Results: 2021 World Triathlon Cup Karlovy Vary | Elite Men
Karlovy Vary, Czech Republic • 12 Sep, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lasse Nygaard-Priester 1995 GER 30 01:53:31 00:17:38 00:00:28 01:04:24 00:00:22 00:30:35
2 Grant Sheldon 1994 GBR 11 01:54:04 00:17:21 00:00:33 01:04:40 00:00:25 00:31:04
3 Csongor Lehmann 1999 HUN 4 01:54:11 00:16:59 00:00:30 01:04:59 00:00:22 00:31:19
4 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 42 01:54:21 00:17:15 00:00:36 01:04:38 00:00:23 00:31:26
5 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 12 01:54:25 00:17:01 00:00:34 01:04:54 00:00:21 00:31:34
6 Charles Paquet 1997 CAN 19 01:54:28 00:17:01 00:00:30 01:05:01 00:00:31 00:31:23
7 Gabriel Sandör 1996 SWE 8 01:54:32 00:17:57 00:00:28 01:04:06 00:00:22 00:31:37
8 Márk Dévay 1996 HUN 3 01:54:36 00:16:28 00:00:26 01:05:02 00:00:24 00:32:14
9 Barclay Izzard 1998 GBR 49 01:54:37 00:17:17 00:00:25 01:04:49 00:00:20 00:31:43
10 Miguel Tiago Silva 1998 POR 55 01:54:42 00:16:35 00:00:29 01:04:54 00:00:23 00:32:19
11 Johannes Vogel 1996 GER 31 01:54:55 00:17:22 00:00:34 01:04:38 00:00:24 00:31:56
12 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 17 01:55:05 00:17:02 00:00:30 01:04:58 00:00:24 00:32:09
13 Nicola Azzano 1997 ITA 18 01:55:08 00:16:55 00:00:33 01:05:01 00:00:20 00:32:17
14 Jack Willis 1997 GBR 24 01:55:21 00:17:07 00:00:29 01:04:54 00:00:22 00:32:27
15 Jan Volar 1992 CZE 23 01:55:37 00:17:27 00:00:33 01:04:34 00:00:26 00:32:35
16 Gregor Payet 1995 LUX 39 01:55:38 00:18:09 00:00:26 01:03:57 00:00:22 00:32:43
17 Zsombor Dévay 2000 HUN 53 01:55:38 00:17:04 00:00:33 01:04:55 00:00:28 00:32:37
18 Michele Sarzilla 1988 ITA 10 01:55:44 00:17:07 00:00:30 01:05:59 00:00:24 00:31:41
19 Radim Grebík 2001 CZE 34 01:55:48 00:17:22 00:00:28 01:04:41 00:00:22 00:32:53
20 Alessio Crociani 2001 ITA 36 01:55:55 00:16:28 00:00:32 01:04:58 00:00:21 00:33:34
21 Kyotaro Yoshikawa 2000 JPN 27 01:56:31 00:17:06 00:00:28 01:05:00 00:00:26 00:33:29
22 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 43 01:57:07 00:17:20 00:00:26 01:04:48 00:00:25 00:34:06
23 Sasha Caterina 2000 SUI 48 01:57:18 00:16:58 00:00:39 01:04:58 00:00:23 00:34:20
24 Diego Moya 1998 CHI 6 01:57:34 00:16:47 00:00:25 01:05:19 00:00:23 00:34:38
25 Marc Dubrick 1994 USA 33 01:57:42 00:17:05 00:00:42 01:07:15 00:00:27 00:32:11
26 Victor Goené 1999 NED 58 01:57:43 00:17:17 00:00:39 01:04:36 00:00:22 00:34:46
27 Dylan McCullough 2001 NZL 37 01:57:49 00:17:21 00:00:28 01:04:41 00:00:23 00:34:53
28 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 5 01:58:05 00:18:00 00:00:30 01:06:33 00:00:25 00:32:35
29 David Martin 1998 CZE 62 01:58:10 00:17:04 00:00:29 01:04:57 00:00:23 00:35:16
30 Arnaud Mengal 1997 BEL 32 01:58:18 00:18:14 00:00:31 01:06:19 00:00:24 00:32:49
31 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 40 01:58:51 00:17:25 00:00:27 01:07:13 00:00:22 00:33:22
32 Benjamin Zorgnotti 1994 TAH 57 01:58:59 00:17:58 00:00:26 01:06:37 00:00:22 00:33:33
33 Harry Leleu 1996 GBR 26 01:59:07 00:17:09 00:00:29 01:07:25 00:00:22 00:33:40
34 Dries Matthys 1997 BEL 61 01:59:17 00:18:17 00:00:29 01:06:14 00:00:24 00:33:51
35 Takumi Hojo 1996 JPN 2 01:59:38 00:16:32 00:00:27 01:04:59 00:00:24 00:37:15
36 Jacopo Butturini 1991 CRO 52 01:59:44 00:17:30 00:00:30 01:07:03 00:00:27 00:34:12
37 Saxon Morgan 2000 NZL 29 01:59:58 00:17:52 00:00:29 01:06:41 00:00:25 00:34:29
38 Jeremy Briand 1995 CAN 21 02:00:10 00:18:18 00:00:31 01:07:53 00:00:27 00:32:59
39 Cameron Main 1999 GBR 47 02:00:22 00:17:13 00:00:30 01:08:59 00:00:23 00:33:17
40 Pierre Moraz 1999 SUI 60 02:00:57 00:17:13 00:00:31 01:08:19 00:00:35 00:34:17
41 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 25 02:01:07 00:18:11 00:00:35 01:07:57 00:00:26 00:33:56
42 Lukas Cervenka 1995 CZE 59 02:01:18 00:17:29 00:00:35 01:06:57 00:00:23 00:35:52
43 Martin Sobey 1996 CAN 50 02:01:18 00:17:20 00:00:31 01:08:53 00:00:23 00:34:10
44 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 7 02:01:45 00:18:09 00:00:30 01:08:01 00:00:23 00:34:39
45 Tomas Zikmund 1999 CZE 54 02:01:50 00:17:42 00:00:31 01:08:30 00:00:26 00:34:39
46 Chase Mcqueen 1998 USA 14 02:01:53 00:17:00 00:00:30 01:05:02 00:00:24 00:38:55
47 Henry Räppo 1998 EST 51 02:01:59 00:17:49 00:00:36 01:09:28 00:00:24 00:33:39
48 Martin Demuth 1995 AUT 35 02:02:10 00:17:02 00:00:38 01:09:01 00:00:25 00:35:02
49 Philip Pertl 1998 AUT 46 02:02:41 00:18:16 00:00:23 01:09:14 00:00:20 00:34:26
50 Tomas Kriz 2000 CZE 67 02:02:51 00:18:08 00:00:36 01:08:01 00:00:24 00:35:41
51 Elai Izhak Chaski 2002 ISR 65 02:03:37 00:18:17 00:00:44 01:09:52 00:00:23 00:34:19
52 Filip Vaclavik 1995 CZE 63 02:05:58 00:17:36 00:00:35 01:09:44 00:00:26 00:37:36
53 Boris Pierre 2000 FRA 41 02:06:34 00:18:53 00:00:30 01:09:29 00:00:25 00:37:13
DNF Donald Hillebregt 1992 NED 45 DNF 00:17:05 00:00:47 01:07:12 00:00:26 00:00:00
DNF Delian Stateff 1994 ITA 28 DNF 00:16:44 00:00:33 01:05:11 00:00:21 00:00:00
DNF Jan Celustka 1982 CZE 15 DNF 00:18:04 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Davide Uccellari 1991 ITA 22 DNF 00:17:26 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Roee Zuaretz 1994 ISR 44 DNF 00:17:29 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Pertl 1995 AUT 20 DNF 00:18:09 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexandre Nobre 1994 POR 38 DNF 00:18:12 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fabian Meeusen 1998 SUI 56 DNF 00:16:51 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sebastian Wernersen 2002 NOR 66 DNF 00:18:12 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marcin Stanglewicz 2002 POL 64 DNF 00:18:15 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Adrien Briffod 1994 SUI 1 DNF 00:17:39 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonas Breinlinger 1994 GER 9 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Antonin Bauer/CZE, Marisol Casado/ESP
Water temperature: 18.7ºC,  Air temperature 17.0ºC. Wetsuits allowed.
Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 40.8 km (connection + 7 laps), Run 10 km (4 laps)