Results: 2021 World Triathlon Cup Karlovy Vary | Elite Women
Karlovy Vary, Czech Republic • 12 Sep, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Julie Derron 1996 SUI 5 02:06:56 00:19:37 00:00:36 01:10:56 00:00:26 00:35:19
2 Ai Ueda 1983 JPN 1 02:07:20 00:20:14 00:00:30 01:10:39 00:00:28 00:35:27
3 Bianca Seregni 2000 ITA 41 02:07:31 00:18:35 00:00:47 01:11:48 00:00:24 00:35:55
4 Alissa Konig 1996 SUI 23 02:07:53 00:19:37 00:00:28 01:11:06 00:00:21 00:36:19
5 Marlene Gomez-Islinger 1993 GER 4 02:08:33 00:19:46 00:00:28 01:10:57 00:00:22 00:36:58
6 Jolanda Annen 1992 SUI 7 02:08:59 00:19:02 00:00:31 01:11:39 00:00:24 00:37:22
7 Michelle Flipo 1988 MEX 11 02:09:04 00:19:15 00:00:32 01:11:24 00:00:27 00:37:24
8 Erika Ackerlund 1996 USA 9 02:09:25 00:19:07 00:00:29 01:11:36 00:00:27 00:37:45
9 Selina Klamt 2001 GER 38 02:09:29 00:19:04 00:00:30 01:11:37 00:00:23 00:37:53
10 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 15 02:09:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:24 00:37:56
11 Quinty Schoens 1999 NED 21 02:09:34 00:20:12 00:00:31 01:10:39 00:00:22 00:37:48
12 Sharon Spimi 1997 ITA 37 02:10:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
13 Solveig Løvseth 1999 NOR 24 02:11:09 00:20:18 00:00:34 01:11:43 00:00:28 00:38:03
14 Sarika Nakayama 2000 JPN 14 02:11:27 00:19:05 00:00:29 01:11:40 00:00:26 00:39:47
15 Sophie Alden 1998 GBR 12 02:12:18 00:18:36 00:00:28 01:12:07 00:00:23 00:40:41
16 Cathia Schär 2001 SUI 35 02:13:03 00:20:21 00:00:30 01:11:45 00:00:22 00:40:03
17 Carlotta Missaglia 1999 ITA 16 02:13:40 00:18:40 00:00:28 01:12:05 00:01:59 00:40:26
18 Lisa Berger 1993 SUI 32 02:13:47 00:20:16 00:00:41 01:13:49 00:00:26 00:38:32
19 Margareta Bicanova 2001 SVK 49 02:13:48 00:19:29 00:00:38 01:14:39 00:00:33 00:38:26
20 Kyleigh Spearing 1998 USA 43 02:14:02 00:18:42 00:00:36 01:13:29 00:00:31 00:40:41
21 Tanja Neubert 2000 GER 27 02:14:16 00:20:21 00:00:39 01:13:45 00:00:24 00:39:04
22 Marit Van Den Berg 2001 NED 45 02:14:24 00:20:31 00:00:28 01:13:46 00:00:22 00:39:15
23 Marta Pintanel Raymundo 1999 ESP 47 02:14:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:39:42
24 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 10 02:15:21 00:20:11 00:00:36 01:13:59 00:00:23 00:40:11
25 Severine Bouchez 1994 BEL 42 02:15:47 00:20:28 00:00:34 01:13:47 00:00:28 00:40:28
26 Caroline Pohle 1995 GER 22 02:16:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:30:58
27 Noémi Sárszegi 1996 HUN 28 02:16:07 00:19:46 00:00:36 01:17:32 00:00:27 00:37:44
28 Magdalena Früh 2000 AUT 31 02:16:24 00:20:41 00:00:00 00:00:00 00:00:24 00:41:11
29 Natalia Hidalgo Martínez 2001 ESP 52 02:16:43 00:20:10 00:00:30 01:17:14 00:00:23 00:38:23
30 Miyu Sakai 1999 JPN 26 02:18:41 00:19:07 00:00:35 01:15:05 00:00:25 00:43:27
31 Silke De Wolde 2001 NED 51 02:19:34 00:19:44 00:00:38 01:14:25 00:00:29 00:44:15
32 Eva Cornelisse 1997 NED 46 02:19:51 00:20:30 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
33 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 39 02:21:15 00:19:35 00:00:26 01:17:52 00:00:23 00:42:57
DNS Vendula Frintova 1983 CZE 2 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Tanja Stroschneider 1990 AUT 40 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Aoi Kuramoto 1988 JPN 17 LAP 00:19:49 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Daryna Moskalenko 1997 UKR 44 LAP 00:20:13 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alevtina Stetsenko 2001 RUS 48 LAP 00:20:32 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Julia Sanecka 2001 POL 50 LAP 00:20:23 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Niina Kishimoto 1995 JPN 3 DNF 00:19:38 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lisa Tertsch 1998 GER 6 DNF 00:19:40 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Petra Kurikova 1991 CZE 8 DNF 00:19:39 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dominika Jamnicky 1992 CAN 18 DNF 00:19:46 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tereza Zimovjanova 1995 CZE 19 DNF 00:19:09 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emy Legault 1996 CAN 20 DNF 00:19:16 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sophia Green 2000 GBR 25 DNF 00:19:40 00:00:31 01:17:44 00:00:31 00:00:00
DNF Estelle Perriard 1995 SUI 29 DNF 00:20:15 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Shanae Williams 1998 RSA 30 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Chisato Nakajima 2003 JPN 34 DNF 00:19:38 00:00:31 01:19:00 00:00:21 00:00:00
DNF Stine Dale 1998 NOR 36 DNF 00:19:48 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Head Referee: Petr Muzicek/CZE. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Antonin Bauer/CZE, Marisol Casado/ESP
Water temperature: 19.5ºC,  Air temperature 21.5ºC. Wetsuits allowed.
Wetsuits allowed.
Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 40.8 km (connection + 7 laps), Run 10 km (4 laps)