Results: 2021 Europe Triathlon Cup Tiszaujvaros | Semifinal 1 Elite Men
Tiszaujvaros, Hungary • 17 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Csongor Lehmann 1999 HUN 1 00:52:53 00:09:05 00:01:04 00:27:03 00:00:31 00:15:13
2 Nicola Azzano 1997 ITA 2 00:53:00 00:09:09 00:01:04 00:26:59 00:00:30 00:15:20
3 Tyler Smith 1998 BER 4 00:53:02 00:09:18 00:01:07 00:26:48 00:00:38 00:15:14
4 Simon Henseleit 2000 GER 11 00:53:18 00:09:24 00:01:03 00:26:46 00:00:32 00:15:35
5 Michele Bortolamedi 2001 ITA 17 00:53:39 00:09:14 00:01:05 00:26:53 00:00:34 00:15:55
6 Martin Demuth 1995 AUT 6 00:53:47 00:09:14 00:01:02 00:26:57 00:00:34 00:16:02
7 Ábel Sinkó-Uribe 2001 HUN 26 00:54:09 00:09:12 00:01:06 00:26:54 00:00:34 00:16:25
8 Boris Pierre 2000 FRA 9 00:54:13 00:09:34 00:01:03 00:27:58 00:00:32 00:15:08
9 Christophe De Keyser 1993 BEL 3 00:54:24 00:09:49 00:01:02 00:27:52 00:00:31 00:15:13
10 Roee Zuaretz 1994 ISR 5 00:54:30 00:09:39 00:01:08 00:27:49 00:00:37 00:15:19
11 Gergely Kiss 2001 HUN 24 00:54:32 00:09:32 00:01:06 00:28:05 00:00:39 00:15:12
12 Scott McClymont 1998 GER 14 00:54:51 00:09:31 00:01:06 00:27:57 00:00:31 00:15:48
13 Fynn Batkin 2001 GBR 30 00:55:02 00:09:41 00:01:00 00:27:54 00:00:36 00:15:53
14 Davide Ingrilli 2000 ITA 15 00:55:06 00:09:35 00:01:02 00:27:59 00:00:34 00:15:58
15 Cameron Main 1999 GBR 7 00:55:14 00:09:47 00:01:14 00:27:43 00:00:33 00:15:59
16 Henry Räppo 1998 EST 8 00:55:24 00:09:47 00:01:01 00:27:47 00:00:33 00:16:19
17 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 20 00:55:36 00:10:01 00:01:03 00:28:44 00:00:35 00:15:14
18 Benedikt Bettin 2001 GER 21 00:55:46 00:09:46 00:01:04 00:27:52 00:00:33 00:16:33
19 Victor Goené 1999 NED 22 00:55:56 00:09:56 00:01:04 00:27:43 00:00:35 00:16:40
20 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 19 00:56:01 00:10:07 00:01:04 00:28:37 00:00:35 00:15:40
21 Thibaud Decurnex 1998 SUI 16 00:56:06 00:10:08 00:01:04 00:28:37 00:00:33 00:15:45
22 Baptiste Passemard 2001 FRA 18 00:56:38 00:09:50 00:01:05 00:27:47 00:00:30 00:17:27
23 Vlad-Adrian Remzing 2001 ROU 27 00:56:46 00:09:58 00:01:04 00:28:49 00:00:33 00:16:24
24 David Martin 1998 CZE 23 00:56:56 00:09:42 00:01:03 00:29:07 00:00:41 00:16:25
25 Gergő Soós 1999 HUN 29 00:57:06 00:09:30 00:01:09 00:28:14 00:00:38 00:17:37
26 Loïc Triponez 2001 SUI 31 00:57:28 00:09:54 00:01:05 00:27:45 00:00:36 00:18:10
27 Guillaume Hay 2000 FRA 12 01:01:32 00:10:05 00:01:10 00:31:57 00:00:34 00:17:47
DSQ Peter Denteneer 1990 BEL 10 DSQ 00:10:03 00:01:09 00:28:38 00:00:33 00:19:18
DNF Mateusz Gluszkowski 2001 POL 25 DNF 00:09:06 00:01:07 00:27:01 00:00:37 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sandrine Crosnier/FRA. Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Sandrine Crosnier/FRA, Renato Bertrandi/ITA, Tibor Lehmann/HUN..
Distances: Swim 750 m. (3 laps), bike 20 km. (2 laps), run 5 km. (3 laps).
Water temperature: 29.4ºC. Air temperature 31ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #7 Main/GBR served 10 seconds penalty at T1.
Athlete #10 Denteneer/BEL was disqualified due to his swim behavior.
Top 9 + 3 fastest progressed to Final.