Results: 2021 Europe Triathlon Duathlon Championships Targu Mures | Junior Men
Duathlon Standard: Transilvania Motor Ring, Cerghid, Duathlon Sprint: City Center, Târgu Mureș , Romania • 03 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Alberto Bartolomeo Demarchi 2002 ITA 95 00:54:26 00:15:13 00:00:21 00:31:27 00:00:23 00:07:03
2 Jack Douglas 2002 BEL 93 00:54:27 00:15:14 00:00:21 00:31:28 00:00:21 00:07:05
3 Simon Martin 2002 BEL 85 00:54:54 00:15:13 00:00:21 00:31:30 00:00:24 00:07:27
4 Martin Oldenhove 2003 BEL 94 00:55:00 00:15:29 00:00:22 00:31:13 00:00:23 00:07:36
5 Timo Feenstra 2002 NED 100 00:55:42 00:15:29 00:00:25 00:31:35 00:00:26 00:07:49
6 Valentin Van Wersch 2002 NED 96 00:55:49 00:15:42 00:00:26 00:31:45 00:00:27 00:07:30
7 Staš Tomšič 2004 SLO 87 00:56:18 00:15:58 00:00:24 00:31:59 00:00:23 00:07:36
8 Péter Bereczki 2002 HUN 97 00:56:30 00:15:42 00:00:30 00:32:16 00:00:25 00:07:39
9 Daniele Gambitta 2002 ITA 88 00:56:44 00:15:13 00:00:23 00:32:51 00:00:26 00:07:53
10 Maksym Salnykov 2004 UKR 84 00:56:50 00:15:15 00:00:21 00:33:39 00:00:25 00:07:11
11 Kristóf Baier 2004 HUN 82 00:58:14 00:15:13 00:00:29 00:33:42 00:00:33 00:08:20
12 Botond Lengyel 2005 HUN 90 01:01:23 00:17:06 00:00:24 00:35:08 00:00:24 00:08:24
13 Catalin Sviderski 2005 ROU 98 01:01:31 00:16:31 00:00:22 00:36:34 00:00:25 00:07:42
14 Simon Thonnart 2005 BEL 81 01:01:50 00:17:20 00:00:27 00:34:50 00:00:24 00:08:52
15 Mischa Hermans 2003 NED 86 01:02:05 00:15:14 00:00:20 00:36:06 00:00:27 00:09:59
16 Horea Darius Rusu 2005 ROU 101 01:02:56 00:17:06 00:00:29 00:36:27 00:00:26 00:08:29
17 Rares Alexandru Panait 2004 ROU 92 01:04:16 00:18:14 00:00:25 00:35:22 00:00:22 00:09:55
18 Mihai Daniel Safca 2005 ROU 89 01:04:46 00:18:10 00:00:26 00:37:04 00:00:25 00:08:43
19 Vlad Gheorghe Catana 2004 ROU 99 01:04:54 00:18:10 00:00:28 00:35:27 00:00:59 00:09:53
20 Lucas Grigoriu 2005 ROU 91 01:11:19 00:18:05 00:00:26 00:36:47 00:01:12 00:14:51
DNF Edoardo Giuseppe Leone 2002 ITA 83 DNF 00:15:12 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Aleksandr Kochetkov /LTU .
Head Referee: Adina Dusa /ROU.
Competition Jury: Aleksandr Kochetkov /LTU, Viktor Klosz /ROU, Renato Bertrandi /ITA.
Distances: Run1: 5 km (4 laps); Bike: 20 km (5 laps); Run2: 2.5 km (2 laps).
Air Temperature 15 ºC.