Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sergi Lasheras Rabionet 1979 ESP 4185 01:40:28 00:13:04 00:02:26 00:56:31 00:01:31 00:26:53
2 Juan Andres Cano Cuevas 1981 ESP 4173 01:41:33 00:15:35 00:02:26 00:56:23 00:01:41 00:25:26
3 Fabian Ubeira Vidal 1978 ESP 4204 01:44:35 00:15:30 00:02:36 00:57:39 00:01:42 00:27:06
4 Antonio Urbano Soler 1979 ESP 4205 01:46:08 00:17:03 00:02:11 00:59:57 00:01:35 00:25:20
5 Rob Parry 1980 GBR 4208 01:46:15 00:16:46 00:02:31 00:58:06 00:01:41 00:27:08
6 Alexandre Cabrita Correia 1978 POR 4210 01:47:21 00:16:45 00:02:29 00:59:08 00:01:47 00:27:10
7 Javier Otero Martí 1980 ESP 4191 01:49:52 00:16:28 00:05:01 00:58:57 00:01:52 00:27:32
8 Paul Hilliar 1977 GBR 4207 01:52:17 00:17:53 00:02:29 01:02:32 00:01:59 00:27:21
9 Manuel Zamora Marfil 1981 ESP 4206 01:54:03 00:15:49 00:02:46 01:05:56 00:01:42 00:27:47
10 Garikoitz Etxebeste Arrieta 1979 ESP 4178 01:54:18 00:15:09 00:03:04 01:05:41 00:01:46 00:28:36
11 Luis Fernando Miguel Piris 1978 ESP 4189 01:56:20 00:19:37 00:03:12 01:01:45 00:02:18 00:29:26
12 Miguel Angel Pedrosa Hiruelas 1977 ESP 4193 01:56:44 00:19:02 00:03:35 01:02:01 00:01:58 00:30:06
13 Francisco Javier Rufo Mendo 1979 ESP 4198 01:57:35 00:17:27 00:03:54 01:06:10 00:02:17 00:27:45
14 Guillermo Olcina Camacho 1978 ESP 4190 01:58:43 00:16:49 00:03:06 01:06:19 00:02:00 00:30:26
15 Ignacio De Blas HerrÁez 1978 ESP 4176 01:59:16 00:17:43 00:03:00 01:03:02 00:02:26 00:33:03
16 Héctor Ferrari Moratinos 1978 ESP 4179 02:02:28 00:17:27 00:03:57 01:08:55 00:02:11 00:29:56
17 Ivan Mateos Holgado 1978 ESP 4188 02:03:05 00:17:51 00:03:07 01:07:24 00:02:13 00:32:28
18 Lander Marroquin Martinez 1981 ESP 4186 02:03:09 00:20:21 00:03:05 01:07:32 00:01:49 00:30:20
19 David Cerro Herrero 1981 ESP 4174 02:06:39 00:17:01 00:04:12 01:16:03 00:02:09 00:27:12
20 César Sarró Martín 1980 ESP 4202 02:09:26 00:20:03 00:03:26 01:13:18 00:02:04 00:30:32
21 Juan José Sánchez Guardado 1979 ESP 4200 02:10:13 00:18:47 00:04:02 01:13:09 00:02:30 00:31:43
22 Mario Serrano Del Moral 1980 ESP 4203 02:11:49 00:23:20 00:03:33 01:08:42 00:02:14 00:33:59
23 Lázaro Javier Pinero Rabasot 1980 ESP 4195 02:13:06 00:20:46 00:02:49 01:15:46 00:01:43 00:32:00
24 Juan Jose Gutierrez Esteban 1980 ESP 4180 02:14:07 00:18:08 00:03:09 01:15:11 00:01:49 00:35:50
25 Francisco Manuel Reyes Sequera 1979 ESP 4197 02:16:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
26 Jose Luis Perez Macias 1978 ESP 4194 03:03:17 00:21:30 00:04:15 01:45:00 00:04:13 00:48:17
DNF Alessio Cappa 1981 ITA 4209 DNF 00:16:06 00:02:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Julien Vander Plancke/FRA.
Head Referee: Francisco Soriano/ESP.
Competition Jury: Julien Vander Plancke/FRA, Stefane Mauris/SUI, Amancio del Castillo/ESP.
Distances: swim 1000 m (1 lap), bike 20 km (1 lap), run 6 km (2 laps)
Water temperature 18ºC, air temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.