Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Silver Lake | Junior Men
Silver Lake, Veliko Gradiste, Serbia, Serbia • 28 Aug, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Igor Bellido Mikhailova 2002 ESP 3 00:30:10 00:05:22 00:00:15 00:16:02 00:00:17 00:08:13
2 Ben Fäh 2002 SUI 19 00:30:30 00:05:21 00:00:17 00:15:59 00:00:18 00:08:33
3 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 2 00:31:07 00:05:33 00:00:15 00:16:57 00:00:18 00:08:00
4 Joan Reixach Abril 2002 ESP 12 00:31:16 00:05:40 00:00:17 00:16:47 00:00:19 00:08:10
5 Gyula Kovács 2004 HUN 6 00:31:18 00:05:25 00:00:17 00:17:04 00:00:19 00:08:11
6 Fabio Nauer 2003 SUI 46 00:31:23 00:05:35 00:00:16 00:16:57 00:00:25 00:08:08
7 Karpeev Dmitrii 2005 RUS 35 00:31:24 00:05:41 00:00:18 00:16:49 00:00:20 00:08:15
8 Anatoli Bukavets 2005 BLR 48 00:31:36 00:05:36 00:00:21 00:16:52 00:00:22 00:08:23
9 Ul Denša 2004 SLO 17 00:31:36 00:05:31 00:00:20 00:16:58 00:00:25 00:08:21
10 Péter Molnár 2002 HUN 8 00:31:37 00:05:24 00:00:16 00:17:04 00:00:21 00:08:30
11 Jan Chrzanowski 2003 POL 15 00:31:42 00:05:46 00:00:17 00:16:41 00:00:19 00:08:38
12 Mikita Zabaronka 2003 BLR 54 00:31:48 00:05:42 00:00:19 00:16:45 00:00:19 00:08:41
13 Martin Sauser 2002 SUI 14 00:31:52 00:05:34 00:00:18 00:16:57 00:00:21 00:08:41
14 Nico Hegmann 2002 SUI 57 00:31:58 00:05:55 00:00:17 00:17:09 00:00:22 00:08:14
15 Niko Matas 2003 CRO 11 00:31:59 00:05:37 00:00:17 00:16:54 00:00:21 00:08:48
16 Žiga Podgoršek 2003 SLO 22 00:31:59 00:06:07 00:00:15 00:16:57 00:00:19 00:08:20
17 Nejc Podgoršek 2003 SLO 24 00:31:59 00:05:52 00:00:16 00:16:42 00:00:23 00:08:45
18 Lucas Cambresy 2002 LUX 16 00:32:02 00:05:48 00:00:19 00:16:41 00:00:20 00:08:53
19 Pavel Sorokin 2002 RUS 5 00:32:03 00:05:22 00:00:17 00:16:46 00:00:20 00:09:17
20 Alon Cohen 2002 ISR 4 00:32:17 00:05:46 00:00:19 00:17:17 00:00:20 00:08:34
21 Ivan Tretiak 2002 UKR 7 00:32:18 00:05:50 00:00:21 00:17:12 00:00:21 00:08:32
22 Florin Parfuss 2002 SUI 38 00:32:24 00:05:27 00:00:20 00:17:02 00:00:21 00:09:12
23 Omri Ravel 2003 ISR 23 00:32:30 00:06:13 00:00:17 00:16:53 00:00:21 00:08:43
24 Eric Jakober 2003 SUI 52 00:32:32 00:06:00 00:00:18 00:17:05 00:00:21 00:08:47
25 Jakob Mamič 2003 SLO 9 00:32:47 00:05:44 00:00:17 00:17:20 00:00:20 00:09:04
26 Domen Bojanc 2005 SLO 26 00:32:54 00:05:53 00:00:17 00:17:13 00:00:21 00:09:08
27 Tin Rebic 2004 CRO 41 00:32:56 00:05:34 00:00:20 00:16:56 00:00:19 00:09:45
28 Till Clijsen 2003 SUI 28 00:33:03 00:06:08 00:00:21 00:16:50 00:00:23 00:09:20
29 Antoine L'hôte 2005 SUI 18 00:33:17 00:06:17 00:00:17 00:17:37 00:00:23 00:08:41
30 Marcel Kozaczkiewicz 2003 POL 33 00:33:20 00:05:52 00:00:17 00:17:14 00:00:22 00:09:32
31 Barış Türkcan 2004 TUR 29 00:33:24 00:05:56 00:00:20 00:17:57 00:00:22 00:08:47
32 Črt Verbič 2003 SLO 36 00:33:24 00:05:45 00:00:18 00:17:20 00:00:23 00:09:37
33 David Aljoša Pavlin 2004 SLO 44 00:33:26 00:06:17 00:00:19 00:17:35 00:00:24 00:08:49
34 Mineev Roman 2005 RUS 25 00:33:32 00:05:41 00:00:19 00:18:14 00:00:25 00:08:51
35 Matko Saric 2002 CRO 31 00:33:33 00:06:22 00:00:21 00:17:32 00:00:24 00:08:51
36 Türker Kemal Kiyak 2006 TUR 53 00:33:44 00:05:57 00:00:19 00:17:56 00:00:19 00:09:11
37 Ilias Hatzikiriakos 2004 SUI 21 00:33:48 00:06:25 00:00:18 00:17:30 00:00:23 00:09:10
38 Alexandru Fizesan 2005 ROU 43 00:33:57 00:05:55 00:00:20 00:17:09 00:00:21 00:10:11
39 Ege Kızılelma 2006 TUR 47 00:34:08 00:06:24 00:00:18 00:17:30 00:00:20 00:09:35
40 Horea Darius Rusu 2005 ROU 34 00:34:24 00:06:27 00:00:17 00:17:30 00:00:28 00:09:40
41 Nevan Vimos Kocbek 2005 SLO 51 00:34:34 00:05:58 00:00:33 00:17:43 00:00:28 00:09:50
42 Staš Tomšič 2004 SLO 56 00:34:59 00:06:01 00:00:18 00:18:53 00:00:21 00:09:23
43 Jaka Borec 2004 SLO 59 00:35:10 00:05:51 00:00:30 00:18:54 00:00:23 00:09:30
44 Catalin Sviderski 2005 ROU 20 00:35:40 00:06:17 00:00:20 00:19:19 00:00:28 00:09:13
45 Vlad Gheorghe Catana 2004 ROU 50 00:35:48 00:06:18 00:00:21 00:18:38 00:00:23 00:10:08
46 Lukas Padmosoekarto 2003 CRO 49 00:35:52 00:06:03 00:00:19 00:18:55 00:00:22 00:10:12
47 Luka Gligorić 2004 SRB 27 00:37:11 00:06:24 00:00:18 00:20:22 00:00:20 00:09:45
48 Heorhi Boika 2004 BLR 40 00:37:32 00:06:30 00:00:23 00:20:35 00:00:24 00:09:38
49 Bogdan Jelaca 2005 SRB 37 00:37:38 00:06:12 00:00:20 00:20:31 00:00:19 00:10:14
50 Yahor Pauliuchenka 2002 BLR 58 00:38:10 00:06:39 00:00:23 00:20:49 00:00:24 00:09:52
51 Denis Cercasin 2004 MDA 42 00:38:57 00:06:55 00:00:28 00:20:30 00:00:44 00:10:19
52 Cristian Vasilache 2005 MDA 32 00:39:07 00:06:34 00:00:31 00:20:50 00:00:29 00:10:42
53 Marko Gligorić 2005 SRB 45 00:39:07 00:07:01 00:00:25 00:20:26 00:00:32 00:10:40
DNF Alexander Dedovich 2003 BLR 30 DNF 00:05:55 00:00:23 00:31:33 00:00:26 00:00:00
DNF Arda Aracı 2005 TUR 39 DNF 00:05:39 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Michiel van Niekerk/NED. Head Referee: Alpar Nagy/HUN. Competition Jury: Michiel van Niekerk/NED, Pascal Salamin/SUI, Ivan Budja/SRB.
Distances: Swim 400 m (1 lap), Bike 12 km (1 lap), Run 3 km (2 laps)
Water temperature: 24ºC; Air temperature: 16ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #16 Cambresy/LUX and #24 Podgorsek/SLO served 10 second penalty during the run segment.