Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Fiorenzo Angelini 2004 ITA 10 00:27:29 00:03:48 00:00:22 00:12:37 00:00:20 00:10:24
2 João Nuno Batista 2005 POR 1 00:27:31 00:03:49 00:00:20 00:12:37 00:00:24 00:10:23
3 Mineev Roman 2005 RUS 16 00:27:38 00:03:55 00:00:20 00:12:39 00:00:22 00:10:25
4 Miguel Espuna Larramona 2004 ITA 4 00:27:46 00:03:54 00:00:19 00:12:33 00:00:22 00:10:40
5 Kolos Trungel-nagy 2004 HUN 8 00:27:49 00:04:08 00:00:22 00:12:22 00:00:22 00:10:38
6 Pelayo González Turrez 2004 ESP 2 00:27:52 00:03:51 00:00:20 00:12:38 00:00:28 00:10:38
7 Maayan Glantz 2004 ISR 22 00:27:54 00:04:05 00:00:19 00:12:23 00:00:21 00:10:49
8 Euan De Nigro 2004 ITA 6 00:27:56 00:03:54 00:00:21 00:12:32 00:00:25 00:10:46
9 Nicolo' Astori 2004 ITA 3 00:27:58 00:04:01 00:00:19 00:12:26 00:00:21 00:10:54
10 Simeon Dolinschek 2005 AUT 29 00:28:02 00:04:10 00:00:19 00:12:18 00:00:21 00:10:56
11 Zalán Hóbor 2004 HUN 11 00:28:04 00:03:54 00:00:21 00:12:34 00:00:26 00:10:52
12 Šimon Michálek 2005 CZE 31 00:28:05 00:03:57 00:00:20 00:12:35 00:00:18 00:10:57
13 Gyula Kovács 2004 HUN 9 00:28:15 00:03:57 00:00:20 00:12:29 00:00:23 00:11:08
14 Aurelien Carre 2004 LUX 27 00:28:21 00:04:12 00:00:20 00:12:18 00:00:21 00:11:13
15 Gabriel Santos 2004 POR 7 00:28:28 00:03:50 00:00:22 00:12:35 00:00:25 00:11:19
16 Julen Andueza Valencia 2004 ESP 14 00:28:31 00:04:11 00:00:21 00:12:16 00:00:23 00:11:23
17 Gregor Rasva 2005 EST 15 00:28:33 00:03:57 00:00:23 00:12:31 00:00:28 00:11:17
18 Maksym Salnykov 2004 UKR 21 00:28:40 00:04:05 00:00:20 00:12:27 00:00:26 00:11:24
19 Gustavo Do Canto 2004 POR 19 00:28:56 00:04:09 00:00:22 00:12:18 00:00:21 00:11:49
20 Jesús Vela Vela 2004 ESP 5 00:28:59 00:04:03 00:00:21 00:12:24 00:00:22 00:11:52
21 Julian Piller 2004 AUT 20 00:29:00 00:03:54 00:00:22 00:12:33 00:00:21 00:11:53
22 Rom Shalev 2005 ISR 18 00:29:04 00:04:00 00:00:19 00:12:31 00:00:21 00:11:56
23 Daniel Pyrzyński 2004 POL 28 00:29:11 00:04:07 00:00:21 00:12:23 00:00:25 00:11:57
24 Ul Denša 2004 SLO 17 00:29:21 00:04:10 00:00:23 00:12:11 00:00:29 00:12:11
25 David Eliáš 2005 CZE 25 00:29:27 00:04:06 00:00:23 00:13:23 00:00:21 00:11:16
26 Roman Leonov 2005 RUS 23 00:29:41 00:04:10 00:00:23 00:13:19 00:00:25 00:11:25
27 Gergő Gyula Soós 2004 HUN 26 00:29:47 00:04:03 00:00:23 00:12:22 00:00:24 00:12:38
28 Carol Popa 2006 ROU 30 00:29:52 00:04:09 00:00:21 00:13:21 00:00:24 00:11:38
29 Askar Garipov 2004 RUS 24 00:30:02 00:04:12 00:00:21 00:13:19 00:00:26 00:11:48
30 Karpeev Dmitrii 2005 RUS 12 00:31:13 00:04:06 00:00:20 00:15:17 00:00:21 00:11:11
Program notes:

Technical Delegates: John Petrides/GBR, Andreas Galanos/GRE. Head Referee: Angeliki Thoma/GRE. Competition Jury: John Petrides/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Özgür Eriş/TUR.
Distances: Swim 300 m (1 lap), Bike 8.3 km (2 laps), Run 3.4 km (2 laps)
Water temperature: 26.2ºC; Air temperature: 28.1ºC. Wetsuits not allowed.