Results: 2021 Europe Triathlon Cup Tiszaujvaros | Semifinal 2 Elite Men
Tiszaujvaros, Hungary • 17 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Márk Dévay 1996 HUN 41 00:52:38 00:08:58 00:01:04 00:27:02 00:00:33 00:15:03
2 Nicolò Strada 2000 ITA 48 00:52:47 00:09:12 00:01:13 00:26:40 00:00:36 00:15:09
3 Michele Sarzilla 1988 ITA 42 00:52:49 00:09:28 00:01:03 00:26:59 00:00:36 00:14:47
4 Harry Leleu 1996 GBR 43 00:52:58 00:09:11 00:01:00 00:27:19 00:00:32 00:14:58
5 Jack Willis 1997 GBR 44 00:52:58 00:09:24 00:01:04 00:27:02 00:00:32 00:14:59
6 Eric Diener 2000 GER 53 00:53:00 00:09:32 00:01:05 00:26:54 00:00:34 00:14:57
7 Theo Texereau 2001 FRA 57 00:53:01 00:09:26 00:01:03 00:27:02 00:00:34 00:14:58
8 Antoine Duval 1995 FRA 49 00:53:04 00:09:23 00:01:08 00:26:59 00:00:34 00:15:02
9 Zsombor Dévay 2000 HUN 50 00:53:08 00:09:26 00:01:04 00:26:34 00:00:36 00:15:30
10 Radim Grebík 2001 CZE 47 00:53:19 00:09:25 00:01:03 00:27:04 00:00:33 00:15:16
11 Tomas Zikmund 1999 CZE 52 00:53:24 00:09:31 00:01:04 00:26:57 00:00:36 00:15:19
12 Aurél Sinkó-Uribe 1999 HUN 64 00:53:54 00:09:28 00:01:06 00:26:59 00:00:33 00:15:50
13 Ludovic Séchaud 2000 SUI 59 00:54:01 00:09:35 00:01:02 00:26:54 00:00:35 00:15:56
14 Alessio Crociani 2001 ITA 45 00:54:02 00:09:00 00:01:03 00:27:29 00:00:34 00:15:58
15 Maciej Bruzdziak 1998 POL 54 00:54:17 00:09:09 00:01:12 00:27:13 00:00:35 00:16:11
16 Axel Baumans 1996 BEL 58 00:54:27 00:09:28 00:01:04 00:26:58 00:00:37 00:16:21
17 Yegor Martynenko 1987 UKR 46 00:55:03 00:09:58 00:01:18 00:27:57 00:00:37 00:15:15
18 Paul Lebois 2001 FRA 60 00:55:13 00:09:24 00:01:08 00:27:01 00:00:40 00:17:01
19 Lars Van Der Knaap 1999 NED 61 00:55:27 00:10:07 00:01:08 00:27:57 00:00:33 00:15:44
20 James Chantler-Mayne 2000 GBR 63 00:55:35 00:09:36 00:01:07 00:28:30 00:00:37 00:15:47
21 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 62 00:55:36 00:09:59 00:01:08 00:28:07 00:00:37 00:15:47
22 Cedric Osterholt 2000 GER 51 00:55:37 00:09:33 00:01:17 00:28:22 00:00:32 00:15:56
23 Yuval Eventom Hadash 2001 ISR 67 00:56:22 00:10:02 00:01:05 00:28:07 00:00:39 00:16:31
24 Dorian Horsten 2001 NED 69 00:56:43 00:09:44 00:01:06 00:28:22 00:00:33 00:16:59
25 Márton Soma Kovács 2000 HUN 70 00:58:15 00:09:38 00:01:04 00:31:13 00:00:35 00:15:46
26 Rico Bogen 2000 GER 56 00:58:41 00:09:27 00:01:05 00:28:41 00:00:34 00:18:56
27 Botond Józsa 2000 HUN 66 00:58:51 00:09:41 00:01:04 00:31:26 00:00:34 00:16:10
28 Fer Casares 1996 PHI 65 00:58:59 00:10:46 00:01:09 00:30:14 00:00:46 00:16:06
29 Dejan Popovic 1987 SRB 68 01:00:12 00:10:44 00:01:08 00:30:17 00:00:42 00:17:23
DNF Lukas Kollegger 1997 AUT 55 DNF 00:09:29 00:01:05 00:28:39 00:00:38 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sandrine Crosnier/FRA. Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Sandrine Crosnier/FRA, Renato Bertrandi/ITA, Tibor Lehmann/HUN..
Distances: Swim 750 m. (3 laps), bike 20 km. (2 laps), run 5 km. (3 laps)
Water temperature: 29.4ºC. Air temperature 31ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #48 Strada/ITA, #51 Osterholt/GER and #54 Bruzdziak/POL served 10 seconds penalty at T1.
Athletes #51 Osterholt/GER, #60 Lebois/FRA and #61 Van Der Knaap/NED served 10 seconds penalty during the run segment.
Top 9 + 3 fastest progressed to Final.