Results: 2021 World Triathlon Cup Haeundae | Elite Men
Haeundae, Korea, South • 23 Oct, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Anthony Pujades 1991 FRA 31 00:50:19 00:08:38 00:00:30 00:25:33 00:00:33 00:15:02
2 Takumi Hojo 1996 JPN 1 00:50:25 00:08:39 00:00:29 00:25:33 00:00:37 00:15:05
3 Nicola Azzano 1997 ITA 8 00:50:32 00:08:40 00:00:31 00:25:32 00:00:32 00:15:15
4 Alessio Crociani 2001 ITA 16 00:50:36 00:08:24 00:00:31 00:25:47 00:00:31 00:15:21
5 Jumpei Furuya 1991 JPN 3 00:50:49 00:08:37 00:00:32 00:25:33 00:00:35 00:15:29
6 Max Stapley 1999 AUS 25 00:50:55 00:08:35 00:00:30 00:25:38 00:00:34 00:15:37
7 Antoine Duval 1995 FRA 20 00:51:22 00:08:42 00:00:31 00:25:32 00:00:38 00:15:57
8 Felix Duchampt 1989 ROU 2 00:51:30 00:09:06 00:00:28 00:26:15 00:00:34 00:15:04
9 Lars Holenweger 1998 SUI 32 00:51:34 00:08:29 00:00:32 00:25:39 00:00:35 00:16:16
10 Arthur Berland 1999 FRA 11 00:51:37 00:08:58 00:00:29 00:26:22 00:00:34 00:15:13
11 Michele Sarzilla 1988 ITA 5 00:51:41 00:08:58 00:00:33 00:26:17 00:00:37 00:15:14
12 Fabian Meeusen 1998 SUI 33 00:51:45 00:08:35 00:00:32 00:25:37 00:00:36 00:16:24
13 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 7 00:51:47 00:08:56 00:00:30 00:26:22 00:00:34 00:15:22
14 Maciej Bruzdziak 1998 POL 24 00:51:49 00:08:41 00:00:29 00:25:33 00:00:38 00:16:26
15 Tamás Tóth 1989 HUN 15 00:51:54 00:08:49 00:00:33 00:26:27 00:00:34 00:15:29
16 Delian Stateff 1994 ITA 14 00:51:56 00:08:57 00:00:35 00:26:18 00:00:34 00:15:30
17 Martin Sobey 1996 CAN 22 00:51:56 00:08:53 00:00:29 00:26:28 00:00:35 00:15:30
18 Nathan Grayel 1995 FRA 26 00:51:57 00:09:17 00:00:32 00:26:36 00:00:36 00:14:53
19 John Rasmussen 1991 CAN 21 00:51:58 00:08:54 00:00:32 00:26:24 00:00:38 00:15:28
20 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 18 00:51:59 00:09:07 00:00:28 00:26:14 00:00:37 00:15:31
21 Luke Bate 1999 AUS 9 00:52:00 00:09:08 00:00:30 00:26:49 00:00:34 00:14:58
22 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 4 00:52:02 00:09:16 00:00:27 00:26:45 00:00:36 00:14:57
23 Ren Sato 1995 JPN 6 00:52:06 00:08:56 00:00:30 00:26:22 00:00:37 00:15:38
24 Jawad Abdelmoula 1994 MAR 27 00:52:08 00:09:17 00:00:31 00:26:37 00:00:34 00:15:07
25 Guillaume Hay 2000 FRA 34 00:52:17 00:09:18 00:00:30 00:26:38 00:00:32 00:15:18
26 Constantine Doherty 1995 IRL 23 00:52:35 00:09:18 00:00:33 00:26:35 00:00:33 00:15:33
27 Sébastien Pascal 1996 FRA 36 00:52:39 00:09:13 00:00:28 00:26:47 00:00:39 00:15:31
28 Thomas Pietrera 1996 FRA 44 00:52:40 00:09:01 00:00:32 00:26:55 00:00:35 00:15:36
29 Simon Viain 1993 FRA 17 00:52:46 00:09:16 00:00:34 00:26:38 00:00:38 00:15:37
30 Ji Hwan Kim 1990 KOR 28 00:53:08 00:08:57 00:00:30 00:26:22 00:00:37 00:16:40
31 Martin Demuth 1995 AUT 19 00:53:16 00:08:55 00:00:33 00:26:21 00:00:39 00:16:47
32 Kwangjun Pak 1999 KOR 38 00:53:46 00:09:17 00:00:29 00:26:41 00:00:36 00:16:40
33 Michael Arishita 1994 USA 30 00:53:46 00:09:19 00:00:31 00:26:39 00:00:37 00:16:38
34 Wan Hyuk Kim 1996 KOR 42 00:54:00 00:09:12 00:00:30 00:26:45 00:00:34 00:16:57
35 Erik Yamir Ramos Croda 2001 MEX 35 00:54:19 00:09:15 00:00:30 00:26:42 00:00:36 00:17:14
36 Minho Kweon 2000 KOR 39 00:55:03 00:09:00 00:00:30 00:26:20 00:00:38 00:18:32
37 Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 29 00:56:44 00:09:14 00:00:33 00:29:49 00:00:40 00:16:27
38 David Nuñez 1992 MEX 12 00:57:24 00:09:23 00:00:32 00:29:27 00:00:42 00:17:19
39 Jaehyeon Jo 1999 KOR 40 00:57:39 00:09:02 00:00:33 00:29:35 00:00:42 00:17:45
40 Hyeonil Jang 2002 KOR 47 00:58:42 00:09:31 00:00:32 00:29:33 00:00:40 00:18:24
41 Juyoung Kim 2001 KOR 46 01:00:42 00:09:14 00:00:32 00:31:11 00:00:47 00:18:56
DNF Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 10 DNF 00:09:20 00:00:31 00:29:21 00:00:00 00:00:00
DNF Ji Hong Lee 1992 KOR 37 DNF 00:09:25 00:00:33 00:29:40 00:00:00 00:00:00
DNF Jusin Kim 2000 KOR 45 DNF 00:09:08 00:00:35 00:29:42 00:00:00 00:00:00
LAP Hyeonwoo Jeong 2002 KOR 41 LAP 00:10:14 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Seong Heum Cho 2000 KOR 43 LAP 00:09:30 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Melody Tan /MAS. Head Referee: Sang Pyo Kim/KOR.
Competition Jury: Melody Tan /MAS, Justin Park/KOR, Byoung Ki Lee/KOR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (5 laps), Run 5 km (4 laps)
Water temperature 21.5ºC. Air temperature 17º C. Wetsuits forbidden.