21:05 00:01:26 01:10:40 00:00:37 00:37:04
23 Ines Oliveira 1996 POR 24 02:11:44 00:20:25 00:01:20 01:09:52 00:00:34 00:39:34
24 Beatriz Nunes Santos 2002 POR 33 02:12:00 00:20:23 00:01:20 01:05:38 00:00:36 00:44:03
25 Ailbhe Carroll 1991 IRL 30 02:13:50 00:19:52 00:01:38 01:10:12 00:00:36 00:41:31
26 Joana Miranda 2000 POR 34 02:15:26 00:20:29 00:01:24 01:09:45 00:00:35 00:43:13
27 Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 2 02:15:40 00:20:59 00:01:20 01:10:52 00:00:34 00:41:55
28 Ronnie Zawlik 2000 ISR 31 02:16:27 00:21:05 00:01:27 01:10:37 00:00:38 00:42:40
29 Maaike Vooren 1991 NED 39 02:16:45 00:20:31 00:01:25 01:09:42 00:00:38 00:44:30
30 Sara Melitta Gimena Schümmelfeder 2003 ESP 37 02:19:44 00:21:07 00:01:37 01:10:27 00:00:37 00:45:56
DNF Hollie Elliott 1999 GBR 16 DNF 00:19:31 00:01:20 01:06:33 00:00:37 00:00:00
DNF Paula Del Pozo Borrachero 2002 ESP 28 DNF 00:20:25 00:01:24 01:09:47 00:00:34 00:00:00
DNF Sara Guerrero Manso 1997 ESP 7 DNF 00:20:14 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Chloe Pollard 1997 IRL 26 DNF 00:19:32 00:01:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Rachel Faulds 1995 CAN 29 LAP 00:21:46 00:01:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Beatriz Pinto 2003 POR 32 LAP 00:21:31 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Kim Van 'T Verlaat 2001 NED 23 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Carmen Gomez/ESP. Head Referee: Mario Carvalho/POR. Competition Jury Carmen Gomez/ESP, Mariya Cherkovskaya-Tarasevich/BLR and Vasco Rodrigues/POR.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40 km (6 laps), run 10 km (4 laps).
Water temperature 16.1ºC, air temperature 16.4ºC. wetsuits allowed