Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Ben Cumberland 2003 GBR 112 00:50:23 00:16:01 00:00:20 00:25:44 00:00:20 00:07:56
2 Wout Ghielens 2003 BEL 106 00:50:35 00:16:07 00:00:22 00:25:34 00:00:19 00:08:12
3 Simon Martin 2002 BEL 113 00:50:42 00:16:05 00:00:22 00:25:38 00:00:19 00:08:15
4 Alberto Bartolomeo Demarchi 2002 ITA 87 00:50:51 00:16:09 00:00:20 00:25:33 00:00:20 00:08:28
5 Martin Oldenhove 2003 BEL 96 00:50:54 00:16:07 00:00:19 00:25:36 00:00:23 00:08:27
6 Mischa Hermans 2003 NED 90 00:50:58 00:16:06 00:00:19 00:25:47 00:00:20 00:08:25
7 João Dias 2002 POR 92 00:51:03 00:16:28 00:00:20 00:25:15 00:00:24 00:08:35
8 Christian Prell 2004 POR 104 00:51:07 00:16:09 00:00:20 00:25:43 00:00:19 00:08:34
9 Nicolás Heredero Carazo 2002 ESP 107 00:51:09 00:16:08 00:00:22 00:25:34 00:00:21 00:08:43
10 Henry James 2002 GBR 85 00:51:11 00:16:09 00:00:26 00:25:38 00:00:21 00:08:36
11 Maksym Salnykov 2004 UKR 95 00:51:22 00:16:29 00:00:18 00:25:21 00:00:22 00:08:49
12 Jack Douglas 2002 BEL 111 00:51:27 00:16:38 00:00:18 00:25:07 00:00:20 00:09:02
13 Skip Snelson 2002 GBR 108 00:51:49 00:16:28 00:00:21 00:25:39 00:00:20 00:09:00
14 Jorge Figueras Marquez 2003 ESP 84 00:52:27 00:16:10 00:00:20 00:25:35 00:00:21 00:09:59
15 Carlos Vizcaino Navarro 2002 ESP 98 00:52:52 00:16:29 00:00:19 00:25:20 00:00:25 00:10:18
16 Kuba Gajda 2005 POL 103 00:53:28 00:16:04 00:00:17 00:25:43 00:00:14 00:11:09
17 Gilles Wasser 2003 SUI 94 00:53:36 00:16:34 00:00:27 00:27:11 00:00:26 00:08:56
18 Staš Tomšič 2004 SLO 93 00:53:49 00:17:06 00:00:21 00:26:45 00:00:21 00:09:14
19 Timo Feenstra 2002 NED 102 00:53:52 00:17:06 00:00:21 00:26:45 00:00:24 00:09:15
20 Liam Openshaw 2003 GBR 99 00:53:57 00:17:05 00:00:21 00:26:53 00:00:25 00:09:12
21 Tymon Horsten 2005 POL 91 00:53:58 00:17:16 00:00:20 00:26:37 00:00:21 00:09:22
22 Sorachi Okamoto 2002 JPN 88 00:54:13 00:17:05 00:00:20 00:26:54 00:00:26 00:09:26
23 Daniele Gambitta 2002 ITA 109 00:56:37 00:16:06 00:00:22 00:27:40 00:00:34 00:11:53
24 Davide Menichelli 2003 ITA 100 00:56:38 00:16:08 00:00:18 00:30:02 00:00:24 00:09:44
25 Eric Jakober 2003 SUI 105 00:57:03 00:17:10 00:00:26 00:29:23 00:00:22 00:09:40
26 Hayato Motoki 2002 JPN 101 00:57:15 00:18:22 00:00:20 00:28:18 00:00:27 00:09:46
27 Angel Daniel Rodríguez Hernández 2003 MEX 89 00:58:37 00:17:30 00:00:25 00:30:21 00:00:23 00:09:56
DNF Péter Bereczki 2002 HUN 86 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Valentin Van Wersch 2002 NED 110 DNF 00:16:29 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Silas Engel Plambæk 2003 DEN 97 DSQ 00:16:18 00:00:19 00:26:42 00:00:32 00:09:12
Program notes:

Technical Delegate: Bex Stubbings/GBR. Head Referee: Monica Zubillaga/ESP.Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Alpar Nagy/HUN, Alicia Garcia/ESP.
Distances: 1st run 5.1 km (2 laps), bike 18 km (3 laps), 2nd run 2.6.km (1 lap)
Air temperature 16.6ºC
Athletes #107 Heredero Carazo/ESP and 113 Martin/BEL served 10 seconds penalty.
Athlete #97 Engel Plambaek/DEN was disqualified because he did not stop at the penalty box.