Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Nathan Guerbeur 1996 FRA 16 01:45:28 00:31:48 00:00:20 00:56:42 00:00:21 00:16:15
2 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 25 01:45:34 00:31:48 00:00:16 00:57:00 00:00:20 00:16:08
3 Arnaud Dely 1997 BEL 3 01:45:53 00:31:49 00:00:18 00:56:59 00:00:24 00:16:21
4 Vincent Bierinckx 1990 BEL 6 01:46:08 00:31:49 00:00:19 00:56:43 00:00:23 00:16:52
5 Angelo Vandecasteele 1990 BEL 1 01:46:24 00:31:54 00:00:18 00:56:54 00:00:24 00:16:53
6 Jawad Abdelmoula 1994 MAR 18 01:47:09 00:31:49 00:00:20 00:56:54 00:00:23 00:17:42
7 Liam Lloyd 1994 GBR 9 01:47:36 00:32:28 00:00:18 00:57:31 00:00:27 00:16:49
8 Emilio Martin 1982 ESP 4 01:47:49 00:32:53 00:00:19 00:57:08 00:00:23 00:17:05
9 Laurens Verluyten 1995 BEL 27 01:47:59 00:33:35 00:00:23 00:56:18 00:00:19 00:17:21
10 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 28 01:48:01 00:33:19 00:00:23 00:56:34 00:00:24 00:17:19
11 Stef Corthouts 2001 BEL 31 01:48:01 00:33:19 00:00:22 00:56:37 00:00:21 00:17:20
12 Joan Wäger Pons 1999 ESP 34 01:48:21 00:33:19 00:00:21 00:56:38 00:00:20 00:17:40
13 Victor Emmanuel Zambrano Gonzalez 1999 MEX 38 01:48:24 00:31:50 00:00:20 00:59:28 00:00:26 00:16:18
14 Krzysztof Hadas 1996 POL 11 01:48:27 00:32:17 00:00:25 00:58:55 00:00:31 00:16:17
15 Léo Starck 1997 FRA 29 01:48:29 00:31:49 00:00:24 00:59:20 00:00:24 00:16:31
16 Daan De Groot 1991 NED 5 01:48:41 00:33:40 00:00:21 00:56:16 00:00:22 00:18:01
17 Philip Wylie 1978 GBR 12 01:48:44 00:32:18 00:00:19 00:58:56 00:00:25 00:16:44
18 Toon Mariën 1994 BEL 7 01:48:53 00:31:54 00:00:25 00:59:16 00:00:21 00:16:56
19 Urko Herran Aguilar 1995 ESP 24 01:49:32 00:32:36 00:00:18 00:58:36 00:00:29 00:17:31
20 Ben Price 1981 GBR 10 01:49:35 00:33:18 00:00:25 00:57:48 00:00:25 00:17:37
21 Enrique Fernández Pinedo 1984 ESP 15 01:49:40 00:33:50 00:00:18 00:57:42 00:00:25 00:17:23
22 Jose Isaac Valencia Villaverde 1992 MEX 19 01:49:53 00:33:18 00:00:20 00:57:59 00:00:29 00:17:45
23 Thomas Cremers 1998 NED 32 01:49:58 00:32:37 00:00:21 00:58:34 00:00:24 00:18:00
24 Fumiya Tanaka 1991 JPN 17 01:50:08 00:32:38 00:00:20 00:58:37 00:00:23 00:18:07
25 Andrea Alagona 2001 SUI 50 01:50:28 00:33:34 00:00:28 00:57:49 00:00:27 00:18:07
26 Nabil Kouzkouz 1998 MAR 37 01:50:33 00:32:35 00:00:19 00:58:36 00:00:27 00:18:34
27 Thibaut De Smet 1999 BEL 47 01:50:42 00:34:15 00:00:28 00:56:46 00:00:20 00:18:52
28 Christopher Perham 1995 GBR 14 01:51:04 00:33:36 00:00:20 00:58:13 00:00:22 00:18:30
29 Alexis Lherieau 2000 SUI 49 01:51:35 00:34:45 00:00:18 00:58:27 00:00:20 00:17:42
30 Francisco Viana 1986 BRA 22 01:51:48 00:34:15 00:00:19 00:57:14 00:00:28 00:19:29
31 Dorian Horsten 2001 NED 45 01:51:54 00:35:24 00:00:19 00:57:47 00:00:22 00:18:00
32 Matthijs Weijkamp 1998 NED 39 01:51:55 00:33:40 00:00:21 00:57:53 00:00:35 00:19:24
33 Sam Hart 2000 GBR 35 01:52:27 00:32:20 00:00:20 01:01:48 00:00:24 00:17:33
34 Lennert Vandendriessche 1999 BEL 42 01:52:44 00:35:13 00:00:31 00:57:49 00:00:25 00:18:44
35 Valentin Gutknecht 1998 SUI 46 01:52:52 00:34:46 00:00:26 00:58:21 00:00:32 00:18:44
36 Nathan F. Cohen 1998 USA 33 01:54:11 00:35:22 00:00:21 00:57:49 00:00:25 00:20:13
37 Roman Stoianov 1999 UKR 41 01:54:17 00:33:35 00:00:20 01:01:44 00:00:21 00:18:15
38 Reece Ashfield 2000 GBR 43 01:55:09 00:34:29 00:00:26 01:00:19 00:00:22 00:19:31
39 Yuki Banno 2000 JPN 44 01:55:46 00:34:28 00:00:23 01:00:14 00:00:35 00:20:05
40 Albert Harrison 1988 USA 20 01:56:42 00:36:32 00:00:29 00:59:50 00:00:30 00:19:20
41 Takefumi Tobe 1999 JPN 36 01:56:45 00:34:55 00:00:18 01:00:00 00:00:24 00:21:06
42 Tobias Kilchenmann 2000 SUI 40 01:57:42 00:35:23 00:00:24 01:01:06 00:00:30 00:20:17
43 Ryota Koizumi 2000 JPN 48 01:58:15 00:35:12 00:00:21 00:59:42 00:00:33 00:22:25
44 Niall Cornyn 1996 IRL 8 02:01:00 00:33:21 00:00:22 01:03:09 00:00:25 00:23:41
DSQ Alexander Diaza Herreño 1992 COL 23 DSQ 00:35:12 00:00:19 00:58:03 00:00:26 00:20:28
LAP Rachid Injjaren 1993 MAR 26 LAP 00:37:04 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Bex Stubbings/GBR. Head Referee: Esther Sanchez/ESP.Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Alpar Nagy/HUN, Alicia Garcia/ESP.
Distances: 1st Run 10.4 km (4 laps), Bike 39.6 km (6 laps), 2nd Run 5.2.km (2 laps)
Air temperature 16.5ºC
Athletes #6 Bierinckx/BEL,  Koizumi/JPN and #50 Alagona served 15 seconds penalty during the socond run.
Athlete #23 Diaza Herreño/COL was disqualified because he did not stop in the penalty box.